Nagroda „Integralia” dla ks. dr. hab. Grzegorza Godawy, prof. UPJPII podczas XIII Krakowskich Dni Integracji

W dniach 19–23 kwietnia 2021 roku odbywały się Krakowskie Dni Integracji, impreza cykliczna, kontynuowana od 13 lat.

Pierwsza jej edycja odbyła się w kwietniu 2008 roku, z inicjatywy Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Głównym celem imprezy jest integracja oraz zwiększenie świadomości środowisk akademickich na temat zagadnień związanych z niepełnosprawnością.

Przy organizacji KDI współpracuje obecnie już dziewięć krakowskich uczelni wyższych (które podpisały Porozumienie o współpracy na rzecz Studentów z niepełnosprawnościami), reprezentowanych przez Biura ds. ON. Wśród nich są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Uniwersytet Ekonomiczny, który jest głównym koordynatorem tego wydarzenia.

XIII Krakowskie Dni Integracji dobiegły końca. Podczas głównego wydarzenia, w dniu 24 kwietnia 2021 roku, obecny był i wygłosił wykład RPO dr hab. Adam Bodnar.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II reprezentował Rektor ks. prof. dr hab. Robert Tyrała oraz dr Katarzyna Kutek-Sładek – Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami wraz z Zespołem BON. Podczas głównej konferencji organizowanej w ramach Krakowskich Dni Integracji zostały przyznane nagrody „Integralia”. Z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie nagrodzony został ks. dr hab. Grzegorz Godawa, prof. UPJPII – który w swojej pracy wykazuje się życzliwością, zaangażowaniem i otwartością na kontakty ze studentami, tworząc przyjazną atmosferę współpracy. Przez wiele lat pracy na stanowisku prodziekana ds. studenckich Wydziału Nauk Społecznych UPJPII wykazywał empatyczne i pełne zrozumienia podejście do potrzeb studentów z niepełnosprawnościami. Ksiądz prof. Grzegorz Godawa, swoją nagrodę zadedykował śp. Marcie Dąbkowskiej, studentce, poetce, osobie, od której codziennie mogliśmy się wiele nauczyć.

Tegorocznym Krakowskim Dniom Integracji towarzyszyło wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi wykład psycholog BON UPJPII mgr Agnieszki Ozgi-Kaczmarskiej pt. Pracownik z chorobą psychiczną – odczarowanie stygmatyzacji, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i okazał się tematem, wymagającym kontynuacji.