II Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny: Małżeństwo – wybór czy dar? Refleksja nad narzeczeństwem i początkami życia małżeńskiego 17–19 XI 2022

16.11.2022 Konferencje, sesje
Data: 17 - 19.11.2022
Miejsce wydarzenia: Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, ul. Totus Tuus 34, Kraków
Godzina: 09:00 - 19:00

kongres_1200x628dofinansowanie.jpg

Tegoroczny Kongres stanowi kontynuację I Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, odbywającego się w dniach 16–18 listopada 2018 r. w Krakowie pod tytułem Płodność listu, który dotarł z przyszłości: 50 lat „Humanae vitae”. W trakcie obecnej edycji uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytanie Małżeństwo – wybór czy dar?

Organizatorzy pragną skupić się na zagadnieniach, które w szczególny sposób istotne są dla zrozumienia sytuacji narzeczonych przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa oraz małżonków w pierwszych latach po ślubie. Głównymi organizatorami wydarzenia są Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Archidiecezja Krakowska.

„Jesteśmy przekonani, że zaproponowana tematyka Kongresu jest obecnie szczególnie aktualna. Zagadnienia dotyczące sakramentalnego małżeństwa po Soborze Watykańskim II, rozumianego jako „głęboka wspólnota życia i miłości ustanowiona przez Stwórcę i unormowana Jego prawami" (por KDK 48), jak nigdy dotąd potrzebuje naukowej refleksji i głębokiego przemyślenia we wspólnocie Kościoła. Kongres odwołując się do bogatego nauczania Kościoła katolickiego oraz aktualnych badań dotyczących małżeństwa i rodziny postawi pytanie o znaczenie sakramentalnego małżeństwa dla rozwoju wiary i pełnej realizacji kobiety i mężczyzny żyjących w małżeństwie. Podejmie się również zadania prezentacji, obrony i uzasadnienia życia małżeńskiego wyrastającego z sakramentu małżeństwa wobec liberalnych i ateistycznych ideologii, które usiłują zanegować jego wartość i zaprzeczyć jego nierozerwalności jako drodze do pełnego szczęścia człowieka” – mówią organizatorzy.

Przewodniczący Rady Programowej ks. dr Paweł Gałuszka
Sekretarz Kongresu dr Magdalena Dej
Członkowie Rady Programowej
prof. Stanisław Grygiel Fundacja Veritas Amoris Project