2016–2020
Informacje o projekcie
Projekt „Zintegrowany Plan Rozwoju Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie” jest realizowany na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie od 2020 r. i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.
Wartość projektu
7 995 951,90 PLN
Kwota dofinansowania ze środków z UE
7 748 077,39 PLN
Cel projektu
Rozwój szkolnictwa wyższego przez takie działania jak:
- tworzenie nowych lub zmodyfikowanie istniejących programów kształcenia,
- dodatkowe szkolenia i warsztaty przygotowujące studentów do wejścia na rynek pracy,
- płatne staże zawodowe dla studentów,
- rozwój oferty Akademickiego Biura Karier,
- szkolenia skierowane dla kadry dydaktycznej i administracyjnej uczelni,
- informatyzację uczelni.
W ramach realizacji projektu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zaplanowano realizację wielu działań skierowanych zarówno do studentów, jak i pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych.
Projekt „Podniesienie kompetencji kadr OWES z województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego” nr POWR.02.09.00-00-0076/19. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji.
Działanie: 2.9 Rozwój ekonomii społecznej
Poddziałanie nr naboru: POWR.02.09.00-IP.03-00-002/19
Instytucja pośrednicząca: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
Okres realizacji
1.07.2020 – 31.12.2022
Całkowita wartość projektu
994 375,00 PLN
Wartość dofinansowania z UE
845 218,75 PLN
Projekt „Podniesienie Kompetencji Kadr OWES” realizowany jest w partnerstwie.
Lider
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Partnerzy
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie
Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie
Cel
Podniesienie kompetencji 100 pracowników Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) z obszaru województw małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego, w tym w zakresie standardów usług OWES i w zakresie przygotowania konsultantów OWES do wspierania podmiotów ekonomii społecznej w zakresie ubiegania się o zamówienia publiczne do 30.06.2022 roku.
W ramach projektu realizowane będą następujące działania
- diagnoza potrzeb szkoleniowych i doradczych kadr OWES z 3 województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego,
- opracowanie programu oraz harmonogramu szkoleń i doradztwa dla całego projektu,
- organizacja 12 modułów szkoleniowych (tematyka zostanie opracowana w oparciu o diagnozę potrzeb),
- zindywidualizowane spotkania doradcze (250 h),
- analiza efektów kształcenia wśród wszystkich uczestników projektu,
- organizacja 4 branżowych spotkań makroregionalnych dla OWES z 3 województw,
- organizacja ogólnopolskiego spotkania kierowników OWES z 5 makroregionów.
Do zadań realizowanych przez UPJPII należą
- koordynowanie partnerstwa projektu,
- organizacja 2 modułów szkoleniowych (tematyka: reintegracja i animacja lokalna),
- analiza efektów kształcenia wśród uczestników projektu,
- organizacja 1 ogólnopolskiego spotkania dla kierowników i pracowników OWES w celu wymiany doświadczeń i informacji, tematyka spotkania po zatwierdzeniu przez Komitet Sterujący przy MRPiPS.
Środki projektu
994 375,00 PLN
Dofinansowanie UE
845 218,75 PLN
Więcej na stronie
Projekt „Podniesienie kompetencji kadr OWES”
Nazwa projektu
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej
Nazwa Beneficjenta
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014–2020
Oś priorytetowa: II E-administracja i otwarty rząd
Działanie: 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego
Poddziałanie: 2.3.1 Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki
Opis projektu
Geneza projektu wynika z konieczności ochrony, zachowania, digitalizacji oraz dalszego upowszechnienia poprzez ogólnodostępną platformę cennych zasobów archiwalnych, o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym, w skład których wchodzą: Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (tzw. Archiwum im. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka (Akta wizytacji biskupich, Akta konsystorskie okresu staropolskiego oraz z XIX/XX w.; Akta wybranych parafii, Akta metrykalne, Indeksy do akt konsystorskich 1634–1859)-Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie (Acta Officialia, Acta Episcopalia, Akta Metrykalne, Administratolia, Gratiosa, Liber Ordinationum, Wizytacje dziekańskie)-Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Akta metrykalne). Z przeprowadzonych badań ankietowych oraz bardzo dużego zainteresowania środowisk naukowo-badawczych projektem „Sakralne Dziedzictwo Małopolski”, realizowanym przez UPJPII ze środków RPO WM, wynika, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na cyfrowy dostęp do obiektów reprezentujących dziedzictwo nauki i zasoby mające znaczenie historyczne, w tym jako materiał dla badań genealogicznych. Ze względu na postać analogową ww. zasobu oraz w wielu przypadkach zły stan zachowania, wymagający prac konserwatorskich, dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Powyższe zasoby nauki mają ogromne znaczenie dla badań nad polskim dziedzictwem w kraju i za granicą w wymiarach badań historycznych, historyczno-artystycznych, genealogicznych, antropologicznych, kulturoznawczych i geograficznych. Ich szerokie udostępnienie przyczyni się do rozwinięcia badań w dziedzinie nauk historycznych i nauk pomocniczych historii, w wielu ośrodkach naukowych w Polsce. Projekt umożliwi uzyskanie sprawnego, skutecznego i bezkosztowego dostępu do unikalnych zasobów Archidiecezji Krakowskiej i Archidiecezji Lwowskiej dla odbiorców ostatecznych oraz zwiększy bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów archiwalnych dla kolejnych pokoleń.
Cele projektu
Celem strategicznym projektu, wyznaczonym na poziomie zgodności z celem szczegółowym 4: „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, wskazanym w ramach Osi priorytetowej II: „E-administracja i otwarty rząd” PO Polska Cyfrowa 2014–2020 jest: „Zwiększenie w wyniku digitalizacji dostępności unikalnych zasobów nauki wchodzących w skład: Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, tzw. Archiwum im. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka (Akta wizytacji biskupich, Akta konsystorskie okresu staropolskiego oraz z XIX/XX w.; Akta wybranych parafii, Akta metrykalne, Indeksy do akt konsystorskich 1634–1859) Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie (Acta Officialia, Acta Episcopalia, Akta Metrykalne, Administratolia, Gratiosa, Liber Ordinationum, Wizytacje dziekańskie) Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Akta metrykalne).
Cele bezpośrednie projektu:
- Opracowanie opisów metadanowych dla dokumentów archiwalnych poddanych digitalizacji i zapewnienie ich wysokiego poziomu naukowego i użyteczności.
- Wzmocnienie potencjału technicznego i digitalizacyjnego Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego poprzez niezbędne zakupy infrastruktury i prace adaptacyjne.
- Rozbudowa i udostępnienie portalu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej”. Wyznaczone cele są spójne z celem szczegółowym.
- „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, wskazanym w ramach Osi priorytetowej II: „E-administracja i otwarty rząd” PO Polska Cyfrowa 2014–2020. Zakłada on wzrost dostępności oraz poprawę jakości informacji sektora publicznego, w tym zasobów nauki, a także zwiększenie możliwości ich ponownego wykorzystania. Zgodność ta wynika z faktu, że celem projektu jest zwiększenie w wyniku digitalizacji dostępności unikalnych zasobów nauki wchodzących w skład trzech unikatowych i bezcennych pod wzgl. naukowym i historycznym, archiwów kościelnych, których zasoby dotąd nigdy nie były publikowane w formie cyfrowej i w domenie publicznej. W nauce otwartość nie tylko wyników badań i publikacji naukowych, otwartość i dostęp do dokumentów źródłowych, zwł. historycznych (o bardzo szerokim spectrum wykorzystania w rozwoju nauk humanistycznych, społecznych), do jakich należy zaliczyć ww. archiwalia zapewnia szybszy obieg informacji, niezbędny w nowoczesnej, szybko rozwijającej się nauce. Planowane do digitalizacji i udostępnienia zasoby „Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” spełniają kryterium źródła historycznego do poznawania, badania i analizy dziejów Polski oraz dawnych Kresów Rzeczpospolitej (dokumenty kościelne i powiązane z urzędami, relacje, sprawozdania, spisy, wszelkiego rodzaju dokumenty normatywne, epistolarne i in.). Ponadto planowana otwartość danych naukowych i możliwość ich ponownego wykorzystania gwarantuje dostęp do wiedzy, która stanowi podstawę społeczeństwa opartego na wiedzy. W gospodarce dane z zasobów nauki mogą być wykorzystywane do tworzenia nowych produktów i usług przez biznes, dzięki czemu generowana jest wartość dodana. Projekt będzie mieć wpływ m.in. na rozwój specjalistycznych przedsiębiorstw genealogicznych i firm z sektora przemysłów kreatywnych. Projekt niesie możliwość bardzo szerokiego wykorzystania zasobów nauki, przydatnych nie tylko dla środowisk badawczych, przedsiębiorstw, ale także dla innych grup społecznych, jak uczniowie, nauczyciele, hobbyści, pasjonaci, w tym osoby niepełnosprawne. Zdigitalizowane i udostępnione zasoby będą mieć istotny wpływ na rozwój dyscyplin nauk humanistycznych: historia i nauki pomocnicze historii; etnografia i etnologia, nauki o kulturze i religii, socjologia, filozofia, religioznawstwo, nauki o sztuce, językoznawstwo. Ponadto będą także przydatne do rozwoju wybranych dziedzin nauk społecznych takich jak socjologia i prawo kanoniczne, stanowiąc cenny przyczynek historyczny do opisu historii przemian społecznych na ziemiach polskich i ziemiach dawnych Kresów Rzeczpospolitej.
Wartość projektu
7 328 560,43 PLN
Wartość dofinansowania
7 328 560,43 PLN (stanowiące nie więcej niż 100% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu), w tym:
- z budżetu środków europejskich w kwocie nieprzekraczającej: 6 202 160,69 zł i stanowiące nie więcej niż 84,63% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu.
- z budżetu państwa w kwocie nieprzekraczającej: 1 126 399,74 zł i stanowiące 15,37% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu.
Czas trwania projektu
2 stycznia 2020 – 31 grudnia 2022
Projekt „Uczelnia bez barier” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.
Celem projektu „Uczelnia bez barier” jest likwidacja barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przez wdrożenie zmian organizacyjnych i podniesienie świadomości i kompetencji kadry uczelni w zakresie niepełnosprawności, realizację działań mających na celu zapewnienie przez uczelnię dostępności komunikacyjnej, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami narzędzi informatycznych, procedur i regulaminów odnoszących się do procesu dydaktycznego oraz realizacje działań z zakresu dostępności architektonicznej.
Cele szczegółowe
- poprawa dostępności szkolnictwa wyższego,
- wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego,
- opracowanie i przeprowadzanie szkoleń i konsultacji dotyczących podnoszenia wiedzy i kompetencji kadry administracyjnej i naukowo-dydaktycznej Uczelni na temat potrzeb ON oraz opracowywanie i przeprowadzanie szkoleń z zakresu ITC,
- opracowywanie wdrożenia procedur i regulaminów dot. studiowania ON na UPJPII,
- dostosowanie infrastruktury budowlanej i informatycznej dla potrzeb ON,
- organizacja konferencji i działań upowszechniających ideę edukacji włączającej.
Okres realizacji
1.01.2020 – 31.12.2021
Wartość projektu
3 913 524,97 zł
Wkład Funduszy Europejskich
3 793 612,16 zł
Więcej na stronie
uczelniabezbarier.upjp2.edu.pl
Działanie w ramach Zadania 1 „Dostosowanie oferty edukacyjnej Uczelni do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych – wprowadzenie nowych lub modyfikacja istniejących programów kształcenia” w projekcie „Skonsolidowany Plan Rozwoju UPJPII”.
Okres realizacji
1.10.2019 – 30.06.2021
Więcej na stronach
Philosophy in English
Skonsolidowany Plan Rozwoju UPJPII / O projekcie
„Filozofia i chrześcijaństwo a świat współczesny” – realizacja międzynarodowego programu studiów magisterskich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; POWR.03.03.00-IP.08-00-MPK/16; Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; Program Operacyjny: Wiedza, Edukacja, Rozwój.
Okres realizacji
1.06.2019 – 30.09.2021
Więcej na stronie
Filozofia i chrześcijaństwo a świat współczesny
Czas realizacji projektu
2.01.2019 – 31.12.2021
Więcej na stronie
Projekt „Aktywny Senior z przyszłością!”
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Zintegrowane Programy Uczelni.
Okres realizacji
1.09.2018 – 31.08.2022
Więcej na stronie
spr.upjp2.edu.pl
Informacje o projekcie
Projekt „Staże dla studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II”, nr POWR.03.01.00-S129/17, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, numer i nazwa Osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, numer i nazwa Działania: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie nr POWR.03.01.00-S129/17-00 z dnia 03.11.2017 r.
Po ukończeniu stażu student otrzymuje zaświadczenie ukończenia stażu.
Okres realizacji
1.10.2017 – 31.12.2018
Wartość projektu
974 719,50
Cel projektu
Podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa (wzmocnienie praktycznych umiejętności zawodowych, nabycie doświadczenia zawodowego oraz wzrost kompetencji zawodowych i interpersonalnych studentów kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie).
Gdzie odbywają się staże?
W Polsce i zagranicą : Włochy, Grecja, Francja, Hiszpania Irlandia, Wielka Brytania, Watykan.
Kto może uczestniczyć w stażu?
Staże skierowane są do studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia.
Ile jest miejsc?
65
Kryteria rekrutacji
- Aktywny status Studenta.
- Zaliczone wszystkie przedmioty ujęte w planach studiów w terminie regulaminowym.
- Kompletne dokumenty rekrutacyjne wraz z deklaracją uczestnictwa.
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
- Oświadczenie/Zaświadczenie o spełnianiu kryteriów dostępu.
Kryteria w przypadku większej liczby chętnych:
- Nie uczestniczenie w innych stażach – 2 pkt.
- Pozostawianie bez pracy – 2 pkt.
- Wysokość średniej z poprzedniego roku akademickiego pow. 4 – 1 pkt.
- Kolejność zgłoszeń.
Rekrutacja będzie prowadzona zgodnie z zasadą równych szans i będzie prowadzona bez ograniczeń dla osób z niepełnosprawnością.
Sposób odbywania się staży
- Wymiar czasowy stażu to 360 h (min. 20 h/tygodniowo) (max 40 tygodniowo).
Wynagrodzenie
- Wynagrodzenie stażowe w Polsce: 7966,80 zł brutto brutto (za całość stażu).
- Stypendium stażowe na staż zagraniczny: 9999,00.
- Dodatkowe – dla uczestników kwalifikujących się do otrzymania refundacji: zapewnienie kosztów zakwaterowania. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zwrotów kosztów zakwaterowania i dojazdu znajdują się we wzorze trójstronnej umowy o organizację stażu, który dostępny jest w Biurze Projektu – ul. Grodzka 40.
Zakres przedmiotowy stażu jest bezpośrednio związany z efektami kształcenia na kierunku studiów i zapewni praktyczne ich wykorzystanie w toku zadań wykonywanych na stażu.
Pracodawcy przyjmujący na staż
Staże będą odbywać się u pracodawców stwarzających jak największe szanse uzyskania praktycznych umiejętności zawodowych oraz dalszego zatrudnienia stażystów. Wśród pracodawców przyjmujących na staż są:
Polska
- Telewizja Polska w Warszawie
- Telewizja Polska oddział w Krakowie
- Radio Kraków
- Multimedia Sp. z o.o. – RMF Max
- Smart Technology Group
- Runmageddon
- Grupa Interia.pl
- Urząd Miasta Zakopane
- Teatr Stary
- Apartments Profesional Sp. z o.o.
Francja
- iFrancja – portal polonijny
Grecja
- Polonorama – portal polonijny
Włochy, Hiszpania
- Training Vision
Wielka Brytania
- Dziennik Polski Londyn
- Earley Media LTD
Irlandia
- Katalog 360 Market News
Watykan
- Radio Vaticana
Kierownik projektu
ks. prof. dr hab. Michał Drożdż
Kontakt
specjalista ds. staży mgr red. Bernadeta Cich, e-mail bernadeta.cich@upjp2.edu.pl
Wyniki rekrutacji
Lista dostępna w sekretariacie Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ul. Grodzka 40.
Projekt Uniwersytet Młodego Odkrywcy „Historia ma przyszłość – warsztaty historyczne dla młodzieży organizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Działanie: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym
Instytucja pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Okres realizacji
19.07.2017 – 24.07.2020
Całkowita wartość projektu
424 034,99 zł
Wartość dofinansowania z UE
411 312,99 zł
Opis projektu
Historyczny projekt edukacyjny dla grup młodzieży ze szkół współpracujących z Wydziałem Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, realizowany w dwóch rocznych cyklach z zastosowaniem nowoczesnej formuły blended learning.
Każdy cykl składa się z 3 części:
- Część I: seria pięciu ośmiogodzinnych sobotnich spotkań wykładowo-warsztatowych.
- Część II: dwa miesiące zajęć e-learningowych.
- Część III: trzy dziewięciogodzinne spotkania przeznaczone na przygotowanie oraz prezentację trzech projektów historycznych, bazujących na wiedzy wyniesionej z wcześniejszych części cyklu.
Kierownik projektu
dr hab. Józef C. Kałużny, e-mail jozef.kaluzny@upjp2.edu.pl
Zastępca kierownika
dr Joanna Małocha, e-mail joanna.malocha@upjp2.edu.pl
Dalsze informacje i szczegółowy program projektu
umo.upjp2.edu.pl
Nazwa projektu
Konserwacja unikatowych w skali światowej zabytków związanych z historią Krakowskiej Kapituły Metropolitalnej oraz udostępnienie ich w przestrzeni wystawienniczej w postaci interaktywnej multimedialnej ekspozycji dostosowanej do potrzeb różnorodnych grup docelowych.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020
Oś Priorytetowa: 6. Dziedzictwo regionalne
Działanie: 6.1 Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego
Poddziałanie: 6.1.1 Ochrona i opieka nad zabytkami
Opis projektu
W latach 2017–2020 Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podjął się realizacji projektu związanego z konserwacją dziedzictwa kapituły. Celem realizacji projektu była konserwacja zabytków związanych z historią Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Głównym zadaniem przedsięwzięcia stała się finalizacja prac konserwatorskich w kapitularzu Krakowskiej Kapituły Katedralnej w tym wykonanie konserwacji jedwabnego obicia ściennego. Kapitularz, to wnętrze usytuowane w sercu Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, które stanowi reprezentacyjną salę zebrań kanoników kapituły. W literaturze przedmiotu czy w źródłach archiwalnych jedwabne obicie służące do dekoracji kapitularza pojawia się w XVII w., kiedy to tkanina nazywana jest „jedwabną tapetą” czy „boazerią z tkaniną wschodnią”.
Tkaniny obiciowe stanowią niezbędny element wystroju kapitularza, decydujący o niepowtarzalnym wyglądzie tego pomieszczenia. Proponowana restauracja wymienionych obiektów oraz ponowne zainstalowanie ich na ścianach, przyczyniły się do przywrócenia wartości funkcjonalnych oryginalnie zaaranżowanej przestrzeni. Wyjątkowa wartość historyczna i artystyczna tkanin, w połączeniu z koniecznością niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich, finalizujących zabiegi związane z konserwacją i restauracją pomieszczenia Kapitularza świadczyły dobitnie o ważności projektu.
Stan zachowania tkanin obiciowych był krytyczny, na przestrzeni blisko sześciu tysięcy decymetrów kwadratowych znajdują się ubytki i przetarcia sięgające 80% całości powierzchni, co oznacza, że tylko 20% zachowało nienaruszoną strukturę. Na stan zachowania tkanin wpłynęło wiele złożonych czynników. Wieloletnia ekspozycja tkanin, w bardzo trudnych mikroklimatycznie warunkach, spowodowała rozległe zniszczenia, mechaniczne, a występujące w przeszłości na przestrzeni wielu lat fluktuacje poziomów temperatury i wilgotności wpłynęły na zmiany fizyczne w strukturze materiałów i przyspieszyły proces degradacji. Wpływ czynników kształtujących klimat, tworzących kontekst, w jakim znajdował się obiekt, wiązał się z przyspieszonym procesem starzenia włókien naturalnych. Procesowi temu towarzyszyły stopniowa utrata wytrzymałości oraz elastyczności jedwabiu, który stał się kruchy i łamliwy, nieodporny na czynniki mechaniczne. Proces oczyszczania tkanin z dawnych napraw ujawnił jednak bardzo trudny stan zachowania tkaniny oryginalnej wskazując na konieczność dostosowania techniki pracy do lokalnej kondycji tkaniny, brytu czy ekranu ściennego.
Zadaniu związanemu z konserwacją tkanin towarzyszy proces gromadzenia danych w ramach przygotowywanej obszernej dokumentacji konserwatorskiej. Prace badawcze prowadzi zespół Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych UPJPII przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi reprezentowanymi przez nowoczesne jednostki badawcze specjalizujące się w badaniach nad tekstyliami. Proces prowadzenia dokumentacji konserwatorskiej wiążę się z trzema konsekwentnie prowadzonymi dziedzinami badań: dokumentacją rysunkową, dokumentacją fotograficzną, dokumentacją opisową. Do zadań zespołu należało przede wszystkim wykonywanie: rysunków rekonstrukcji deseni, rysunków tkanin wspomagających montaż, rysunków stratygraficznych, rysunków rozkładu nawarstwień wtórnych, zestawienia materiałów pierwotnych i wtórnych, identyfikacja materiałów. Dokumentacji opisowej i rysunkowej towarzyszą zabiegi nowoczesnej digitalizacji z możliwością badania mikrostruktury tkaniny i jej stratygrafii dzięki zastosowaniu mikroskopii cyfrowej.
