Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Głosowanie ruszyło! W plebiscycie "Wybieramy księgarnie roku" bierze udział Księgarnia Naukowa UPJPII LOGOS. Głosowanie do 5 XII 2018

Wybieramy księgarnie roku 2018

Ruszyło głosowanie na Księgarnie Roku. Głos można oddać na stronie internetowej pod poniższymi linkami:

 

Inspirujące przestrzenie, spotkania z autorami, przestrzeń do dyskusji, ale przede wszystkim bogata oferta wartościowych książek. Tym charakteryzują się dobre, kameralne, krakowskie księgarnie. Po raz kolejny organizowany jest plebiscyt Wybieramy najlepsze księgarnie. Od 5 listopada można głosować na najlepsze krakowskie księgarnie oraz antykwariaty. Zapraszamy do głosowania!

Tegoroczna, druga edycja plebiscytu to kontynuacja przedsięwzięcia zainicjowanego w  ubiegłym roku. Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. Dobrze prowadzone księgarnie z szeroką i ambitną ofertą oraz – coraz częściej – także własnym programem wydarzeń kulturalnych to szczególnie ważne miejsca na mapie miasta. Warto je pokazywać i przypominać o ich działalności, warto zachęcać do ich odwiedzania i inspirowania się dobrymi książkami. Zwłaszcza w Krakowie – jedynym polskim Mieście Literatury UNESCO.

Idea plebiscytu inspirowanego m.in. francuskim Znakiem Jakości (LIR – Librairie indépendante de référence) czy Niemiecką Nagrodą Księgarską (Deutscher Buchhandlungpreis) wypływa z potrzeby kształtowania dobrych nawyków czytelniczych i przypominania, jak ważną rolę społeczną pełnią księgarnie. Podstawowym celem plebiscytu jest promocja małych, kameralnych księgarń stacjonarnych działających na terenie Krakowa. Tegoroczne głosowanie potrwa od 5 listopada do 5 grudnia. Wyróżnione zostaną trzy księgarnie, oraz – jako osobna kategoria – najlepszy antykwariat. Wręczenie nagród odbędzie się 13 grudnia, w Dzień Księgarza. Głosować można w dwóch formach: stacjonarnie w księgarniach (poprzez wypełnienie krótkiej ankiety i wrzucenie jej do urny) lub w internetowo na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Oceniana będzie jakość oferty książkowej, obsługa, atmosfera miejsca i dodatkowe atuty księgarni, takie jak specjalizacja oferty program kulturalny. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla czytelników oddających głosy – bony na zakupy książkowe i pamiątkowe torby.

W 2017 roku podczas pierwszej edycji akcji przeszło 5,5 tys. krakowian przyznało łącznie pięć wyróżnień. „Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” otrzymały wówczas De Revolutionibus Books & Café, Księgarnia Muzyczna Kurant, Massolit Books & Café, Księgarnia Muza II i Księgarnia WAM.

W tym roku w akcji weźmie udział 35 krakowskich księgarń i antykwariatów. Są wśród nich niezależne księgarnie wytypowane w ubiegłym roku przez grono ekspertów złożone z dziennikarzy, krytyków literackich i animatorów życia kulturalnego, a także księgarnie muzealne i wybrane miejsca będące częścią sieci złożonej z nie więcej niż 12 punktów. Nagrodą dla zwycięzców będzie „Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” oraz kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej. Zwycięskie miejsca mogą liczyć także na promocję w kanałach medialnych organizatorów plebiscytu oraz wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Lista księgarni i antykwariatów biorących udział w akcji:

 

 

 1. American Bookstore
 2. Antykwariat 9wrota
 3. Antykwariat Abecadło
 4. Antykwariat PiBook
 5. Antykwariat SK
 6. Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza
 7. De Revolutionibus Books & Café
 8. Fankomiks
 9. Główna Księgarnia Naukowa
 10. Jak wam się podoba / Sklep z książkami
 11. Krakowski Antykwariat Naukowy
 12. Książki „Za rogiem”
 13. Książkoteka
 14. Księgarnia Akademicka
 15. Księgarnia Art Bookstore Gmach MNK
 16. Księgarnia Art Bookstore Kamienica Szołayskich
 17. Księgarnia Budowlana FERT
 18. Księgarnia CUD
 19. Księgarnia Francuska Edukator
 20. Księgarnia Ha!artu w Bunkrze Sztuki
 21. Księgarnia Italicus
 22. Księgarnia Jedynka
 23. Księgarnia Logos
 24. Księgarnia Muza II
 25. Księgarnia Pod Globusem
 26. Księgarnia WAM
 27. Księgarnia Austeria Synagoga Wysoka
 28. Księgarnia Austeria Synagoga Poppera
 29. Kurant. Księgarnia muzyczna
 30. Lokator Kawa & Książki
 31. Massolit Books & Café
 32. Microscup
 33. MOCAK Bookstore
 34. Spółdzielnia Ogniwo
 35. Szafa Pełna Książek

 

Organizatorzy akcji: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Patroni medialni akcji: Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie

Partnerzy akcji: Lubimy Czytać, Książki Kupuję Kameralnie, Wyliczanka, Fundacja Miasto Literatury

 

Więcej na: ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/200011997560280/