Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

„Siostra naszego Boga – w przeddzień beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej” – konferencja naukowa 12 IV 2018 (relacja)

 Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Małopolski zorganizowały konferencję naukową „Siostra naszego Boga - w przeddzień beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej”. Odbyła się ona 12 kwietnia 2018 r. w siedzibie uczelni przy ul. Bernardyńskiej 3.

- Życzę państwu, aby postać Hanny Chrzanowskiej państwa inspirowała w tym jak szukać szczególnej syntezy osobistego życia, poświęcenia się dla innych i tego co najważniejsze - wiary i miłości wypływających z bliskości wobec naszego Zbawiciela - mówił, rozpoczynając konferencję pt.: „Siostra naszego Boga" - w przeddzień beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski w słowie wstępnym wskazał na bliską zażyłość Jana Pawła II ze św. Bratem Albertem, ale ponieważ różniły ich pokolenia była to jedynie bliskość serca. 

 

- Miedzy Hanną Chrzanowską a Karolem Wojtyłą było pewne przesunięcie pokoleniowe, ale była możliwość spotkania. I w książce, do której chciałbym teraz nawiązać znalazłem dwa listy mówiące o nich, o tej ich bliskości, ich służbie drugiemu człowiekowi, służbie, która wyrasta z jak najbardziej głębokich pokładów wiary w Boga. Jest to przejmujący dokument mówiący o tym, jak wokół świętego już Jana Pawła II gromadzili się także inni święci, łączyło ich wspólne umiłowanie drugiego człowieka zwłaszcza tego, który jest najbardziej potrzebujący - czeka na obecność i wsparcie. Widzimy jak ci ludzie wiążą się wiarą, modlitwą i czynem - mówił metropolita.

Następnie cytował list Hanny Chrzanowskiej, który pisała do arcybiskupa Wojtyły z Krynicy, gdzie przebywała, by podbudować swoje zdrowie. Dzieliła się w nim m.in. swoimi duchowymi przemyśleniami na temat Listu św. Jakuba i Księgi Mądrości, które czytała oraz zapewniała o modlitwie. 

Na zakończenie metropolita życzył zebranym owocnych obrad.
- Życzę państwu, aby dzisiejsza konferencja była jeszcze jedną okazją, by nie tylko poznać postać Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej i jeszcze bardziej zrozumieć jej rolę w najbliższym otoczeniu arcybiskupa Karola Wojtyły, ale by ta postać państwa inspirowała w tym jak szukać szczególnej syntezy osobistego życia, poświęcenia się dla innych i tego co najważniejsze - wiary i miłości wypływających z bliskości wobec naszego Zbawiciela.

 

Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak wyznał, że na szczególną więź między Karolem Wojtyłą a Hanną Chrzanowską patrzy poprzez pryzmat Bożego miłosierdzia. Przypomniał, że Jan Paweł II w ostatniej modlitwie jaką przygotował na niedzielę 3 kwietnia (dzień wcześniej zmarł) pisał: „jak bardzo świat potrzebuje zrozumienia i przyjęcia Bożego miłosierdzia." Ks. prof. Zyzak podkreślił zarazem, że Hanna Chrzanowska czerpała z Bożego miłosierdzia, ale dla nas jest wzorem przekazywania tego miłosierdzia dalej.

 

Konferencja składała się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowiły przede wszystkim wykłady, w drugiej odbył się panel dyskusyjny. Konferencja została zorganizowana, by jeszcze bardziej przybliżyć i poszerzyć wiedzę na temat życia i działalności Hanny Chrzanowskiej, której beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia w Łagiewnikach.

/Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska/

/Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska/

więcej: http://www.diecezja.pl/archidiecezja/aktualnosci/konferencja-hanna-chrzanowska---siostra-naszego-boga.html