Aktualności

Ks. prof. Kazimierz Panuś otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów za monografię „Kaznodziejstwo”

kazimierz_panus_-_nagroda_premiera_2023-1280.jpg

 

Ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś nagrodę Prezesa Rady Ministrów za 2022 r. otrzymał za trzytomową monografię „Kaznodziejstwo”.

„Kaznodziejstwo. Tom 1: Kościół powszechny”
Pierwszy tom monografii naukowej pt. Kaznodziejstwo przedstawia syntetyczną panoramę kaznodziejstwa chrześcijańskiego od czasów apostolskich aż do pontyfikatu papieża Franciszka. Tom ten prezentuje wielkich mistrzów ambony, ich czasy i niezwykłe kazania, w których zachwycali pięknem Ewangelii Jezusa Chrystusa i prowadzili ludzi do zbawienia. Po przedstawieniu ewangelizacji w czasach apostolskich ukazane zostały formy przepowiadania i wielcy ich przedstawiciele w średniowieczu, w czasach nowożytnych i najnowszych. W publikacji zamieszczono także teksty kazań i homilii lub znaczące wypowiedzi o kaznodziejstwie charakterystyczne dla danego okresu lub kaznodziei, ponieważ kazania były zawsze ważnym składnikiem życia kulturalnego, a wiele z nich stało się zabytkami literackimi wielu narodów.

„Kaznodziejstwo. Tom 2: Kościół w Polsce od średniowiecza do baroku”

„Kaznodziejstwo. Tom 3: Kościół w Polsce od oświecenia do współczesności”
Kaznodziejstwo odgrywało zawsze ważną rolę w kulturze polskiej. Już w początkach chrystianizacji wykuwało pierwsze pojęcia zdolne wyrazić skomplikowane treści religii chrześcijańskiej. Najstarszym zabytkiem artystycznej prozy polskiej pozostają wciąż Kazania świętokrzyskie. Wysoka ranga kaznodziejstwa utrzymywała się w następnych wiekach. Głosiło nie tylko prawdę o Bogu, ale i o Ojczyźnie, o jej chlubnej przeszłości i tradycjach narodowych, utrwalało patriotyzm i dążenia niepodległościowe. Stąd też kaznodziejstwo polskie jest niezwykle cennym źródłem do poznania kultury religijnej, duchowości i obyczajów, dziejów języka, literatury i sztuki. Jednocześnie ten ogromny obszar jest wciąż słabo zbadanym działem piśmiennictwa. Niniejsze syntetyczne opracowanie polskiego kaznodziejstwa wychodzi temu naprzeciw. Przybliża ono wielkich mistrzów ambony, ich czasy i niezwykłe kazania.

 

kazimierz_panus.jpg

Ks. prof. Kazimierz Panuś
od 1996 r. jest prezesem Polskiego Towarzystwa Teologicznego (w latach 1991–1996 pełnił funkcję wiceprezesa PTT). W latach 2006–2009 był prorektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, z którą to Uczelnią związany był od czasu studiów.

W 1980 r. obronił pracę magisterską z patrologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Po obronie licencjatu z patrologii w 1986 na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Homiletyki Wydziału Teologicznego PAT. W 1989 r. uzyskał doktorat na podstawie pracy Ideał chrześcijanina i metody jego realizacji w „Mowach” św. Leona Wielkiego, którą napisał pod kierunkiem ks. prof. Edwarda Stańka. Następnie pracował jako adiunkt, by w 1997 r. objąć funkcję kierownika Katedry Homiletyki Wydziału Teologicznego PAT. W 1997 r. na podstawie pracy „Uratować Naród!” – głos z ambony katedry wawelskiej okresu niewoli narodowej (1795–1918) uzyskał habilitację. W 2002 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. W tym roku ks. prof. Kazimierz Panuś przeszedł na emeryturę.

 

Serdecznie gratulujemy nagrody!

 

Zobacz też

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano