Promocja książki „Ksiądz Łukasz Kamykowski – teolog dialogu” – relacja 28 II 2024

29.02.2024 Publikacje

W auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3 odbyła się promocja książki „Ksiądz Łukasz Kamykowski – teolog dialogu”. Była to wyjątkowa okazja, by zgłębić życie i naukę jednego z najbardziej wpływowych teologów krakowskich. Książka ukazuje Kamykowskiego nie tylko jako wybitnego naukowca związanego z Uniwersytetem Papieskim, ale także jako człowieka dialogu, którego praca naukowa i życiowe postawy były zawsze ukierunkowane na budowanie mostów między ludźmi, a przez to między religiami i kulturami.

W publikacji znajdziemy analizę jego bogatej twórczości skupionej wokół dialogu jako głównej kategorii teologicznego myślenia, ale także osobiste wspomnienia współpracowników i studentów, które rzucają światło na jego niezwykłą osobowość. Na uwagę zasługuje rozdział „Matka Boska Kamykowska” autorstwa Violetty Szydłowskiej-Cygan, który ukazuje profesjonalizm Księdza Profesora jako dziekana, ale także jego niezwykłą empatię, gotowość do pomocy i troskę o dobro innych. Tytuł rozdziału pochodzi od przydomka, którym obdarzyli go studenci, podkreślając w ten sposób jego opiekę i wsparcie dla nich.

Spotkanie z udziałem ks. prof. Łukasza Kamykowskiego, ks. prof. Roberta Tyrały, rektora UPJPII, ks. prof. Jana Dziedzica, dziekana Wydziału Teologicznego UPJPII oraz współautorów publikacji prowadzone było przez ks. prof. Tadeusza Dzidka.

Na koniec przytoczmy krótki dialog jaki wywiązał się między bohaterem wieczoru a prowadzącym spotkanie:
– Przeczytałeś książkę o sobie?
– Tak.
– Czy coś Cię zaskoczyło?
– Wszystko! – skwitował ks. Kamykowski.

Zainteresowanych publikacją zapraszamy do odwiedzenia naszej platformy Monografii, gdyż nakład wersji drukowanej już się wyczerpał.