Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

"Życie zadane" w medalierskich rozmowach z Janem Pawłem II. VIII – IX 2018

Iube me venire ad te – każ mi przyjść do Siebie:
jest to najgłębsze pragnienie ludzkiego serca,
nawet wówczas, gdy człowiek nie jest tego świadomy.
Pozwól, o Panie życia, abyśmy to sobie wyraźnie uświadomili
i umieli cieszyć się każdym etapem naszego życia
jako darem niosącym bogate obietnice na przyszłość.

(Jan Paweł II)

 

Zapraszamy na wystawę Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II, prezentowaną w Panteonie Narodowym – w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52 w Krakowie. Wystawa, której otwarcie zaplanowano na 2 sierpnia br. o godz. 17.00,  dostępna będzie w sierpniu i we wrześniu.

Historia medalierskich rozmów z Janem Pawłem II trwa już kilka lat. Pomysłodawcą cyklu jest prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej Bernard Marek Adamowicz, który zachęcił artystów z całej Polski, by poprzez sztukę podjęli rozmowy z Janem Pawłem II.

Tytułem wystawy, którą zobaczymy w Krakowie, a tym samym tematem podjętym przez artystów jest: Życie zadane. Ekspozycja zaprezentowana została w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, teraz czas na Kraków. To trzeci etap cyklu, przypomnijmy: pierwsza realizacja projektu zwieńczona została w 2014 roku prezentacją wystawy medalierskiej Mój Jan Paweł II na Zamku Królewskim w Warszawie. Tematem drugiego  były słowa: Być razem, a efektem "rozmów" artystów z Janem Pawłem II wystawa w Panteonie Narodowym w Krakowie, która wpisała się w Światowe Dni Młodzieży. Kolejna odsłona prezentacji krakowskiej miała miejsce  w Bibliotece UPJPII w listopadzie 2016 podczas Dni Jana Pawła II w Krakowie.

Medalierstwo jak mówią artyści – jest sztuką wymagającą cierpliwości w odczytywaniu. Każda z prac to efekt „uruchomienia wrażliwości”, otwartości twórcy, ale i odbiorcy.

Jan Paweł II traktował życie jako dar, który mocą swej wewnętrznej dynamiki, dopomina się twórczego podjęcia. Życie najpierw zostaje „dane”, później staje się zadaniem. Dopiero takie rozpoznanie życia umożliwia podjęcie go w sposób odpowiedzialny i twórczy  a zarazem pozwala odkryć jego znaczenie. Taka właśnie optyka dopomina się o postawienie pytania o źródło prawdy o życiu. Otwiera na wymiar Tajemnicy. Pozwala odkrywać źródło i cel ludzkiego losu. Pomaga odpowiadać na fundamentalne pytanie: skąd przychodzę i dokąd zmierzam.
Papież przez świadectwo życia i pozostawione słowa budził nasze umysły, serca i sumienia. Odczytywał to jako swoją odpowiedzialność – jeden z  wymiarów  swojego „życia zadanego”. Czynił to z przekonaniem i zaangażowaniem: by nikt nie gubił spraw istotnych dla swego losu.
Papieską inspirację podjęło prawie pięćdziesięciu polskich artystów medalierów współtworząc kolekcję „Życie zadane – medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”
Podjęcie tego dyskursu jest zarówno interesujące, uzasadnione jak też poniekąd wymagane. Sztuka potwierdza swą wyjątkową rolę we współtworzeniu kultury - przestrzeni w której żyjemy,
z której czerpiemy i którą równocześnie swoim życiem budujemy, stając wobec najważniejszych pytań i problemów jakie przynosi w sobie życie.
(słowo wprowadzające do wystawy)