Tutoring

 

Tutoring to metoda indywidualnej opieki nad podopiecznymi, oparta na relacji mistrz – uczeń, która dzięki integralnemu spojrzeniu na człowieka, stara się o pełny rozwój jego potencjału.

(na podst. Tutoring. Teoria, praktyka, studia przypadków, Warszawa 2015)

 

 

30 maja 2019 r. dzięki inicjatywie zapoczątkowanej na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uzyskał certyfikat Collegium Wratislaviense pozwalający na prowadzenie zajęć z zakresu tutoringu akademickiego.

tutoring_certyfikat_-_800.png

 

Natomiast w 2022 r. część tutorów ukończyła dodatkowe szkolenia, uzyskując stopień Akredytowanego Praktyka Tutoringu.

certyfikat_akredytacji_tutoringu_d_tabor-600.jpg

certyfikat_akredytacji_tutoringu_j_malocha-600.jpg

 

Z kolei w 2023 r. koordynatorka projektu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zaprezentowała podczas X Międzynarodowego Kongresu Tutoringu we Wrocławiu – w ramach panelu dobrych praktyk – zasady organizacji tego rodzaju zajęć obowiązujące na naszej uczelni.

kongres_tutoringu_wroclaw_2023_-_01a.jpg

fot. Dariusz Tabor
kongres_tutoringu_wroclaw_2023_-_02a.jpg kongres_tutoringu_wroclaw_2023_-_03a.jpg

 

Zaś w 2024 r. pracownicy uczelni – w tym tutorzy – mieli okazję wziąć udział w szkoleniu Academic Leadership Development Program oraz metody Polarity Management dzięki współpracy z Two Wings Institute oraz Collegium Wratislaviense.

szkolenie_aldp_2024_01.jpg

szkolenie_aldp_2024_02.jpg

 

Tym bardziej więc w bieżącym roku akademickim chętnych studentów ze wszystkich Wydziałów Uniwersytetu zapraszamy, już po raz szósty, do skorzystania z możliwości uczestnictwa w tym elitarnym kursie!

 

Czym jest tutoring?

To innowacyjna metoda edukacji spersonalizowanej, zmierzająca do rozwijania kreatywności i samodzielnego myślenia dzięki relacji mistrz – uczeń. Praktykowana jest na renomowanych uniwersytetach brytyjskich i amerykańskich (Oxford, Cambridge, Berkley), a jej elementów na gruncie polskim można doszukiwać się w założeniach edukacyjnych słynnego Collegium Nobilium.

 

Co zyskujesz jako uczestnik kursu tutoringu?

  • Rozwijasz swój potencjał zarówno w wymiarze naukowym, jak i osobistym.
  • Odkrywasz istotne trudności, utrudniające realizację zakładanych celów oraz uczysz się ich pokonywania.
  • Poznajesz metody łatwiejszego przyswajania wiedzy, dostosowane do Twoich indywidualnych preferencji.
  • Zyskujesz uniwersalne umiejętności naukowe krytycznego myślenia, przedstawiania i obrony własnej opinii oraz prowadzenia dyskusji.
  • Uświadamiasz sobie lub rozwijasz własne talenty oraz poznajesz sposoby na wzmocnienie swoich słabszych stron.
  • Ćwiczysz określanie celów zawodowych (i osobistych) oraz planowanie skutecznych sposobów ich realizacji.

Uwaga! Zajęcia tutoringu ujmowane są w suplemencie do dyplomu jako elitarny kurs indywidualny!

 

Opinie studentów, którzy skorzystali z zajęć tutoringowych w ubiegłych latach

Warto skorzystać z takiej metody uczenia się, sięgając bowiem do wielkiego doświadczenia oraz mądrości prowadzącego nas tutora-przewodnika, można skuteczniej kroczyć drogą wszechstronnego rozwoju osobistego. Każdemu polecam!
Daniel (historia sztuki)

Jestem bardzo zadowolona z uczestnictwa w tutoringu na naszej uczelni. Zajęcia poszerzyły moje horyzonty i zmieniły patrzenie na wiele kwestii związanych z rozwojem osobistym. Dzięki wiedzy i doświadczeniu tutora mogłam lepiej poznać siebie. To bardzo ciekawe doświadczenie, które mnie wzbogaciło i dało mi impuls do działania.
Patrycja (dziennikarstwo i komunikacja społeczna)

Tutoring był dla mnie jednym z najciekawszych doświadczeń w życiu. Na mnie, jako studencie, zrobiło ogromne wrażenie to, że osoba znana w nauce włożyła ogrom siły, aby przekazać swoje doświadczenie w celu mojego rozwoju. Co istotne, cały proces edukacji wyprowadzony był z umiejętności jakie wcześniej już posiadałem.
Szymon (historia, Europa Wschodnia)

 

Jak wygląda organizacja zajęć tutoringu?

  • Zajęcia są nieodpłatne.
  • Kurs obejmuje 15 godzin dydaktycznych odbywanych z wybranym tutorem w przeciągu jednego roku akademickiego.
  • Termin, częstotliwość i długość spotkań ustalane są na drodze porozumienia pomiędzy tutorem i studentem.
  • Charakter i tematyka zajęć oraz rodzaj wykonywanych w ich trakcie ćwiczeń i stosowanych narzędzi tutorskich zależy od indywidualnych potrzeb studenta.
  • Zajęcia odbywają się na terenie uczelni, a tutor prowadzi ich dokumentację dla celów administracyjnych.
  • W wyjątkowych przypadkach zajęcia mogą odbywać się zdalnie.

 

Jak przebiega proces rekrutacji?

  • Zajęcia przeznaczone są dla studentów ze wszystkich wydziałów uczelni oraz każdego poziomów studiów.
  • Student chętny do uczestnictwa w zajęciach z tutoringu akademickiego proszony jest o napisanie listu motywacyjnego (max. 1400 znaków) z krótkim opisem swoich zainteresowań naukowych i oczekiwań, jakie wiąże z zajęciami oraz wskazaniem trzech potencjalnych tutorów, z którymi chciałby pracować (wybranych z wykazu zamieszczonego poniżej). List należy przesłać na adres koordynatora programu: joanna.malocha@upjp2.edu.pl.
  • Koordynator przekazuje esej wskazanym przez studenta tutorom i po uzyskaniu od nich odpowiedzi informuje studenta z kim może on podjąć współpracę oraz kontaktuje obydwie zainteresowane strony; ewentualnie prosi o wskazanie innych opiekunów.

 

Nasi tutorzy

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano