2016–2020

Informacje o projekcie
Projekt „Zintegrowany Plan Rozwoju Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie” jest realizowany na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie od 2020 r. i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020.

Wartość projektu
7 995 951,90 PLN

Kwota dofinansowania ze środków z UE
7 748 077,39 PLN

Cel projektu
Rozwój szkolnictwa wyższego przez takie działania jak:

  • tworzenie nowych lub zmodyfikowanie istniejących programów kształcenia,
  • dodatkowe szkolenia i warsztaty przygotowujące studentów do wejścia na rynek pracy,
  • płatne staże zawodowe dla studentów,
  • rozwój oferty Akademickiego Biura Karier,
  • szkolenia skierowane dla kadry dydaktycznej i administracyjnej uczelni,
  • informatyzację uczelni.

W ramach realizacji projektu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zaplanowano realizację wielu działań skierowanych zarówno do studentów, jak i pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych.

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

Projekt „Podniesienie kompetencji kadr OWES z województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego” nr POWR.02.09.00-00-0076/19. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji.

Działanie: 2.9 Rozwój ekonomii społecznej

Poddziałanie nr naboru: POWR.02.09.00-IP.03-00-002/19

Instytucja pośrednicząca: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Okres realizacji
1.07.2020 – 31.12.2022

Całkowita wartość projektu
994 375,00 PLN

Wartość dofinansowania z UE
845 218,75 PLN

 

Projekt „Podniesienie Kompetencji Kadr OWES” realizowany jest w partnerstwie.

Lider
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Partnerzy
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie
Spółdzielnia Socjalna Równość z siedzibą w Krakowie

Cel
Podniesienie kompetencji 100 pracowników Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) z obszaru województw małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego, w tym w zakresie standardów usług OWES i w zakresie przygotowania konsultantów OWES do wspierania podmiotów ekonomii społecznej w zakresie ubiegania się o zamówienia publiczne do 30.06.2022 roku.

W ramach projektu realizowane będą następujące działania

  • diagnoza potrzeb szkoleniowych i doradczych kadr OWES z 3 województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego,
  • opracowanie programu oraz harmonogramu szkoleń i doradztwa dla całego projektu,
  • organizacja 12 modułów szkoleniowych (tematyka zostanie opracowana w oparciu o diagnozę potrzeb),
  • zindywidualizowane spotkania doradcze (250 h),
  • analiza efektów kształcenia wśród wszystkich uczestników projektu,
  • organizacja 4 branżowych spotkań makroregionalnych dla OWES z 3 województw,
  • organizacja ogólnopolskiego spotkania kierowników OWES z 5 makroregionów.

Do zadań realizowanych przez UPJPII należą

  • koordynowanie partnerstwa projektu,
  • organizacja 2 modułów szkoleniowych (tematyka: reintegracja i animacja lokalna),
  • analiza efektów kształcenia wśród uczestników projektu,
  • organizacja 1 ogólnopolskiego spotkania dla kierowników i pracowników OWES w celu wymiany doświadczeń i informacji, tematyka spotkania po zatwierdzeniu przez Komitet Sterujący przy MRPiPS.

Środki projektu
994 375,00 PLN

Dofinansowanie UE
845 218,75 PLN

Więcej na stronie
Projekt „Podniesienie kompetencji kadr OWES”

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

 

cyfrowe_archiwum_archidiecezji_-_ue.png

 

Nazwa projektu
Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej 

Nazwa Beneficjenta
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

 

Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014–2020

Oś priorytetowa: II E-administracja i otwarty rząd

Działanie: 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego

Poddziałanie: 2.3.1 Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

 

Opis projektu
Geneza projektu wynika z konieczności ochrony, zachowania, digitalizacji oraz dalszego upowszechnienia poprzez ogólnodostępną platformę cennych zasobów archiwalnych, o unikalnym znaczeniu naukowym, kulturowym i historycznym, w skład których wchodzą: Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (tzw. Archiwum im. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka (Akta wizytacji biskupich, Akta konsystorskie okresu staropolskiego oraz z XIX/XX w.; Akta wybranych parafii, Akta metrykalne, Indeksy do akt konsystorskich 1634–1859)-Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie (Acta Officialia, Acta Episcopalia, Akta Metrykalne, Administratolia, Gratiosa, Liber Ordinationum, Wizytacje dziekańskie)-Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Akta metrykalne). Z przeprowadzonych badań ankietowych oraz bardzo dużego zainteresowania środowisk naukowo-badawczych projektem „Sakralne Dziedzictwo Małopolski”, realizowanym przez UPJPII ze środków RPO WM, wynika, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na cyfrowy dostęp do obiektów reprezentujących dziedzictwo nauki i zasoby mające znaczenie historyczne, w tym jako materiał dla badań genealogicznych. Ze względu na postać analogową ww. zasobu oraz w wielu przypadkach zły stan zachowania, wymagający prac konserwatorskich, dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Powyższe zasoby nauki mają ogromne znaczenie dla badań nad polskim dziedzictwem w kraju i za granicą w wymiarach badań historycznych, historyczno-artystycznych, genealogicznych, antropologicznych, kulturoznawczych i geograficznych. Ich szerokie udostępnienie przyczyni się do rozwinięcia badań w dziedzinie nauk historycznych i nauk pomocniczych historii, w wielu ośrodkach naukowych w Polsce. Projekt umożliwi uzyskanie sprawnego, skutecznego i bezkosztowego dostępu do unikalnych zasobów Archidiecezji Krakowskiej i Archidiecezji Lwowskiej dla odbiorców ostatecznych oraz zwiększy bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów archiwalnych dla kolejnych pokoleń.

 

Cele projektu
Celem strategicznym projektu, wyznaczonym na poziomie zgodności z celem szczegółowym 4: „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, wskazanym w ramach Osi priorytetowej II: „E-administracja i otwarty rząd” PO Polska Cyfrowa 2014–2020 jest: „Zwiększenie w wyniku digitalizacji dostępności unikalnych zasobów nauki wchodzących w skład: Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, tzw. Archiwum im. Arcybiskupa Eugeniusza Baziaka (Akta wizytacji biskupich, Akta konsystorskie okresu staropolskiego oraz z XIX/XX w.; Akta wybranych parafii, Akta metrykalne, Indeksy do akt konsystorskich 1634–1859) Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie (Acta Officialia, Acta Episcopalia, Akta Metrykalne, Administratolia, Gratiosa, Liber Ordinationum, Wizytacje dziekańskie) Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej (Akta metrykalne).

Cele bezpośrednie projektu:

  1. Opracowanie opisów metadanowych dla dokumentów archiwalnych poddanych digitalizacji i zapewnienie ich wysokiego poziomu naukowego i użyteczności.
  2. Wzmocnienie potencjału technicznego i digitalizacyjnego Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego poprzez niezbędne zakupy infrastruktury i prace adaptacyjne.
  3. Rozbudowa i udostępnienie portalu „Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej”. Wyznaczone cele są spójne z celem szczegółowym.
  4. „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, wskazanym w ramach Osi priorytetowej II: „E-administracja i otwarty rząd” PO Polska Cyfrowa 2014–2020. Zakłada on wzrost dostępności oraz poprawę jakości informacji sektora publicznego, w tym zasobów nauki, a także zwiększenie możliwości ich ponownego wykorzystania. Zgodność ta wynika z faktu, że celem projektu jest zwiększenie w wyniku digitalizacji dostępności unikalnych zasobów nauki wchodzących w skład trzech unikatowych i bezcennych pod wzgl. naukowym i historycznym, archiwów kościelnych, których zasoby dotąd nigdy nie były publikowane w formie cyfrowej i w domenie publicznej. W nauce otwartość nie tylko wyników badań i publikacji naukowych, otwartość i dostęp do dokumentów źródłowych, zwł. historycznych (o bardzo szerokim spectrum wykorzystania w rozwoju nauk humanistycznych, społecznych), do jakich należy zaliczyć ww. archiwalia zapewnia szybszy obieg informacji, niezbędny w nowoczesnej, szybko rozwijającej się nauce. Planowane do digitalizacji i udostępnienia zasoby „Cyfrowego Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” spełniają kryterium źródła historycznego do poznawania, badania i analizy dziejów Polski oraz dawnych Kresów Rzeczpospolitej (dokumenty kościelne i powiązane z urzędami, relacje, sprawozdania, spisy, wszelkiego rodzaju dokumenty normatywne, epistolarne i in.). Ponadto planowana otwartość danych naukowych i możliwość ich ponownego wykorzystania gwarantuje dostęp do wiedzy, która stanowi podstawę społeczeństwa opartego na wiedzy. W gospodarce dane z zasobów nauki mogą być wykorzystywane do tworzenia nowych produktów i usług przez biznes, dzięki czemu generowana jest wartość dodana. Projekt będzie mieć wpływ m.in. na rozwój specjalistycznych przedsiębiorstw genealogicznych i firm z sektora przemysłów kreatywnych. Projekt niesie możliwość bardzo szerokiego wykorzystania zasobów nauki, przydatnych nie tylko dla środowisk badawczych, przedsiębiorstw, ale także dla innych grup społecznych, jak uczniowie, nauczyciele, hobbyści, pasjonaci, w tym osoby niepełnosprawne. Zdigitalizowane i udostępnione zasoby będą mieć istotny wpływ na rozwój dyscyplin nauk humanistycznych: historia i nauki pomocnicze historii; etnografia i etnologia, nauki o kulturze i religii, socjologia, filozofia, religioznawstwo, nauki o sztuce, językoznawstwo. Ponadto będą także przydatne do rozwoju wybranych dziedzin nauk społecznych takich jak socjologia i prawo kanoniczne, stanowiąc cenny przyczynek historyczny do opisu historii przemian społecznych na ziemiach polskich i ziemiach dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

 

Wartość projektu
7 328 560,43 PLN

Wartość dofinansowania
7 328 560,43 PLN (stanowiące nie więcej niż 100% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu), w tym:

  • z budżetu środków europejskich w kwocie nieprzekraczającej: 6 202 160,69 zł i stanowiące nie więcej niż 84,63% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu.
  • z budżetu państwa w kwocie nieprzekraczającej: 1 126 399,74 zł i stanowiące 15,37% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowalnych Projektu.

Czas trwania projektu
2 stycznia 2020 – 31 grudnia 2022

 

Projekt „Uczelnia bez barier” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Celem projektu „Uczelnia bez barier” jest likwidacja barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie przez wdrożenie zmian organizacyjnych i podniesienie świadomości i kompetencji kadry uczelni w zakresie niepełnosprawności, realizację działań mających na celu zapewnienie przez uczelnię dostępności komunikacyjnej, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami  narzędzi informatycznych, procedur i regulaminów odnoszących się do procesu dydaktycznego oraz realizacje działań z zakresu dostępności architektonicznej.

Cele szczegółowe

  • poprawa  dostępności szkolnictwa wyższego,
  • wsparcie zmian organizacyjnych i podniesienie kompetencji kadr w systemie szkolnictwa wyższego,
  • opracowanie i przeprowadzanie szkoleń i konsultacji dotyczących podnoszenia wiedzy i kompetencji kadry administracyjnej i naukowo-dydaktycznej Uczelni na temat potrzeb ON oraz opracowywanie i przeprowadzanie szkoleń z zakresu ITC,
  • opracowywanie wdrożenia procedur i regulaminów dot. studiowania ON na UPJPII,
  • dostosowanie infrastruktury budowlanej i informatycznej dla potrzeb ON,
  • organizacja konferencji i działań upowszechniających ideę edukacji włączającej.


Okres realizacji
1.01.2020 – 31.12.2021

Wartość projektu
3 913 524,97 zł

Wkład Funduszy Europejskich
3 793 612,16 zł

Więcej na stronie
uczelniabezbarier.upjp2.edu.pl

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

Działanie w ramach Zadania 1 „Dostosowanie oferty edukacyjnej Uczelni do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych – wprowadzenie nowych lub modyfikacja istniejących programów kształcenia” w projekcie „Skonsolidowany Plan Rozwoju UPJPII”.

Okres realizacji
1.10.2019 – 30.06.2021

Więcej na stronach
Philosophy in English
Skonsolidowany Plan Rozwoju UPJPII / O projekcie

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

„Filozofia i chrześcijaństwo a świat współczesny” – realizacja międzynarodowego programu studiów magisterskich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie; POWR.03.03.00-IP.08-00-MPK/16; Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; Program Operacyjny: Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Okres realizacji
1.06.2019 – 30.09.2021

Więcej na stronie
Filozofia i chrześcijaństwo a świat współczesny

 

belka.jpg

 

Czas realizacji projektu
2.01.2019 – 31.12.2021

Więcej na stronie
Projekt „Aktywny Senior z przyszłością!”

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Zintegrowane Programy Uczelni.

Okres realizacji
1.09.2018 – 31.08.2022

Więcej na stronie
spr.upjp2.edu.pl

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

Informacje o projekcie
Projekt „Staże dla studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II”, nr POWR.03.01.00-S129/17, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, numer i nazwa Osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, numer i nazwa Działania: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, realizowany na podstawie umowy o dofinansowanie nr POWR.03.01.00-S129/17-00 z dnia 03.11.2017 r.

Po ukończeniu stażu student otrzymuje zaświadczenie ukończenia stażu.

Okres realizacji
1.10.2017 – 31.12.2018

Wartość projektu
974 719,50

Cel projektu
Podniesienie kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa (wzmocnienie praktycznych umiejętności zawodowych, nabycie doświadczenia zawodowego oraz wzrost kompetencji zawodowych i interpersonalnych studentów kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie).

Gdzie odbywają się staże?
W Polsce i zagranicą : Włochy, Grecja, Francja, Hiszpania Irlandia, Wielka Brytania, Watykan.

Kto może uczestniczyć w stażu?
Staże skierowane są do studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia.

Ile jest miejsc?
65

Kryteria rekrutacji

  1. Aktywny status Studenta.
  2. Zaliczone wszystkie przedmioty ujęte w planach studiów w terminie regulaminowym.
  3. Kompletne dokumenty rekrutacyjne wraz z deklaracją uczestnictwa.
  4. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
  5. Oświadczenie/Zaświadczenie o spełnianiu kryteriów dostępu.

Kryteria w przypadku większej liczby chętnych:

  1. Nie uczestniczenie w innych stażach – 2 pkt.
  2. Pozostawianie bez pracy – 2 pkt.
  3. Wysokość średniej z poprzedniego roku akademickiego pow. 4 – 1 pkt.
  4. Kolejność zgłoszeń.

Rekrutacja będzie prowadzona zgodnie z zasadą równych szans i będzie prowadzona bez ograniczeń dla osób z niepełnosprawnością.

Sposób odbywania się staży

  • Wymiar czasowy stażu to 360 h (min. 20 h/tygodniowo) (max 40 tygodniowo).

Wynagrodzenie

  • Wynagrodzenie stażowe w Polsce: 7966,80 zł brutto brutto (za całość stażu).
  • Stypendium stażowe na staż zagraniczny: 9999,00.
  • Dodatkowe – dla uczestników kwalifikujących się do otrzymania refundacji: zapewnienie kosztów zakwaterowania. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące zwrotów kosztów zakwaterowania i dojazdu znajdują się we wzorze trójstronnej umowy o organizację stażu, który dostępny jest w Biurze Projektu – ul. Grodzka 40.

Zakres przedmiotowy stażu jest bezpośrednio związany z efektami kształcenia na kierunku studiów  i zapewni praktyczne ich wykorzystanie w toku zadań wykonywanych na stażu.

