Sympozjum „Po co teologii judaizm?” 26 II 2022

11.02.2022 Konferencje, sesje
Data: 26.02.2022
Miejsce wydarzenia: Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej, ul. Loretańska 11, Kraków
Godzina: 08:30 - 12:30

po_co_teologii_judaizm-1280.jpg

Chrześcijaństwo zrodziło się z judaizmu i pozostaje w nim mocno zakorzenione. Łączy nas Święta Księga – Biblia. Biblia chrześcijańska składa się z Pism Świętych narodu żydowskiego, które chrześcijanie określili mianem Starego Testamentu. Ponadto Biblia chrześcijańska składa się z pism opisujących życie i działalność Jezusa Chrystusa, czyli z Nowego Testamentu, który jest mocno związany z tradycją żydowską. Dlatego, kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm i w związku z tym warto dążyć do obustronnego poznania się i poszanowania, wspólnych studiów biblijnych i teologicznych oraz braterskich rozmów, w myśl sformułowania użytego przez Jana Pawła II w przemówieniu wygłoszonym w rzymskiej synagodze 13 kwietnia 1986 roku, w którym nazwał on żydów naszymi „starszymi braćmi w wierze”.

Zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy do udziału w sympozjum „Po co teologii judaizm?”, organizowanym przez Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej oraz Instytut Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, które odbędzie się w dniu 26 lutego 2022 roku w auli WSD Kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 w Krakowie.

26 lutego 2022 r. (sobota)

Aula WSD Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie
ul. Loretańska 11

Transmisja na kanale YouTube UPJPII

Program sympozjum

8:30 Rozpoczęcie i przywitanie
8:45 ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek
Judaizm jako ostatni etap rozwoju religii żydowskiej.
9:15 dr Paweł Paszko OFM Cap
Katolicka teologia judaizmu i jej biblijne podstawy.
9:45 mgr lic. Jacek Węgrzyn OFM Cap
Czy wierzący w Chrystusa nadal są ludźmi Starego Testamentu?
10:15 Przerwa na kawę
10:45 ks. dr hab. Roman Bogacz, prof. UPJPII
Czego możemy nauczyć się od żydowskiego świętowania?
11:15 dr inż. Anna Maria Wajda
Dlaczego to, jak Żydzi traktują swoje święte księgi i świętują szabat, powinno być inspiracją dla chrześcijan?
11:45 ks. dr hab. Stanisław Wronka
Prorocy biblijni w rozumieniu Abrahama Joshuy Heschela.
12:15 Pytania i dyskusja
12:30 Zakończenie