Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Spotkania przygotowujące do dziękczynienia za beatyfikację bł. Michała Giedroycia – zaproszenie do kościoła św. Marka Ewangelisty 8 III 2019

Rektor kościoła św. Marka Ewangelisty w Krakowie, ks. dr hab. Andrzej Wójcik wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II zachęcają do udziału w spotkaniach, które pozwolą przygotować się do  dziękczynnych uroczystości archidiecezjalnych za beatyfikację Michała Giedroycia, planowanych na 8 czerwca 2019 r. w bazylice Mariackiej.

Dnia 7 listopada 2018 r. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził trwający od wieków kult bł. Michała Giedroycia, zakrystiana z kościoła św. Marka Ewangelisty w Krakowie, i tym samym potwierdził, że jest on błogosławionym Kościoła Katolickiego.
Trwający przez wieki kult bł. Michała jest nie tylko potwierdzeniem jego świętości, ale także niezwykłej skuteczności jako patrona i wstawiennika. Wielu jednak nie zna go dobrze. Dlatego w ramach przygotowań do czerwcowego dziękczynienia całej Archidiecezji pragniemy zaprosić do comiesięcznych spotkań –

w każdy drugi piątek miesiąca (od lutego do maja). Eucharystię o godz. 18.30 w kościele św. Marka z błogosławieństwem relikwiami Błogosławionego poprzedzi o godz. 18.00 konferencja przybliżająca jego postać i duchowość. Wygłosi ją podczas każdego spotkania s. dr hab. Adelajda Sielepin CHR, prof. UPJP II, która brała udział w przygotowaniu Positio Causae.

Bł. Michał Giedroyć razem ze swoimi najbliższymi świętymi przyjaciółmi: Janem Kantym, Izajaszem Bonerem, Świętosławem Milczącym, Stanisławem Kazimierczykiem i Szymonem z Lipnicy tworzyli „szczęśliwy wiek Krakowa” (felix saeculum Cracoviae). Jest sprawą i decyzją Opatrzności, że postacie tych wielkich świętych na nowo w naszych czasach przemawiają. Ich przyjaźń i świętość inspiruje nas do tworzenia ewangelicznego środowiska w Krakowie i odnowienia duchowej przyjaźni pomiędzy wspólnotami działającymi w mieście, w którym oni osiągnęli razem świętość. Pragniemy, aby znakiem tego przesłania Świętych było przekazanie relikwii Bł. Michała Giedroycia do miejsc kultu jego świętych przyjaciół. Chcemy to uczynić podczas kolejnych, drugopiątkowych spotkań w kościele świętego Marka:
- w II piątek lutego (8.02.) – Wspólnocie parafialnej kolegiaty św. Anny,
- w II piątek marca (8.03.)– Wspólnocie bazyliki Mariackiej,
- w II piątek kwietnia (12.04.) – Kościołowi Ojców Bernardynów pw. św. Bernardyna ze Sieny,
- w II piątek maja (10.05) - Kościołowi św. Katarzyny Aleksandryjskiej ojców Augustianów oraz bazylice Bożego Ciała Kanoników Regularnych Laterańskich.
Bł. Michał jest patronem nie tylko zakrystianów, wspólnot życia konsekrowanego (Sióstr św. Jadwigi Królowej, Wspólnoty Chrystusa Kapłana, Proroka i Króla) oraz Bractwa św. Zofii, chorych, ale także Instytutu Liturgicznego UPJPII,

Zapraszam serdecznie do udziału w tych spotkaniach zważywszy na przyjaźń, jaka łączyła bł. Michała ze świętym profesorem Janem Kantym. Ufam, że błogosławiony Michał Giedroyć, pokornie służący w kościele św. Marka tajemnicy Eucharystii, może nam pomóc, kiedy staramy się ją zgłębić.

/ks. dr hab. Andrzej Wójcik, rektor kościoła św. Marka Ewangelisty w Krakowie/