Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

Sesja o terroryzmie i prześladowaniach z prapremierą filmu 13 V 2017

W sobotę 13 maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach (aula Jana Pawła II) odbędzie się sesja naukowa o terroryzmie i prześladowaniach za wiarę. Połączona ona będzie z projekcją dwóch filmów dokumentalnych na ten temat i spotkaniem z ich twórcami i bohaterami. Patronami sympozjum będą pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek.

Eurodeputowany prof. dr hab. Ryszard Legutko mówić będzie o Kościele Katolickim w Europie; dyrektor Sekcji Polskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. dr hab. Waldemar Cisło - o męczeństwie chrześcijan na przełomie XX/XXI wieku; franciszkański historyk, prof. UPJPII o. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv – o terroryzmie i misji franciszkańskiej w Peru; prof. UPJPII ks. dr hab. Andrzej Bruździński o „Świetlistym Szlaku” w Peru na usługach komunizmu; doktorant UPJPII o. mgr Rafał Antoszczuk OFMConv o męczeństwie w zakonie franciszkańskim, a promotor kultu błogosławionych misjonarzy-męczenników br. Jan Hruszowiec OFMConv – o wielkim wzroście czci i nabożeństwa do bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka po ich beatyfikacji.

Po południu uczestnicy sesji zobaczą dwa filmy. Pierwszy - „Życia nie można zmarnować”, który w zeszłym roku otrzymał watykańskiego Oscara i drugi, prapremierowy - „Teraz i w godzinę śmierci”, który w części dotyczyć będzie Krucjaty Różańcowej w obronie przed terroryzmem. Po emisji przewidziane jest spotkanie z ich twórcami i niektórymi bohaterami.

Sesja rozpocznie się mszą św. w Sanktuarium w Łagiewnikach o godz. 9.00.

Organizatorami sympozjum są Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Franciszkanów w Polsce; Biuro Promocji Kultu męczenników Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię oraz Instytut Historii na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II  w Krakowie.

 

Program szczegółowy:

9.00 – Msza św. w Sanktuarium pod przewodnictwem bpa Błażeja Kruszyłowicza OFMConv (Szczecin)

10.30 – Rozpoczęcie sesji w auli Jana Pawła II (powitanie uczestników – o. dr Marian Gołąb OFMConv, prowincjał krakowskich franciszkanów)

10.45 - prof. dr hab. Ryszard Legutko: „Kościół katolicki w Europie”

11.15 - ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW (Warszawa): „Męczeństwo chrześcijan na przełomie XX/XXI w.”

11.45 -12.00 - przerwa

12.00 - o. dr hab. Zdzisław Gogola OFMConv, prof. UPJPII (Kraków): „Terroryzm i misja franciszkańska w Peru”

12.30 - ks. dr hab. Andrzej Bruździński, prof. UPJPII (Kraków): „Sendero Luminoso w Peru na usługach komunizmu”

13.00 - o. mgr Rafał Antoszczuk OFMConv, (doktorant UPJPII): „Męczeństwo w zakonie franciszkańskim”

13.30 - br. Jan Hruszowiec OFMConv, promotor kultu męczenników: „Promocja i jej efekty po beatyfikacji męczenników franciszkańskich” (5 grudnia 2015 r.)

14.00–14.30 – przerwa obiadowa

14.30 - Film dokumentalny TVP o życiu i działalności polskich misjonarzy o. Zbigniewa i o. Michała zamordowanych w Peru 9 sierpnia 1991 roku pt. „Życia nie można zmarnować”. Po filmie spotkanie z reżyserem Krzysztofem Tadejem.

16.30–17.00 - przerwa

17.00 - Przedpremierowy pokaz filmu „Teraz i w godzinę śmierci” w reż. Mariusza Pilisa i Dariusza Walusiaka. Jest to opowieść o sile modlitwy różańcowej, splecionych z nią losach świata i pojedynczych ludzi, którym codziennie towarzyszy modlitwa. Dzięki modlitwie w świecie dzieją się rzeczy niezwykłe. Film opowiada o nowej inicjatywie - „Krucjacie Różańcowej w obronie przed terroryzmem” pod patronatem męczenników z Peru.

jms