Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Ks. prof. dr hab. Józef Marecki odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Ks. prof. dr hab. Józef Marecki, wykładowca UPJPII w Krakowie, pracownik IPN został przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Krajobraz i dziedzictwo kulturowe Europy – trwałość i przemijanie."

Jego dorobek oraz wkład w rozwój polskiej nauki, w obszarze nauk humanistycznych jest nie do przecenienia, co skłoniło mnie do powołania księdza profesora w skład bardzo ważnego gremium, jakim jest Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – mówił minister Jarosław Gowin.

Teraz, postanowieniem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej ks. prof. Józef Marecki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski oraz za osiągnięcia w pracy naukowo – dydaktycznej.

Ks. prof. Józef Marecki jest kierownikiem Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii, zarazem jednym z pierwszych wychowanków Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII. Zajmuje się problematyką szeroko pojmowanego dziedzictwa kulturowego Europy, jak i historią najnowszą. Szczególnie bliskie są mu: heraldyka, numizmatyka oraz weksylologia, falerystyka i symbolika chrześcijańska. Jest niezrównanym specjalistą w dziedzinie historii zakonów. Należy do wielu towarzystw i rad naukowych różnych instytucji w Polsce i za granicą.

Jest autorem lub współautorem blisko 60-ciu książek i monografii, wielu artykułów. Wygłosił ponad 150 wykładów popularyzujących wiedzę historyczną podczas ważnych konferencji. Jest też świetnym felietonistą, co podkreślał w laudacji prof. zw. dr hab. Ludwik Frey.

Ks. prof. Józef Marecki został ostatnio odznaczony Brązowym Medalem Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Wręczeniu państwowego odznaczenia towarzyszyły również gratulacje i podziękowania z okazji 60-tych urodzin i 30-lecia pracy naukowej Księdza Profesora.