Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Zajęcia terenowe we Lwowie studentów III roku turystyki religijnej

 
Turystyka religijna na warsztatach terenowych
Kalwaria Pacławska – Przemyśl – Bolestraszyce – Krasiczyn - Lwów
 
Początek czerwca to, dla większości studentów, czas trudny, pełen kolokwiów i ostatnich zaliczeń przed sesją. To ostatni dzwonek na to, by zajrzeć do książek i zeszytów. I właśnie te pierwsze dni czerwca, studenci III roku turystyki religijnej spędzili we Lwowie. Nie były to jednak przedwczesne wakacje, lecz warsztaty terenowe sprawdzające ich wiedzę i umiejętności zdobyte przez trzy lata nauki.
 
Wyjazd do Lwowa odbywał się w dniach od 4 do 8 czerwca, ale poprzedzony był pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej, zwiedzaniem Przemyśla, a także wizytą w Arboretum w Bolestraszycach oraz w Krasiczynie. Po podróży pełnej przygód studenci przybyli do Przemyśla w piątek 1 czerwca, gdzie czekała na nich dr Anna Wajda z ciepłym powitaniem. Obiad pozwolił im nabrać sił potrzebnych do tego, by dotrzeć do celu pielgrzymki, czyli do Kalwarii Pacławskiej. Najpierw trzeba było natrudzić się wchodząc na kalwaryjską górę, by później prosić Matkę Bożą Słuchającą o pomoc i wsparcie na czas zajęć we Lwowie jak i zbliżającą się sesję. Oprócz Kalwarii Pacławskiej, studenci mieli okazję również nawiedzić Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, zobaczyć ekspozycje tutejszego Muzeum Archidiecezjalnego, a także Sobór Archikatedralny św. Jana Chrzciciela obrządku greckokatolickiego w Przemyślu, kościół św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Niepokalanej i przylegający do niego klasztor franciszkanów, kościół pw. św. Teresy i klasztor karmelitów bosych oraz panoramę miasta z Kopca Tatarskiego. Natomiast niedziela 3 czerwca upłynęła studentom pod znakiem odwiedzin w Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach i Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie. Włodarzom tych miejsc serdecznie dziękujemy za wszelką przychylność i życzliwe przyjęcie.
 
Ćwiczenia terenowe we Lwowie rozpoczęły się 4 czerwca. Pierwszym ich elementem była już sama odprawa graniczna grupy. Miejscem zakwaterowania studentów był Dom Pielgrzyma im. bł. Jakuba Strzemię we Lwowie-Brzuchowicach, gdzie ofiarowano im gościnę i ciepłe powitanie. Do tego wyjazdu studenci przygotowywali się od dawna. Ich zadaniem było wykazanie się umiejętnością zorganizowania i poprowadzenia kilkudniowej wycieczki do Lwowa. Musieli więc zarezerwować noclegi, wyżywienie, transport, zadbać o ubezpieczenie i bilety wstępów do odwiedzanych obiektów, a także przygotować wniosek o dofinansowanie tego wyjazdu do Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII. Większość spraw udało się sprawnie pozamykać, także dzięki finansowemu wsparciu Fundacji i sponsorom, najtrudniejszym jednak zadaniem okazało się dotarcie do wyznaczonych miejsc w terenie. Poruszanie się po nieznanym wcześniej mieście, nawet z mapą, nie jest czymś łatwym i powoduje stres. Studenci jednak dzięki wzorowej współpracy i kreatywności, dotarli do każdego z zaplanowanych miejsc i, mimo nieuniknionych trudności, znakomicie sobie poradzili. Odwiedzili Katedrę Ormiańską pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie (potocznie zwaną Katedrą Łacińską), Archikatedralny sobór św. Jura, Kościół Bożego Ciała i klasztor oo. dominikanów we Lwowie, a obecnie greckokatolicką cerkiew Najświętszej Eucharystii, a z Kopca Unii Lubelskiej i z Ratusza podziwiali wspaniałą panoramę Lwowa. Chwilą wytchnienia była wizyta w Operze lwowskiej (czyli Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej,), gdzie uczestniczyli w spektaklach „Szeherezada” oraz „Carmen sweet”. Piękna muzyka jak i taniec wprawiły widzów w zachwyt tak wielki, iż nie chcieli oni opuszczać opery.
 
Oprócz opery, studenci wybrali się również do Lwowskiej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego, by podziwiać obrazy z różnych epok i różnych stron świata. Wizyta ta związana była z konferencją naukową pt. „Winkungsgeschichte w malarstwie na przykładzie wybranych dzieł zgromadzonych w Lwowskiej Galerii Sztuki”, zorganizowanej przez Wydział teologiczny UPJPII we współpracy z Instytutem Teologicznym im. Św. Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego Archidiecezji Lwowskiej obrządku łacińskiego we Lwowie-Brzuchowicach, w czasie której wygłosili swoje referaty. We wspomnianych przedłożeniach zostały zaprezentowane m.in. takie obrazy jak: „Ukrzyżowanie” Wolfganga Krodela, „Chrystus i samarytanka” Henryka Siemiradzkiego czy „Chrystus w Emaus” Jacka Malczewskiego. Studenci z pełnym zaangażowaniem przygotowali analizę poszczególnych obrazów. Wychodząc od biografii autora, przez fragment Pisma Świętego i szczegółową analizę symboliki obrazu, starali się przybliżyć słuchaczom punkt widzenia malarza i jego interpretację danej perykopy. Nie brak było kontrowersji i silnych dyskusji, jak w przypadku obrazu „Chrystus przed piłatem” Jacka Malczewskiego czy „Potop” Pawła Merwarta.
 
Po zaliczeniu warsztatów studenci wraz z opiekunami: dr Anną Wajdą i ks. dr. hab. Romanem Bogaczem, prof. UPJPII udali się do Żółkwi gdzie podziwiać mogli pozostałości architektury „idealnego miasta renesansowego” – rynek, ratusz, zamek, liczne jak na tak małe miasto świątynie różnych wyznań, a następnie do Lwowskiego Muzeum Piwowarstwa, gdzie największą atrakcją cieszyły się tzw. Photozone, w których można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej aranżacji. Po zwiedzeniu ekspozycji muzeelnych niemalże obowiązkowa była degustacja piwa, lub chociaż lemoniady. Całość wyjazdu zwieńczył wieczór spędzony przy grillu i gitarze. Śpiewom nie było końca, przyłączyli się nawet niemieccy turyści, których przyciągnęła niesamowita atmosfera i radość studentów. Z pewnością długo nie zostaną oni zapomniani zarówno w Domu Pielgrzyma we Lwowie- Brzuchowicach jak i na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
 
Klara Sikora
 
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez Studentów "Przewodnikiem po Lwowie".