„Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość” – IV zajęcia projektu edukacyjnego 11 I 2020

Czwarte zajęcia projektu edukacyjnego
„Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”

W drugim tygodniu Nowego Roku - 11 stycznia 2020 r. – miały miejsce czwarte już zajęcia z zakresu projektu edukacyjnego pt. „Uniwersytet Młodego Odkrywcy – Historia ma przyszłość”, realizowanego na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII.
    Zgodnie z założeniem chronologicznego układu tematyki kolejnych spotkań tym razem uczestnicy poznawali bliżej – jakże zróżnicowane i obfitujące w wydarzenia – stulecie dziewiętnaste. W sposób szczególny zaś pochyliliśmy się nad ówczesnymi losami królewskiego miasta i jego mieszkańców. W tą tematykę wprowadził młodzież wykład o. dra Macieja Sadowskiego, pt. Codzienne i niecodzienne życie w XIX-wiecznym Krakowie w dobie autonomii. Później zaś, dzięki Zespołowi Tańca Historycznego „Kontredans”, młodzież miała możliwości obejrzenia scenek z regencyjnego balu, zapoznania się z sekretnym kodem balowych gestów i przymierzenia strojów w stylu empire. W karnawałowym duchu przekonała się także, że XIX-wieczne kontredanse to tańce nie tylko piękne, ale również całkiem proste do opanowania i mogące sprawiać wiele radości.
    Druga część warsztatów zrealizowana została z wykorzystaniem ekspozycji, jakie  prezentowane są w dwóch oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – „Kamienicy Hipolitów” oraz „Cybertece”. Podzieleni na grupy uczestnicy projektu uczestniczyli w warsztatach pt. „W czterech kątach pradziadków”, poznając bliżej życie codzienne mieszkańca Wolnego Miasta Krakowa. Następnie zaś – dzięki interaktywnej i nowoczesnej wystawie w Pałacu Krzysztofory - dowiedzieli się „Jak powstawał Wielki Kraków?”
Tradycyjnie już, edukacyjną część spotkania zwieńczyło krótkie podsumowanie. W jego trakcie uczestnicy projektu zwrócili uwagę na specyficzną rolę, jaką Kraków odegrał dla zachowania tradycji narodowej w okresie zaborów. Na zakończenie, po strawie duchowej, przeszedł czas na wspólny obiad.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją autorstwa p. Katarzyny Nenko.

Joanna Małocha
(Z-ca kierownika projektu)