"Pokój – szukajmy dróg. Humanistyka „duchowa” wobec wyzwań współczesności" – międzynarodowa konferencja naukowa 23 – 24 V 2018

Instytut Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Moscow State Linguistic University

zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej:

Pokój – szukajmy dróg. Humanistyka „duchowa” wobec wyzwań współczesności
/Мир - ищите пути. "Духовная" гуманистика ввиду вызовов современности/

Kraków, 23 – 24 V 2018 r.
ul. Podzamcze 8
Aula Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie

Konferencja stanowi część projektu Стремир - Стремление к миру. Поиск путей // Stremir. Dążenie do pokoju – poszukiwanie dróg, który łączy uczonych z Krakowa, Moskwy i Omska.
Celem naszej pracy jest naukowe przemyślenie możliwości budowania pokojowych relacji zwłaszcza w tych obszarach, gdzie dają znać o sobie rozmaite trudności polityczne, historyczne etc. Nie lekceważąc wyzwań współczesności pragniemy je transcendować, by ukazać głębsze źródła dobra i pokoju. Zwracamy się ku chrześcijaństwu, a także innym tradycjom, które pokój jako całościowe dobro czynią swoim przedmiotem. W humanistyce „duchowej” mieści się każda nauka uwzględniająca wartość osoby, dialogu, pierwszeństwo człowieka przed ideą oraz znaczenie duchowości w poszukiwaniu rozwiązań. Przymiotnik ten nie oznacza wykluczenia, lecz zaproszenie. Radość wzajemnego spotkania, wymiana myśli prelegentów wzbogacona o aktywny udział Gości i Słuchaczy powinny poprowadzić nas od teorii ku praktycznym konkluzjom i inspiracjom stanowiącym realny wkład w odpowiedzialne kształtowanie naszego czasu.

Kierownik projektu
Ks. dr hab. Marcin Godawa UPJPII