Ks. prof. Wojciech Zyzak członkiem Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej 28 III 2024

05.04.2024 Komunikaty

wojciech_zyzak_-_rada_muzeum_pamieci_mieszkancow_ziemi_oswiecimskiej-1280.jpg

28 marca 2024 roku odbyło się uroczyste, inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Rady Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w jej siedzibie przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Zebranych przywitała dyrektor Muzeum Dorota Mleczko. Następnie Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, wręczyła akty powołania.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego w skład Rady Muzeum wchodzą:

• Dorota Niedziela, wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
  • Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
  • Jarosław Jurzak, prezes Zarządu Nadwiślańskiej Spółki Mieszkaniowej w Brzeszczach
  • Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport
  • Teresa Jankowska, członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu
  • Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu
  • Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
  • Władysław Kwiatkowski, dyrektor Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu
  • Beata Szydło, posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji
  • dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
  • ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, profesor w Katedrze Teologii Duchowości Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  • dr inż. Helena Wisła, prezes Fundacji „Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim”
  • Barbara Ledwoń, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. Ośrodka w Oświęcimiu
  • prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński, historyk, emerytowany pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Przewodniczącym Rady został wybrany dr Jarosław Szarek, dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, a zastępcą przewodniczącego Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Misją Muzeum, które działa od czerwca 2018 r., jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz. „Chcemy opowiedzieć o ich życiu, cierpieniu oraz pokazać, że ziemia oświęcimska to nie tylko miejsce znaczone bolesną historią, ale również jest to Ziemia, na której mamy piękną historię i tradycję" – pisał Zbigniew Starzec, były starosta oświęcimski oraz były wicewojewoda Małopolski.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej