XIII Konkurs Nagroda Młodych Dziennikarzy rozstrzygnięty! 15 V 2024

15 maja 2024 r. w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie odbyła się XIII Gala Finałowa Konkursu Nagroda Młodych Dziennikarzy. To był wieczór pełen emocji, radości, podczas którego ujawniło się wiele dziennikarskich talentów.

Laureatami kategorii Debiut Publicystyczny zostali: Mikołaj Grabowski za artykuł „Wieczna wojna w Ziemi Obiecanej” oraz duet Justyna Arlet-Głowacka i Olga Sochaczewska za swoją pracę pt. „Mamy na studiach”. Nagrodę wręczyli Olimpia Górska-Żukowska, wykładowczyni i prezenterka telewizyjna oraz Adrian Burtan, redaktor i dziennikarz, a także laureat Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Docenili oni dobór i ujęcie tematów przez zwycięzców kategorii.

Nagrodę w kategorii Reportaż – po debiucie im. Pawła Migasa zdobyła Monika Lender-Gołębiowska! Doceniona została za swój reportaż „Purpurowe dzieci”, który poruszał tematykę wcześniaków i był jednocześnie osobistą historią jej córki. Jednocześnie laureatka podkreśliła, że w pracy dziennikarza najważniejsze jest kierowanie się tematami, które są warte napisania i dostrzeżenia. Nagrodę wręczył Bogdan Gancarz, kierownik redakcji „Gościa Niedzielnego”, która jest fundatorem tejże nagrody.

W kategorii Młodzi Twórcy Filmowi im. ks. Andrzeja Baczyńskiego triumfował Jakub Juhnke za film pełnometrażowy pt. „To Polacy z Markowej”, przedstawiający historię bł. rodziny Ulmów, która za swój bohaterski czyn zapłaciła najwyższą cenę – życie. Nagrodę wręczyły Barbara Pajchert, wykładowczyni i dziennikarka oraz Karolina Woźniacka, dziennikarka Telewizji Polskiej i wieloletnia liderka działu wideo Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, doceniając tegoroczny poziom przesłanych w tej kategorii prac.

Pierwszym w historii laureatem w najnowszej kategorii konkursowej Obiektyw Młodych im. Andrzeja Stawiarskiego za swój cykl fotograficzny „Katalog ludzi przeróżnych” został Maciej Piórek. Nagrodę wręczyła Marta Łysek, redaktorka, pisarka i blogerka, która ogłaszając laureata, nawiązała do wspomnień o śp. Andrzeju Stawiarskim, zmarłym w 2023 r., który swoim fotograficznym dorobkiem i niezwykłą osobowością zarażał innych podsycając w nich pasję do działania.

Tym razem w kategorii Inicjatywa Roku nie zostały przyznane nagrody.

Finał XIII edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy stał się prawdziwym świętem młodego dziennikarstwa. Wieczór uatrakcyjnił muzycznie zespół jazzowy Bartłomiej Leśniak Trio. Galę poprowadzili studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: Aleksandra Bajno i Karol Janiga.

Organizatorami konkursu od 2011 r. są studenci i absolwenci dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Dziennikarskie Koło Naukowe działające w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII, Oddział Krakowski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, redakcja „Gościa Niedzielnego” i Fundacja im. ks. prof. Andrzeja Baczyńskiego. Partnerem jest Fundacja im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII w Krakowie. Patronem konkursu jest tragicznie zmarły w 2010 roku student dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UPJPII Bartek Zdunek.

Relacja z uroczystości

fundusze_europejskie.jpg