Akredytacje
AVEPRO
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie otrzymał międzynarodową akredytację AVEPRO na okres 5 lat. Certyfikacja ta oznacza, że wszystkie wydziały uczelni (Wydział Filozoficzny, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Teologiczny, Wydział Prawa Kanonicznego, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie) oraz prowadzone na nich kierunki studiów są zgodne z konstytucją apostolską Veritatis gaudium, a prowadzona w jednostkach działalność dydaktyczna spełnia najwyższe standardy akademickie.
Agencja Stolicy Apostolskiej do spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO), stosownie do własnych procedur oceny jakości akademickiej Uczelni kształcenia wyższego podległych kompetencji Stolicy Apostolskiej, działając przez międzynarodową Komisję Ekspertów w składzie: Mario LLANOS SDB (przewodniczący), Leonardo SILEO OFM, Grzegorz CHOJNACKI (faza przygotowawcza), Leszek ADAMOWICZ i Kaja PIANA, w ramach wizytacji zewnętrznej in situ dokonała akredytacji instytucjonalnej Procedurami oceny zewnętrznej zostały objęte Wydziały: Filozoficzny, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych, Teologiczny wraz z Sekcją w Tarnowie oraz Prawa Kanonicznego. Ocena Komisji Ekspertów skutkuje pozytywnym wynikiem na okres pięciu lat. Oficjalny Raport oceny zewnętrznej został opublikowany na stronie Agencji (www.avepro.va). Z wyrazami uznania jakości kształcenia za każdy nowy krok w kierunku najlepszej według wskazań Konstytucji Apostolskiej Veritatis gaudium,
Andrzej S. Wodka, C.SS.R. |
Agencja Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO l’Agenzia della Santa Sede per la Valutazione e la Promozione della Qualità delle Università e Facoltà Ecclesiastiche), ustanowiona przez papieża Benedykta XVI 19 września 2007 r., jest instytucją związaną ze Stolicą Apostolską, zgodnie z art. 186 i 190–191 konstytucji apostolskiej Pastor Bonus. Zadaniem Agencji jest promowanie i rozwijanie kultury jakości w instytucjach akademickich zależnych bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej oraz zapewnienie, że spełniają one kryteria jakości obowiązujące w skali międzynarodowej.
Przystąpienie Stolicy Apostolskiej do Procesu Bolońskiego było uwarunkowane chęcią dążenia i osiągnięcia pewnych celów zawartych w Procesie Bolońskim, takich jak:
- poszanowanie specyfiki i różnorodności poszczególnych systemów uniwersyteckich,
- stworzenie wspólnego Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego, co ma sprzyjać zaangażowaniu instytucji uniwersyteckich w wymiarze międzynarodowym,
- skupienie się na jakości jako wartości nieodłącznej i niezbędnej dla badań i innowacji w uniwersytetach.
Działalność AVEPRO jest regulowana przez konstytucję apostolską Veritatis gaudium i jest zgodna z europejskimi standardami i wytycznymi, a także innymi umowami międzynarodowymi dotyczącymi zasad i procedur oceny jakości w szkolnictwie wyższym.
Agencja współpracuje z instytucjami akademickimi w zakresie określania wewnętrznych procedur oceny jakości nauczania, badań i usług, co odbywa się poprzez opracowanie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi operacyjnych (wytyczne, kwestionariusze, bazy danych, sieci informacyjne itp.). AVEPRO organizuje również procedury oceny zewnętrznej poszczególnych instytucji akademickich oraz organizuje wizyty w nich ekspertów.
Zgodnie z niezależnym charakterem Agencji, współpracuje ona ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi życiem i postępem kościelnych uniwersytetów i wydziałów: samymi instytucjami, Kongregacją Edukacji Katolickiej, Konferencjami Episkopatów, wszystkimi władzami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi oraz wszystkimi, którzy pracują w różnych diecezjach krajów, w których znajdują się kościelne instytucje akademickie.
Więcej
- oficjalna strona AVEPRO (wł., ang., niem., hiszp., fr.)
- raporty AVEPRO nt. uczelni i wydziałów kościelnych (fr., wł., ang., niem., hiszp.)