Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Kościół św. Marka

Kościół św. Marka Ewangelisty jest kościołem akademickim UPJPII. Jako kościół rektoralny należy do parafii Mariackiej. Do kościoła św. Marka przylega Dom Księży na ul. Św. Marka 10, w którym mieszkają księża-wykładowcy UPJPII, przy czym cały areał sprawowany jest przez Uniwersytet. Należy do niego także salka DA im. bp. S. Smoleńskiego,  nazywana „Dziuplą” (wejście od ul. Św. Marka, na domofonie "Duszpasterstwo" bądź przejście przez zakrystię w kościele św. Marka).

Wydarzenia odbywające się w kościele św. Marka (Msze z okazji spotkań rocznikowych itp.) należy ustalać z rektorem kościoła, ks. Andrzejem Wójcikiem (kontakt: 692 166 514). Poza główną przestrzenią kościoła do dyspozycji jest także kaplica Matki Bożej zwana „Giedroycianum” (pomieści do ok. 25 osób). Możliwe jest także korzystanie z salki DA, „Dziupli” (poza stałym programem po wcześniejszym uzgodnieniu – kontakt: s. Tereza Huspekova, tel. 605 228 802) 

Kościół św. Marka pochodzi z XIII w. i aż do początku XIX w związany był ze zgromadzeniem zakonników reguły św. Augustyna, tzw. Kanoników Regularnych od Pokuty, w Polsce zwanych „markami”. W latach 60. XX w. po Soborze Watykańskim II kościół został wyznaczony przez kard. K. Wojtyłę na stworzenie ośrodka odnowy liturgicznej. Dzieło powierzone zostało ks. W. Świerzawskiemu , wieloletniemu rektorowi kościoła oraz dyrektorowi Instytutu Liturgicznego (później ustanowionemu ordynariuszem Diecezji Sandomierskiej). Za jego staraniem w 1989 r. powstał przy kościele także Ośrodek Katechumenalny, działający po dziś dzień. 

Msze Święte odprawiane są w niedziele i święta o godz. 9.00 (IX-VI), 10.15, 11.30, 15.30 i 19.00 (X-VI, Msza akademicka) oraz w dni powszednie o godz. 12.30 i 18.30 (IX-VI). Poza tym w kościele odbywają się spotkania grup Duszpasterstwa Akademickiego oraz inne wydarzenia związane z życiem uczelni.
Więcej informacji o kościele św. Marka można znaleźć na stronie internetowej www.swietymarek.pl.

kontakt
rektor kościoła – ks. Andrzej Wójcik (tel. 692 166 514)

adres
Rektorat Kościoła św. Marka Ewangelisty
ul. św. Marka 10
31-012 Kraków
mapa