Pracodawcy przyjmujący na staż
Staże będą odbywać się u pracodawców stwarzających jak największe szanse uzyskania praktycznych umiejętności zawodowych oraz dalszego zatrudnienia stażystów. Wśród pracodawców przyjmujących na staż są:

Polska

  • Telewizja Polska w Warszawie
  • Telewizja Polska oddział w Krakowie
  • Radio Kraków
  • Multimedia Sp. z o.o. – RMF Max
  • Smart Technology Group
  • Runmageddon
  • Grupa Interia.pl
  • Urząd Miasta Zakopane
  • Teatr Stary
  • Apartments Profesional Sp. z o.o.

Francja

  • iFrancja – portal polonijny

Grecja

  • Polonorama – portal polonijny

Włochy, Hiszpania

  • Training Vision

Wielka Brytania

  • Dziennik Polski Londyn
  • Earley Media LTD

Irlandia

  • Katalog 360 Market News

Watykan

  • Radio Vaticana

Kierownik projektu
ks. prof. dr hab. Michał Drożdż

Kontakt
specjalista ds. staży mgr red. Bernadeta Cich, e-mail bernadeta.cich@upjp2.edu.pl

Wyniki rekrutacji
Lista dostępna w sekretariacie Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ul. Grodzka 40.

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

Projekt Uniwersytet Młodego Odkrywcy „Historia ma przyszłość – warsztaty historyczne dla młodzieży organizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Działanie: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym

Instytucja pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju 

Okres realizacji
19.07.2017 – 24.07.2020

Całkowita wartość projektu
424 034,99 zł

Wartość dofinansowania z UE
411 312,99 zł

Opis projektu
Historyczny projekt edukacyjny dla grup młodzieży ze szkół współpracujących z Wydziałem Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, realizowany w dwóch rocznych cyklach z zastosowaniem nowoczesnej formuły blended learning.

Każdy cykl składa się z 3 części:

  • Część I: seria pięciu ośmiogodzinnych sobotnich spotkań wykładowo-warsztatowych.
  • Część II: dwa miesiące zajęć e-learningowych.
  • Część III: trzy dziewięciogodzinne spotkania przeznaczone na przygotowanie oraz prezentację trzech projektów historycznych, bazujących na wiedzy wyniesionej z wcześniejszych części cyklu.

Kierownik projektu
dr hab. Józef C. Kałużny, e-mail jozef.kaluzny@upjp2.edu.pl

Zastępca kierownika
dr Joanna Małocha, e-mail joanna.malocha@upjp2.edu.pl

Dalsze informacje i szczegółowy program projektu
umo.upjp2.edu.pl

 

fundusze_europejskie_-_belka.jpg

 

Nazwa projektu
Konserwacja unikatowych w skali światowej zabytków związanych z historią Krakowskiej Kapituły Metropolitalnej oraz udostępnienie ich w przestrzeni wystawienniczej w postaci interaktywnej multimedialnej ekspozycji dostosowanej do potrzeb różnorodnych grup docelowych.

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020

Oś Priorytetowa: 6. Dziedzictwo regionalne

Działanie: 6.1 Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego

Poddziałanie: 6.1.1 Ochrona i opieka nad zabytkami

 

Opis projektu
W latach 2017–2020 Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podjął się realizacji projektu związanego z konserwacją dziedzictwa kapituły. Celem realizacji projektu była konserwacja zabytków związanych z historią Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Głównym zadaniem przedsięwzięcia stała się finalizacja prac konserwatorskich w kapitularzu Krakowskiej Kapituły Katedralnej w tym wykonanie konserwacji jedwabnego obicia ściennego. Kapitularz, to wnętrze usytuowane w sercu Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej, które stanowi reprezentacyjną salę zebrań kanoników kapituły. W literaturze przedmiotu czy w źródłach archiwalnych jedwabne obicie służące do dekoracji kapitularza pojawia się w XVII w., kiedy to tkanina nazywana jest „jedwabną tapetą” czy „boazerią z tkaniną wschodnią”.

Tkaniny obiciowe stanowią niezbędny element wystroju kapitularza, decydujący o niepowtarzalnym wyglądzie tego pomieszczenia. Proponowana restauracja wymienionych obiektów oraz ponowne zainstalowanie ich na ścianach, przyczyniły się do przywrócenia wartości funkcjonalnych oryginalnie zaaranżowanej przestrzeni. Wyjątkowa wartość historyczna i artystyczna tkanin, w połączeniu z koniecznością niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich, finalizujących zabiegi związane z konserwacją i restauracją pomieszczenia Kapitularza świadczyły dobitnie o ważności projektu.

Stan zachowania tkanin obiciowych był krytyczny, na przestrzeni blisko sześciu tysięcy decymetrów kwadratowych znajdują się ubytki i przetarcia sięgające 80% całości powierzchni, co oznacza, że tylko 20% zachowało nienaruszoną strukturę. Na stan zachowania tkanin wpłynęło wiele złożonych czynników. Wieloletnia ekspozycja tkanin, w bardzo trudnych mikroklimatycznie warunkach, spowodowała rozległe zniszczenia, mechaniczne, a występujące w przeszłości na przestrzeni wielu lat fluktuacje poziomów temperatury i wilgotności wpłynęły na zmiany fizyczne w strukturze materiałów i przyspieszyły proces degradacji. Wpływ czynników kształtujących klimat, tworzących kontekst, w jakim znajdował się obiekt, wiązał się z przyspieszonym procesem starzenia włókien naturalnych. Procesowi temu towarzyszyły stopniowa utrata wytrzymałości oraz elastyczności jedwabiu, który stał się kruchy i łamliwy, nieodporny na czynniki mechaniczne. Proces oczyszczania tkanin z dawnych napraw ujawnił jednak bardzo trudny stan zachowania tkaniny oryginalnej wskazując na konieczność dostosowania techniki pracy do lokalnej kondycji tkaniny, brytu czy ekranu ściennego.

Zadaniu związanemu z konserwacją tkanin towarzyszy proces gromadzenia danych w ramach przygotowywanej obszernej dokumentacji konserwatorskiej. Prace badawcze prowadzi zespół Pracowni Badań i Konserwacji Tkanin Zabytkowych UPJPII przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi reprezentowanymi przez nowoczesne jednostki badawcze specjalizujące się w badaniach nad tekstyliami. Proces prowadzenia dokumentacji konserwatorskiej wiążę się z trzema konsekwentnie prowadzonymi dziedzinami badań: dokumentacją rysunkową, dokumentacją fotograficzną, dokumentacją opisową. Do zadań zespołu należało przede wszystkim wykonywanie: rysunków rekonstrukcji deseni, rysunków tkanin wspomagających montaż, rysunków stratygraficznych, rysunków rozkładu nawarstwień wtórnych, zestawienia materiałów pierwotnych i wtórnych, identyfikacja materiałów. Dokumentacji opisowej i rysunkowej towarzyszą zabiegi nowoczesnej digitalizacji z możliwością badania mikrostruktury tkaniny i jej stratygrafii dzięki zastosowaniu mikroskopii cyfrowej.

Istotnym elementem finalnym prac konserwatorskich będzie instalacja tkanin w drewnianej boazerii w miejscu pierwotnej ekspozycji. Ponadto opracowanie strategii ochrony dla pomieszczenia Kapitularza. Strategia zarządzania mikroklimatem w pomieszczeniach muzealnych jest obecnie standardem. Poznanie aktualnych i historycznych warunków mikroklimatycznych w oparciu o monitoring pozwala na podejmowanie adekwatnych działań doraźnych i długoterminowych. Umożliwia wytworzenie energooszczędnej i skutecznej strategii zapewnienia warunków sprzyjających bezpiecznemu przechowywaniu i eksponowaniu dzieł sztuki, pozwala także na spełnienie warunków i zaleceń konserwatorskich, niezbędnych do zabezpieczenia zabytków po procesie konserwacji.

Wystawa występująca pod nazwą Skarby Krakowskiej Kapituły prezentuje efekty projektu związanego z historią i ochroną dziedzictwa kapituły katedralnej. W przestrzeni wystawienniczej za pomocą multimediów przedstawiony został przebieg prac konserwatorskich, jakie prowadzono przy jedwabnym obiciu ze ścian kapitularza Archiwum Kapitulnego. Odwiedzający poznają historię dziedzictwa kapituły poprzez przegląd najcenniejszych dzieł zgromadzonych w zasobach Archiwum i Skarbca Katedry na Wawelu. Wystawa dostosowana jest do potrzeb różnorodnych grup odbiorców w tym: dzieci i młodzieży szkolnej, studentów i pracowników naukowych, osób niewidomych i niedowidzących. Wizyta na ekspozycji multimedialnej pozwoli obejrzeć zdigitalizowane pomieszczenie Kapitularza wraz z wybranymi zabytkami stanowiącymi świadectwo działalności Krakowskiej Kapituły Katedralnej i znaczenie jej wkładu w rozwój kultury polskiej i europejskiej.

Cel główny realizacji projektu
Konserwacja unikatowych w skali światowej zabytków związanych z historią Krakowskiej Kapituły Metropolitarnej

 

Całkowita wartość projektu
10 200 220 PLN

Wartość dofinansowania
7 075 475 PLN

Czas trwania projektu
29 czerwca 2017 – 31 stycznia 2021

Kierownik projektu
Dr Natalia Krupa

 

Strony internetowe

 

 

skarby_kapituly_krakowskiej_-_ue.png

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020

Oś 2. Cyfrowa Małopolska

Działanie 2.1 E-administracja i otwarte zasoby

Poddziałanie 2.1.2 Cyfrowe zasoby regionalne

Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie repozytorium cyfrowego zdjęć i opisów dzieł sztuki sakralnej w Małopolsce, w tym kościołów, kaplic, pomników nagrobnych, dzieł sztuki stanowiących wyposażenie wnętrza, w szczególności obrazów i rzeźb, ołtarzy, pomników nagrobnych i epitafiów. Prezentowane będą sylwetki artystów i rzemieślników, fundatorów, duchownych powiązanych z parafią. Dzieła prezentowane będą w kontekstach historycznych, religijnych i artystycznych. Celem projektu jest digitalizacja i udostępnienie wybranych archiwaliów z Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej (będącego w depozycie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie). Zakłada się budowę programu do zarządzania zbiorami, portalu internetowego i aplikacji na urządzenia mobilne.

Całkowita wartość projektu
4 696 928,91 PLN

Poziom dofinansowania
85% kosztów kwalifikowalnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

Wartość dofinansowania
3 992 389,48 PLN

Wkład własny beneficjenta
704 539,43 PLN

Czas trwania
1.01.2017 – 31.10.2019

Informacje o projekcie
https://www.malopolska.pl/aktualnosci/kultura/powstanie-wirtualne-muzeum-sztuki-sakralnej
https://upjp2.edu.pl/aktualnosci/portal-sakralne-dziedzictwo-malopolski-utworza-historycy-sztuki-i-historycy-upjpii-632.html

Informacje prasowe
http://radiobonus.pl/wiadomosci/sakralne-dziedzictwo-malopolski-dostepne-za-jednym-kliknieciem-myszki/
http://krakow.tvp.pl/28546676/sakralne-dziedzictwo-malopolski-dostepne-w-internecie
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/powstanie-portal-sakralne-dziedzictwo-malopolski-jego-tworzeniem-zajmie-sie-uniwersytet-papieski-jana-pawla-ii-w-krakowie/
http://krakow.gosc.pl/doc/3644139.Cyfrowy-sezam-dziedzictwa-sakralnego
http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/106745/sakralne_zabytki_maloplski_na_wyciagniecie_myszki

 

sakralne_dziedzictwo_malopolski_-_ue.jpg

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano