“Myśląc Polska…” Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę - konferencja w ramach projektu MNiSW "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" Zaproszenie 14 V 2018

14 maja odbędzie się kolejna konferencja w ramach organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu Polonia Restituta: “Myśląc Polska…” Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę
(Trwa rejestracja, program i formularz zgłoszeniowy: http://www.nauka.gov.pl/myslac-ojczyzna-obywatelskosc-i-patriotyzm-w-setna-rocznice-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske/

Tym razem temat bardzo gorący. W Katowicach stawiamy pytania o patriotyzm, pytania na które powinien sobie odpowiedzieć każdy Polak, a szczególnie intelektualna elita, jaką niewątpliwie jest środowisko akademickie.

Jednym z najmocniejszych punktów programu będzie dysputa: Jakiego patriotyzmu potrzebuje dzisiaj Polska: katolicko-narodowego, europejskiego, kosmopolitycznego?
Uczestnicy pochylą się również nad polskim doświadczeniem przeszłości i zastanawiać się będą nad perspektywami obywatelskości i patriotyzmu w następnych dziesięcioleciach. Konferencję otworzy Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk. Wśród prelegentów i uczestników debat znajdą się między innymi: Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, Minister Finansów Teresa Czerwińska, Metropolita Katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc, Biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko Augsburskiego Marian Niemiec, deputowany do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, specjaliści od Katolickiej Nauki Społecznej i historycy – wielu z UŚ. Będzie też ks. dr Henryk Bolczyk, w latach 1980-81 kapelan górników z Kopalni Wujek.
Konferencja będzie transmitowana online na stronie www.polonia-restituta.pl po konferencji pliki z nagraniem dostępne na tej samej stronie, na podstronie konferencji katowickiej.