Aktualności

10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie z udziałem rektora UPJPII ks. prof. Roberta Tyrały 27 IV 2024

30.04.2024 Komunikaty

10_rocznica_kanonizacji_jpii_01_kard_dziwisz_fot_vatican_news.jpeg

Przy udziale tysięcy wiernych, w tym wielu Polaków, w bazylice św. Piotra w Watykanie odbyła się Msza św. z okazji 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Przewodniczył jej kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosił kard. Angelo Comastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej, który podkreślił, że Jan Paweł II aktywnie występował w obronie pokoju, rodziny i życia ludzkiego. Był odważny w epoce lęku, wołał o pokój, mając doświadczenie wojny, wspierał rodziny jako najcenniejszy skarb ludzkości, bronił godności życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, przyjaciel młodzieży i człowiek głęboko maryjny. „Jan Paweł II powinien zostać doceniony za niemałe zasługi: był człowiekiem odważnym w epoce wielkich lęków; był człowiekiem zdecydowanym i konsekwentnym... w epoce kompromisów i programowego niezdecydowania” – mówił kard. Comastri, który wyraźnie zaakcentował, że Jan Paweł II odważnie bronił pokoju, gdy szalały wichry wojny: „Któż nie pamięta odwagi jego powtarzanych i żarliwych apeli, nawet gdy ich nie słuchano? Papież Franciszek kontynuuje dziś to żarliwe i niesłuchane wołanie o pokój”.

Wśród koncelebransów był kardynał Stanisław Dziwisz, przez wiele lat sekretarz Papieża Polaka, który tego dnia obchodził swoje 85. urodziny. W koncelebrze uczestniczyli również m.in. ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, dla których uroczystość miała wymiar tym większy, że oba prowadzone przez magnificencje uniwersytety – krakowski i lubelski noszą imię Jana Pawła II.

„Dziękujemy Bogu za owoce wiary, nadziei i miłości, które przyniosła i które nadal przynosi Kościołowi świętość Jana Pawła II. Niech jego świadectwo pomaga nam zawsze otwierać drzwi Chrystusowi” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w bazylice św. Piotra. Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, dziękując wszystkim uczestnikom obchodów 10. rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II, którzy zgromadzili się w watykańskiej bazylice mówił: „Podczas Eucharystii dziękowaliśmy przede wszystkim Bogu za to, że podarował nam Pasterza na wzór Serca Jezusowego, który z wiarą i odwagą przewodził Kościołowi, wprowadzając go w trzecie tysiąclecie”. W imieniu wszystkich, którzy kochają św. Jana Pawła II, wyraził wdzięczność papieżom: Benedyktowi XVI, który otworzył drogę do beatyfikacji Papieża Polaka oraz Franciszkowi, który dokładnie 10 lat temu ogłosił go świętym. „Dziękujemy Bogu za owoce wiary, nadziei i miłości, które przyniosła, które nadal przynosi Kościołowi świętość Jana Pawła II. Niech jego świadectwo pomaga nam zawsze otwierać drzwi Chrystusowi” – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz.

Uroczystości w bazylice św. Piotra zakończyła modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II, którą poprowadził metropolita krakowski senior. Kardynał złożył w kaplicy św. Sebastiana bukiet białych róż.

27 kwietnia 2014 r. Jan Paweł II został ogłoszony świętym wraz z Janem XXIII. Uroczystości przewodniczył wówczas papież Franciszek. Na placu św. Piotra obecny był również papież senior, Benedykt XVI. Z tego powodu z czasem nazwano tę Mszę „Mszą czterech papieży”.