Lost or found in Web? – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa 5 XII 2018

04.12.2018 Konferencje, sesje

Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej zaprasza na konferencję naukową Lost or found in Web, która odbędzie się 5 grudnia 2018 r.

Już po raz drugi w auli przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie, wykłady wygłoszą naukowcy z wyższych uczelni ze Stanów Zjednoczonych, pracujący na uczelniach w Norwegii, Irlandii czy Czechach, a także wykładowcy z uczelni na Słowacji i w Polsce. Konferencja jest częścią cyklu Media for Man.

O godzinie 9.45 powita gości przewodniczący konferencji ks. dr hab. Michał Drożdż, wieloletni Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, obecnie dziekan Wydziału Nauk Społecznych UPJP II. Pierwsza sesja dopołudniowa będzie należeć do mówców anglojęzycznych, a tematyka będzie dotyczyć algorytmów internetowych, poszukiwania wrażliwości i sprawiedliwości w internecie, społecznej odpowiedzialności sieci web, a także wpływu internetu na dzieci i młodych użytkowników. Po wykładach będzie czas na dyskuję z prelegentami.

Sesja popołudniowa będzie należeć do wykładowców związanych z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II. Ks. dr hab. Michał Drożdż wprowadzi uczestników konferencji w szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą cyfrowa plastyczność logiczna. Dr Klaudia Cymanow-Sosin podejmie tematykę oddziaływania public relation na mediosferę. W rzeczywistość kompetencji informacyjnych w cyfrowym świecie danych wprowadzi dr Katarzyna Drąg. Czy dziennikarstwo internetowe ma szanse funkcjonować w darmowym modelu finansowym? – na to pytanie odpowie dr Sławomir Soczyński SDS. Dr Maja Bednarska przedstawi paradoksy egzystencji wirtualnej i sposoby bycia w sieci. Na koniec popołudniowej sesji zabierze głos mgr Bernadeta Cich, która omówi "smartfonowe" gatunki dziennikarskie. Po wystąpieniach prelegentów będzie możliwość dyskusji.

Przed godziną 15-stą dr Katarzyna Drąg, dyrektor Instytutu Dzienniarstwa i Komunikacji Społecznej zakończy konferencję.

Podejmowana tematyka oraz międzynarodowy charakter spotkania są dobrą okazją do poszerzania horyzontów. Udział w konferencji jest nieodpłatny. Zapraszamy!

Program II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Lost or found in Web?
5 grudnia 2018, 9.45-14.45
Aula, ul. Bernardyńska 3, Kraków

09.45: Rozpoczęcia Konferencji
ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII – Przewodniczący Konferencji

10.00-11.45: Sesja I
The Perils and Promise of Recommendation Algorithms
dr. Chris Ingraham, University of Utah (USA), Fulbright Professor in Digital Culture at the University of Bergen (Norway)

Losing Innocence and Finding Justice in the Age of the Internet
prof. Anne Driscoll, Brandeis University (USA), Fulbright Scholar Communications at the National University of Ireland in Galway (Ireland)

Social Responsibility in Action on the World Wide Web
dr. Janis Teruggi Page, The George Washington University (USA), Fulbright Scholar in Communications at Masaryk University (The Czech Republic)

Lose-lose or win-win? Children and young people interacting on the Internet
dr. Pavel Izrael, Head of Department of Journalism at Catholic University in Ružomberok (Slovakia)

11.20-11.45: Dyskusja

11.45-12.45: Przerwa

12.45-14.45: Sesja II
Cyfrowa plastyczność logiczna – szanse i zagrożenia dla człowieka
ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII

Oddziaływanie public relations na mediosferę – one way ticket?
dr Klaudia Cymanow-Sosin

Kompetencje informacyjne w cyfrowym świecie danych
dr Katarzyna Drąg

„Za darmo umarło” – modele finansowania dziennikarstwa internetowego