Tłumacznie pochodzi z translate.google.com.
Oficjalna wersja angielska portalu w przygotowaniu.

GTranslate

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Zmiana rozmiaru tekstu

-A A +A
ACCESS UPJP2

Patronaty naukowe

Wirtualny spacer

Uczelnia w mediach

Aktualności UPJPII

W Krakowie trwa XIX Międzynarodowa Konferencja z cyklu: „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” 11 – 12 X 2019

Otwarcie XIX Międzynarodowej Konferencji „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”

 

Kardynał Stanisław Dziwisz, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, którą to funkcję przez 18 lat, od początku organizowania tej konferencji piastował ks. bp Tadeusz Pieronek, w pierwszych słowach zwracając się do międzynarodowego grona gości mówił, iż spotkanie odbywa się w miejscu, w którym „mówią wieki”, gdzie w sposób zupełnie wyjątkowy czuje się ducha miasta, i że po raz pierwszy odbywa się ona bez człowieka, który był jej duszą, energicznie i z pasją wypełniał zadania, które z tej konferencji wynikają. „Jestem przekonany – mówił, –  że Ksiądz Biskup towarzyszy nam duchowo i cieszy się, że kontynuujemy dzieło, któremu oddał przymioty swojego umysłu i serca”.

Kardynał podkreślił, że obecność reprezentantów różnych krajów i środowisk europejskich jest gwarantem owocnych rozmów, które są potrzebne, gdy mowa o wspólnocie wolnych krajów Europy. Zwrócił uwagę, że szczególną troską należy otoczyć młodzież, bo choć totalitaryzm pozostał we wspomnieniach ich rodziców, pojawiają się inne oznaki kryzysu we wspólnocie, np. brexit i wiele innych, a ocalenia pośród zagrożeń należy szukać we wspólnych wartościach chrześcijańskich.

Poseł Andrzej Halicki, przewodniczący Polskiej Delegacji PO-PSL do Parlamentu Europejskiego podkreślił, jak ważne jest, że podczas konferencji poruszana jest kwestia roli Kościoła we współczesnej Europie, że przedyskutowania wymagają: sytuacja społeczna, gospodarcza, problemy cywilizacyjne.

Prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa przypomniał początki tej konferencji, kiedy to była ona w założeniach wewnętrzną konferencją kościelną. Szybko jednak do tego grona dołączyli intelektualiści różnych grup i poglądów, także reprezentanci różnych wspólnot religijnych pragnący rozmawiać o problemach Europy. A rozmowa, która się toczy pozwala na wypracowanie pewnych modeli i struktur, wspólnego spojrzenia na najważniejsze sprawy.

Według Dr. Larsa Hänsela, dyr. Departamentu Europy i Ameryki Pn. z Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie, cały świat stał się ostatnimi czasy mniej przejrzysty niż był dotąd. Jaką role będzie pełniła Europa przy silnej więzi transatlantyckiej, przy dynamicznie rozwijających się Chinach? Co tak naprawdę jest spoiwem Europy? Obywatele i obywatelki UE oczekują ochrony i bezpieczeństwa przed wojną, konfliktami, terroryzmem. Zmiany klimatyczne i epoka cyfrowa wymagają dyskusji i szukania skutecznych rozwiązań. Podkreślił, że Unia Europejska może być gwarantem pokoju, wolności, bezpieczeństwa i dobrobytu, ale też nie wolno zapominać o korzeniach – Europa zbudowana jest na chrześcijańsko-judaistycznych tradycjach. Jak najlepsze wartości należy przekazywać młodym, "sam – mówił – przeżyłem 22 lata komunizmu i braku wolności w NRD, to już jest przeszłość, ale o tę wolność trzeba cały czas zabiegać i o nią dbać". Dr Lars Hänsel podkreślił, że kwestie Unii Europejskiej należy rozważać w perspektywie młodzieży, bardzo cieszy fakt licznej obecności studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, którzy nie tylko uczestniczą w konferencji, ale angażują się pomagając ją organizować.

Ks. dr Manuel Barrios Prieto, Sekretarz Generalny COMECE wyraził radość, że w mieście żyjącym pamięcią papieża Jana Pawła II toczą się rozmowy o roli chrześcijan w życiu publicznym. Wyraził przekonanie, że wyzwania jakie stoją przed UE mogą być szansą na jej odnowienie. Mówił jak ważna jest każda osoba ludzka, jej godność, rodzina, solidarność, sprawiedliwość społeczna, wolność religijna, obrona najbiedniejszych, jak istotny szacunek dla różnorodności.

Z kolei Jacques Santer z Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu wspominając największe dramaty jakie dotknęły Europę w postaci obu wojen światowych, późniejszych lat komunizmu, mówił, że tylko Europa oparta o prawa człowieka może spełnić oczekiwania jakie się z nią wiąże, może żyć w pokoju, ale potrzebuje więcej zdecydowania, aby unikać tragedii, jakie były jej udziałem przed kilkudziesięcioma laty.

 

Dziś wieczorem (11 października, piątek) o godz. 19:00 odprawiona zostanie Msza św. w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 54 pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, a o godz. 20.00 odbędzie się pierwsza gala wręczenia Nagrody im. Biskupa Tadeusza Pieronka: „In veritate” za „wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich”.
Po raz pierwszy uhonorowana zostanie nią prof. dr hab. Hanna Suchocka.
Laudację wygłosi kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski. Miejscem gali będzie Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach na krakowskim Rynku.

Briefing prasowy na temat tego wydarzenia będzie miał miejsce dzisiaj, w Międzynarodowym Centrum Kultury (Kraków, Rynek 25, na piętrze), o godzinie 16.00. Tam znajdą Państwo więcej informacji o koncepcji i pomysłodawcach tej nagrody, o jej materialnej formie i pierwszym laureacie
A.D. 2019! Serdecznie zapraszamy dziennikarzy wszelkich mediów.

 
Więcej informacji wraz z aktualnym programem Konferencji na stronie:  http://www.kosciol-europa.org.pl/