Abp dr hab. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, pracownik naukowy UPJPII, otrzyma tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny w Mowie

Abp Grzegorz Ryś zostanie uhonorowany w niedzielę w Katowicach tytułem Wielkiego Ambasadora Polszczyzny w Mowie. Tytuł przyznaje kapituła wyłoniona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Abp Grzegorz Ryś święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1988 r. z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej.

Studia teologiczne łączył ze studiami na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2002 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. Był kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Obecnie, po mianowaniu go przez papieża Franciszka metropolitą lódzkim (14 września 2017 r.) pozostaje pracownikiem naukowym w Katedrze Historii Starożytnej i Średniowiecznej WHiDK UPJPII. Jest cenionym historykiem, autorem licznych opracowań naukowych i popularnych z zakresu historii i teologii.

Tytuł Ambasadora Polszczyzny przyznawany jest od 11 lat osobom i instytucjom o wybitnych zasługach w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny. Laureatów wyłania kapituła złożona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Są wśród uhonorowanych tym tytułem: Tadeusz Konwicki, Tadeusz Różewicz, Wiesław Myśliwski, abp Tadeusz Gocłowski, Danuta Szaflarska, Anna Dymna, Wojciech Młynarski, Andrzej Poniedzielski. W tym roku wśród Ambasadorów Polszczyzny w poszczególnych kategoriach znaleźli się m.in. pisarze Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.

Pragniemy ze smutkiem przypomnieć, że gala Ambasadora Polszczyzny przed dwoma laty odbyła się w cieniu śmierci honorowego prezesa Rady Języka Polskiego przy PAN, wybitnego językoznawcy i prasoznawcy prof. Walerego Pisarka, który zmarł chwilę przed uroczystością, w trakcie której miał wygłosić laudację na cześć głównego laureata, pisarza Jacka Bocheńskiego. Prof. Walery Pisarek, nestor medioznawstwa polskiego był wieloletnim pracownikiem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ulubionym wykładowcą setek studentów, przyjacielem uczelni.