Istotnym elementem finalnym prac konserwatorskich będzie instalacja tkanin w drewnianej boazerii w miejscu pierwotnej ekspozycji. Ponadto opracowanie strategii ochrony dla pomieszczenia Kapitularza. Strategia zarządzania mikroklimatem w pomieszczeniach muzealnych jest obecnie standardem. Poznanie aktualnych i historycznych warunków mikroklimatycznych w oparciu o monitoring pozwala na podejmowanie adekwatnych działań doraźnych i długoterminowych. Umożliwia wytworzenie energooszczędnej i skutecznej strategii zapewnienia warunków sprzyjających bezpiecznemu przechowywaniu i eksponowaniu dzieł sztuki, pozwala także na spełnienie warunków i zaleceń konserwatorskich, niezbędnych do zabezpieczenia zabytków po procesie konserwacji.
Wystawa występująca pod nazwą Skarby Krakowskiej Kapituły prezentuje efekty projektu związanego z historią i ochroną dziedzictwa kapituły katedralnej. W przestrzeni wystawienniczej za pomocą multimediów przedstawiony został przebieg prac konserwatorskich, jakie prowadzono przy jedwabnym obiciu ze ścian kapitularza Archiwum Kapitulnego. Odwiedzający poznają historię dziedzictwa kapituły poprzez przegląd najcenniejszych dzieł zgromadzonych w zasobach Archiwum i Skarbca Katedry na Wawelu. Wystawa dostosowana jest do potrzeb różnorodnych grup odbiorców w tym: dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i pracowników naukowych, osób niewidomych i niedowidzących. Wizyta na ekspozycji multimedialnej pozwoli obejrzeć zdigitalizowane pomieszczenie Kapitularza wraz z wybranymi zabytkami stanowiącymi świadectwo działalności Krakowskiej Kapituły Katedralnej i znaczenie jej wkładu w rozwój kultury polskiej i europejskiej.
Cel główny realizacji projektu
Konserwacja unikatowych w skali światowej zabytków związanych z historią Krakowskiej Kapituły Metropolitarnej
Całkowita wartość projektu
10 200 220 PLN
Wartość dofinansowania
7 075 475 PLN
Czas trwania projektu
29 czerwca 2017 – 31 stycznia 2021
Kierownik projektu
Dr Natalia Krupa
Strony internetowe
- Skarby Krakowskiej Kapituły
- Instytut Historii Sztuki i Kultury UPJPII
- Pracownia Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych
Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020
Oś 2. Cyfrowa Małopolska
Działanie 2.1 E-administracja i otwarte zasoby
Poddziałanie 2.1.2 Cyfrowe zasoby regionalne
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie repozytorium cyfrowego zdjęć i opisów dzieł sztuki sakralnej w Małopolsce, w tym kościołów, kaplic, pomników nagrobnych, dzieł sztuki stanowiących wyposażenie wnętrza, w szczególności obrazów i rzeźb, ołtarzy, pomników nagrobnych i epitafiów. Prezentowane będą sylwetki artystów i rzemieślników, fundatorów, duchownych powiązanych z parafią. Dzieła prezentowane będą w kontekstach historycznych, religijnych i artystycznych. Celem projektu jest digitalizacja i udostępnienie wybranych archiwaliów z Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (będącego w depozycie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie). Zakłada się budowę programu do zarządzania zbiorami, portalu internetowego i aplikacji na urządzenia mobilne.
Całkowita wartość projektu
4 696 928,91 PLN
Poziom dofinansowania
85% kosztów kwalifikowalnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
Wartość dofinansowania
3 992 389,48 PLN
Wkład własny beneficjenta
704 539,43 PLN
Czas trwania
1.01.2017 – 31.10.2019
Informacje o projekcie
https://www.malopolska.pl/aktualnosci/kultura/powstanie-wirtualne-muzeum-sztuki-sakralnej
https://upjp2.edu.pl/aktualnosci/portal-sakralne-dziedzictwo-malopolski-utworza-historycy-sztuki-i-historycy-upjpii-632.html
Informacje prasowe
http://radiobonus.pl/wiadomosci/sakralne-dziedzictwo-malopolski-dostepne-za-jednym-kliknieciem-myszki/
http://krakow.tvp.pl/28546676/sakralne-dziedzictwo-malopolski-dostepne-w-internecie
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/powstanie-portal-sakralne-dziedzictwo-malopolski-jego-tworzeniem-zajmie-sie-uniwersytet-papieski-jana-pawla-ii-w-krakowie/
http://krakow.gosc.pl/doc/3644139.Cyfrowy-sezam-dziedzictwa-sakralnego
http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/106745/sakralne_zabytki_maloplski_na_wyciagniecie_myszki