Aktualności

Konferencja z okazji 100-lecia IFCU w Rzymie z udziałem rektora UPJPII 18–19 I 2024

19.01.2024 Konferencje, sesje

 

W dniach 18–19 stycznia 2024 roku podczas uroczystości rozpoczynających obchody stulecia Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (IFCU/FIUC – Fédération Internationale des Universités Catholiques) zorganizowano międzynarodową konferencję na Uniwersytecie LUMSA w Rzymie we współpracy z Dykasterią ds. Kultury i Edukacji przy Stolicy Apostolskiej. Założona w 1924 roku i uznana przez Papieża Piusa XII w 1949 roku FIUC dziś skupia ponad 240 afiliowanych uniwersytetów na wszystkich kontynentach.

Konferencja zatytułowana „Uniwersytet i Kościół: przyszłość uniwersytetów z okazji 100-lecia FIUC” zgromadziła rektorów i kanclerzy katolickich uniwersytetów z całego świata. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie reprezentuje JM rektor ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Konferencja ma na celu umożliwienie owocnych dyskusji i jest okazją do międzynarodowej refleksji oraz celebrowania 25-lecia konstytucji apostolskiej „Ex corde Ecclesiae”.

Podczas obrad pierwszego dnia konferencji dr Isabel Capeloa Gil, prezydent FIUC i rektor Universidade Católica Portuguesa, podkreśliła w swoim przemówieniu, że FIUC jest nieodłącznie związana z misją Kościoła, dążąc do dobra ludzkości i społeczeństwa. Według niej uniwersytety wspierają „ruch twórczy” kierując się zasadami wiary i przewodząc w dziedzinie badań oraz zachowaniu i rozwijaniu wiedzy. Kardynał José Tolentino de Mendonça, prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, mówił o dialogu między Kościołem a społeczeństwem, podkreślając, że uniwersytet jest miejscem, gdzie jednostka rozwija swoją wizję i staje się bohaterem własnej historii. Zaznaczył, że dzisiejsze uniwersytety katolickie są bardziej socjologiczne, kulturowe, religijne i stanowią dom dla prawdziwej tożsamości chrześcijańskiej.

Ojciec Patrick Valdrini, prezes Międzynarodowego Towarzystwa Prawa Kanonicznego, w swojej prezentacji wyjaśnił, że uniwersytet katolicki to wspólnota istniejąca jako katolicka wśród uniwersytetów, inspirowana dziedzictwem kościelnym i żyjąca tym, co proponuje i inspiruje. Ks. Dennis Holtschneider, prezes Stowarzyszenia Katolickich Kolegiów i Uniwersytetów w USA, podzielił się wyzwaniami i możliwymi rozwiązaniami dla „Ex corde Ecclesiae”, podkreślając, że katolickie uniwersytety nie istnieją już tylko dla katolików, ale również dla osób innych wyznań, będąc błogosławieństwem dla szerszego świata. Profesor Helen Alford OP z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza podkreśliła rolę tradycji katolickiej jako źródła innowacji w badaniach, wskazując na możliwość reakcji na obecne kryzysy i wspieranie misji Kościoła poprzez wiedzę i odpowiedzialność uniwersytetów. Pedro Rubens, rektor Katolickiego Uniwersytetu w Pernambuco w Brazylii, skupił się na „wyzwaniach i walkach”, przed którymi stoją uniwersytety katolickie Ameryki Łacińskiej w obliczu narastających totalitaryzmów ekonomicznych, politycznych i społecznych.

Konferencja jest nie tylko świętowaniem stulecia FIUC, ale także platformą do głębokiej refleksji nad przyszłością edukacji katolickiej, jej roli w społeczeństwie i wyzwaniach, jakie stoją przed nią w obliczu współczesnych zmian.

 

Tekst na podst. International Federation of Catholic universities
Fot. International Federation of Catholic universities i archiwum prywatne

 

Galeria zdjęć

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano