Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich odbyło się w Krakowie na UPJPII 12–14 IV 2024

17.04.2024 Komunikaty

forum_liderow_duszpasterstw_akademickich_12-14_iv_2024-1280b.jpg

IV Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich, które odbyło się w Krakowie pod hasłem „Modlitwa Słowem Bożym” zgromadziło bez mała 170 osób – liderów głównych duszpasterstw akademickich i duszpasterzy.

Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich to inicjatywa duszpasterzy akademickich, którzy dostrzegli, że tradycyjna Ogólnopolska Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę przyciąga coraz mniej studentów, a potrzeba integracji środowiska wcale nie jest mniejsza. Pierwsze Forum odbyło się na Jasnej Górze, kolejne w Poznaniu i Katowicach, a w dniach 12–14 kwietnia 2024 r. czwarta jego edycja odbyła się w Krakowie.

„To z jednej strony okazja do integracji środowiska, ale także przestrzeń wymiany doświadczeń – dzielenia się tym, co dzieje się w duszpasterstwach akademickich w różnych miastach, a także moment wspólnej formacji” – mówi ks. Krzysztof Porosło, Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki w Krakowie i główny organizator krakowskiego Forum, który z duszpasterstw Maciejówka we Wrocławiu czy Emaus w Częstochowie przeszczepił do DA św. Anny w Krakowie pomysł spotykania się duszpasterza ze studentami przy okazji obiadów. „Studenci mogą przyjść raz w tygodniu na obiad ze mną. Mam wtedy okazję ich lepiej poznać, bo mam więcej czasu jedząc z nimi wspólny posiłek. Co poniedziałek kilku studentów przychodzi na taki obiad” – mówi duszpasterz.

Wyzwania duszpasterstwa akademickiego

Ks. Krzysztof Porosło zaznacza, że generalnie zmniejszyła się liczba duszpasterstw akademickich, ale także liczba studentów, którzy do nich trafiają. „Mamy jeszcze kilka dużych duszpasterstw, 300 czy 400 osób to są relatywnie duże liczby. Jednak jeśli w Krakowie studiuje 135 tys. osób, a z formacji korzysta tysiąc studentów to jest to niespełna jeden procent” – stwierdza i dodaje, że dziś dla wielu studentów zaangażowanie w duszpasterstwo akademickie jest przestrzenią przyznania się do wiary, bo na swoich uczelniach często są z tego powodu hejtowani i pozostają w radykalnej mniejszości. Dlatego szukają takich miejsc, gdzie mogą znaleźć rówieśników, którzy podzielają te same wartości. Zwraca także uwagę, że trudno zaprosić studentów stricte do formacji religijnej. Wielu z nich szuka w duszpasterstwach akademickich okazji do nawiązywania nowych relacji albo atrakcyjnego sposobu spędzania czasu. „Trzeba ich «łowić» na inne oferty, żeby potem zaprosić ich do czegoś głębszego” – mówi Archidiecezjalny Duszpasterz Akademicki w Krakowie.

Zauważa, że dziś duszpasterstwa akademickie przygotowują ofertę dla studentów licząc na to, że oni na nią odpowiedzą, natomiast czują się bezradni wobec tych, którzy w ogóle takiej oferty nie szukają. „Rodzi się pytanie, gdzie ja jako duszpasterz mogę się spotkać ze studentem, jeśli on nie odpowie na ofertę, którą mam dla niego przygotowaną. To jest dziś dla nas największe wyzwanie – straciliśmy przestrzenie, miejsca, czas na spotkanie z tymi, którzy pogubili się w wierze, odeszli od Kościoła, czy wręcz są nastawieni agresywnie. W zasadzie nie ma miejsc poza duszpasterstwem, żebyśmy mogli się spotkać, bo uczelnie nieprzychylnie patrzą nawet na wywieszane przez nas plakaty” mówi ks. Krzysztof Porosło.

Krakowskie Forum

Liderzy duszpasterstw akademickich, którzy przyjechali pod Wawel w większości nocowali u krakowskich studentów. „Chcieliśmy odtworzyć klimat podobny do tego podczas Światowych Dnia Młodzieży i zorganizowaliśmy akcję «podziel się podłogą». Mieliśmy nawet więcej zgłoszeń niż osób, które przyjechały na Forum” – mówi ks. Krzysztof Porosło.

W ramach integracji na Forum w Krakowie liderzy DA spotkali się w piątek przy planszówkach, a na sobotę zaplanowana była dyskoteka. Konferencję „O modlitwie słowem Bożym” wygłosił do uczestników spotkania krakowski biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak. W sobotę po południu zaplanowano krąg biblijny, a wieczorem modlitwę ze śpiewem Taizé. Każdego dnia przewidziana była Eucharystia.

Sobotniej Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. W czasie homilii zwrócił uwagę, że Słowo Boże powinno być wyznacznikiem posługi duszpasterzy akademickich. „Wszystkie inne rzeczy, które są związane z życiem duszpasterstw akademickich owszem są ważne, ale najważniejszą rzeczą jest – i dla samych duszpasterzy i dla was, którzy do tych duszpasterstw przychodzicie – właśnie Słowo Boże” – mówił bp Marek Marczak zaznaczając, że aby nie zaniedbywać innych ludzkich potrzeb konieczne jest zaangażowanie liderów duszpasterstw akademickich.

Organizację Forum w Krakowie koordynowało DA św. Anny, ale zaangażowane były wszystkie duszpasterstwa akademickie. Piątkowa integracja miała miejsce w DA Mrowisko u franciszkanów, sobotnia Msza św. w DA Beczka u dominikanów; modlitwę ze śpiewem Taizé animowało DA WAJ jezuitów, a niedzielną Jutrznię – DA „Na Miasteczku” misjonarzy.

Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej