Chór „Psalmodia”

chor_psalmodia_1280x512.png

 

Chór Psalmodia
ul. Bernardyńska 3, 31-069 Kraków

e-mail psalmodia@upjp2.edu.pl

PRACOWNIK FUNKCJA/STANOWISKO KONTAKT
Mateusz Kieniewicz Prezes Zarządu tel. 508 477 744
mateusz.kieniewicz@pz.upjp2.edu.pl
Anna Kaczka-Marcisz Wiceprezes Zarządu tel. 792 468 856
anna.kaczka-marcisz@pz.upjp2.edu.pl
Kinga Majewska Wiceprezes Zarządu tel. 664 249 496
20010@student.upjp2.edu.pl

 

Pasja do muzyki to coś co łączy wszystkich byłych i obecnych chórzystów Psalmodii.

Ten ambitny i dynamicznie rozwijający się zespół został powołany do życia w 1988 roku w Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, zaś Chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie stał się 19 czerwca 2009 roku. Od początku istnienia kierownikiem zespołu jest prof. dr hab. Włodzimierz Siedlik, wieloletni dyrektor Chóru Polskiego Radia.

Chór jest odpowiedzialny za uświetnianie swoim śpiewem uroczystości akademickich uczelni, m.in. brał udział w uroczystościach nadania doktoratu honoris causa papieżowi Benedyktowi XVI w Castel Gandolfo w lipcu 2015 roku. Zespół bierze również udział w prestiżowych koncertach i festiwalach, jest doceniany i zauważany przez polskich kompozytorów współczesnych. W 2022 roku chór Psalmodia był współorganizatorem XI Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores, który odbył się pod koniec lipca w Krakowie i zgromadził ponad 700 rozśpiewanych chórzystów z całej Polski oraz Węgier i Białorusi. Psalmodia dba również o oprawę muzyczną wielu uroczystości krakowskiego Kościoła, takich jak beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej czy o. Michała Giedroycia. Rokrocznie uczestniczy również w Dniach Jana Pawła II.

W repertuarze chór posiada utwory polskich i zagranicznych kompozytorów wszystkich epok, jednak w sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych mistrzów polskich. Wykonuje również utwory kompozytorów zwiazanych ze swoja macierzysta uczelnią, m.in. Henryka Jana Botora, o. Dawida Kusza OP czy Sebastiana Szymańskiego.

Chór Psalmodia od ponad 30 lat promuje swój Uniwersytet, Kraków oraz Polskę. Zespół koncertował m.in. we Włoszech, Szwecji, Szwajcarii, krajach Beneluksu, Francji, Hiszpanii, Czechach, Austrii, Bułgarii, Brazylii i Izraelu. Każdy sezon jest dla zespołu niezwykle pracowity i obfituje w bliższe lub dalsze podróże. W 2019 chór odwiedził Litwę, gdzie odbyło się tournee jubileuszowe „Śladami Stanisława Moniuszki w poszukiwaniu polskości” oraz Niemcy, gdzie koncertował w Katedrze Cesarskiej Świętego Bartłomieja we Frankfurcie. Po pandemicznej przerwie Psalmodia wróciła do koncertowania i w maju 2022 roku odbyła tournée po Trójmieście, podczas którego promowała swój najnowszy album ,,Confido”.

Chór nagrał do tej pory cztery płyty monograficzne: „Totus Tuus” (2011), poświęconą twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego, dwa albumy wydane przez stowarzyszenie PASSIONART: „Stanisław Moniuszko” (2012) z utworami na chór, solistów i organy oraz „Pater Noster – Otcze Nasz” (2014) poświęconą muzyce a cappella Romualda Twardowskiego, na której można usłyszeć m.in. „Magnificat” – utwór dedykowany zespołowi z okazji 25-lecia istnienia.

W 2018 roku chór wydał kolejną płytę: „Do kraju tego”, poświęconą w całości twórczości polskiego kompozytora, prof. Józefa Świdra. Psalmodia ma również w swoim dorobku krążek „Te Deum Laudamus” (2002) i „Gloria in excelsis Deo” (2015) z kolędami na chór mieszany i chóry jednorodne. Najnowszy album chóru ,,Confido” (2021) został wydany z okazji 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II i w całości poświęcony jego osobie.

Chór jest członkiem Polskiej Federacji Pueri Cantores. W 2021 roku współpracował z innymi chórami zrzeszonymi w Federacji przy nagraniach płyty ,,Hymny’’ wydanej z okazji 30 lecia PFPC. Psalmodia niejednokrotnie współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Narodową, Capellą Cracoviensis oraz Telewizją Polską.

W maju 2019 roku Psalmodia świętowała 30-lecie powstania, zaś chóry jednorodne (męski i żeński), utworzone przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie w 2009 roku, pierwszą dekadę działalności. 2023 to również rok jubileuszowy dla chóru, który będzie świętował 35-lecie istnienia.

Chórzyści stawiają sobie wysokie cele, z pasją rozwijają swoje talenty na warsztatach, zajęciach z emisji głosu oraz kształcenia słuchu. Próby odbywają się we wtorki i środy w godzinach 18:50–20:50 w budynku Uniwersytetu Papieskiego przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie, a drzwi do Psalmodii są zawsze otwarte dla potencjalnych kandydatów i miłośników muzyki.

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano