„Prawa człowieka w «świecie na krawędzi»” – sympozjum 7–8 XII 2023

06.12.2023 Konferencje, sesje
Data: 07 - 08.12.2023
Miejsce wydarzenia: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ul. Kanonicza 25; Ośrodek „U Pana Cogito”, ul. Bałuckiego 6
Godzina: 12:30 - 14:00

deklaracja_praw_czlowieka-1280.jpg
Fot. FDR Presidential Library & Museum, Wikipedia

Czy możliwe jest przywrócenie „prawom człowieka” ich pierwotnej, humanistycznej natury? Serdecznie zapraszamy do udziału w sesji inauguracyjnej IV Sympozjum Praw Człowieka – Akademia Sprawiedliwych 2023/2024.

Sesja inauguracyjna IV Sympozjum Praw Człowieka odbędzie się 7 i 8 grudnia 2023 r. w Krakowie:

• 7 XII (czwartek), godz. 12:30–15:00, sala senacka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Dom Jana Długosza, ul. Kanonicza 25,
  • 8 XII (piątek), godz. 11:00–14:00, ośrodek „U Pana Cogito”, ul. Bałuckiego 6.

Sesja odbędzie się w formule Seminarium Akademii Sprawiedliwych i jest poświęcona pamięci dr. Andrzeja Kowala, wybitnego lekarza psychiatry i filozofa, kontynuatora myśli medycznej i filozoficznej Antoniego Kępińskiego, wieloletniego dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Krakowie-Kobierzynie, założyciela i pierwszego prezydenta Stowarzyszenia „Psychiatria i Sztuka”. Andrzej Kowal był pionierem terapii przez sztukę i propagatorem twórczości artystycznej osób chorych psychicznie (Art Brut).

Wystąpienie wprowadzające do dyskusji seminaryjnej, którą poprowadzi dr Leopold Zgoda, wygłosi prof. Grażyna Borowik, pedagog i artysta, prezydent Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala.

W roku 2023 obchodzimy 75. rocznicę uchwalenia Powszechniej Deklaracji Praw Człowieka. Ten fakt historyczny zasługuje na upamiętnienie, ale stanowi także dobrą okazję do refleksji na temat kondycji praw człowieka we współczesnym świecie.

CZĘŚĆ I
7 XII 2023, godz. 12:30–14:30
Sala senacka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Dom Jana Długosza, ul. Kanonicza 25
Część poświęcona historii i ideowym założeniom Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka
CZĘŚĆ II
8 XII (piątek), godz. 11:00–14:00

Ośrodek „U Pana Cogito”, ul. Bałuckiego 6
Część poświęcona pedagogice i terapii poprzez sztukę na podstawie dwudziestoletniego okresu działalności Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr. Andrzeja Kowala

Sympozjum Praw Człowieka odbywa się w formule „Akademia Sprawiedliwych” – programu tworzonego przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, wspólnie z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Instytutem Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono.