Ks. kanonik Zdzisław Błaszczyk, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, absolwent naszej Uczelni mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Rio de Janeiro

Z radością przychodzi nam podzielić się wiadomością, że ks. kanonik Zdzisław Błaszczyk, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (UPJPII) pracujący w Archidiecezji Rio de Janeiro w Brazylii, został mianowany biskupem pomocniczym tej diecezji.

Komunikat kanclerza Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Tomasza Szopy:

Kraków, 4 grudnia 2019 r.

Komunikat

Stolica Apostolska poinformowała dzisiaj, że decyzją Ojca Świętego Franciszka ks. kanonik Zdzisław Błaszczyk, kapłan Archidiecezji Krakowskiej, pracujący w Archidiecezji Rio de Janeiro w Brazylii, został mianowany biskupem pomocniczym tej diecezji.

Ks. kanonik Zdzisław Błaszczyk urodził się 8 sierpnia 1969 r., pochodzi z Rudnika w parafii Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Dziekanowicach. Formację kapłańską oraz wyższe studia teologiczne odbywał w Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie w latach 1988-1994. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego w dniu 14 maja 1994 r. w Katedrze na Wawelu. Po święceniach przez cztery lata pracował jako wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach. Następnie przez dwa lata był wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie. W roku 2000 wyjechał na misje do Brazylii i podjął obowiązki duszpasterskie w Archidiecezji Rio de Janeiro. Od 2013 r. jest proboszczem parafii São Pedro do Mar.

Księdza Biskupa Nominata otoczmy serdeczną modlitwą.

ks. Tomasz Szopa
kanclerz kurii

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dołącza się do wszystkich najpiękniejszych życzeń i modlitwy w intencji Księdza Biskupa.