Przedstawiciele UPJPII na XXX Konferencji Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali Uczelnianych 13–16 IX 2023

22.09.2023 Komunikaty

xxx_konferencja_redaktorow_czasopism_akademickich_1316_ix_2023-1280.jpg
fot. Zbigniew Sulima

W dniach 13–16 września 2023 roku w Świnoujściu oraz w szwedzkich miastach Ystad, Lund i Malmö odbyła się jubileuszowa XXX Konferencja Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali Uczelnianych. Organizatorem wydarzenia była Politechnika Morska w Szczecinie, a partnerem firma Polferies. W konferencji uczestniczyło blisko 50 osób – przedstawiciele 23 uczelni z całej Polski, w tym rzecznik prasowy Marta Mastyło oraz kierownik Biura Promocji Łukasz Rzepka z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Tematem przewodnim spotkania były wyzwania dla wydawców akademickich w świetle transformacji cyfrowej. Uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w prezentacjach, warsztatach oraz panelach dyskusyjnych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Rady Języka Polskiego, która wygłosiła wykład pt. „Nowe, nowsze, najnowsze. O zmianach we współczesnej polszczyźnie stosowanej w publikacjach”; red. Monika Jagielska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, która zaprezentowała wykład pt. „Nowe spojrzenie na zastosowanie i wykorzystanie grafiki w nowoczesnych gazetach akademickich”, a także prof. dr hab. inż. Leszek Chybowski z Politechniki Morskiej w Szczecinie, który poprowadził warsztat praktyczny, a nade wszystko kreatywny pt. „Kierunki rozwoju wydawnictw akademickich”. Była to świetna platforma do przedyskutowania problemów z jakimi borykają się redaktorzy czasopism i portali uczelnianych, a i możliwość wspólnego wypracowania najwłaściwszych rozwiązań.

W trakcie konferencji uczestnicy poznawali trzy szwedzkie miasta, które stanowiły nie tylko atrakcję turystyczną, ale również miejsca wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wyzwań edukacji akademickiej.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Ystad, gdzie uczestnicy przespacerowali się śladami bohatera kryminałów Henninga Mankella – Kurta Wallandera. Wędrówka po malowniczych uliczkach miasteczka, zachwycających szachulcową zabudową w tradycyjną drewnianą kratę, pozwoliła uczestnikom zanurzyć się w atmosferę skandynawskich powieści i poznać kulturę tego regionu.

Następnie grupa udała się do Lund, znanego z bogatej historii, w którą wpisuje się m.in. uniwersytet założony przez Karola XI w XVII w., uznawany dziś za największą placówkę edukacyjną i badawczą w Szwecji i całej Skandynawii. Obecnie kształci się w nim około 40 tys. studentów. Na trasie zwiedzania nie mogło zabraknąć katedry romańskiej, która zachwyca swoją architekturą i historią. Jest obecnie kościołem diecezjalnym i parafialnym ewangelicko-luterańskim pod wezwaniem najświętszej Maryi Panny i św. Wawrzyńca. W katedrze znajduje się m.in. zegar astronomiczny pochodzący z XV wieku. Uczestnicy mieli również okazję odwiedzić kampus uniwersytecki oraz przejść się ścieżką filozofów, która stanowi ważny punkt kulturowy miasta.

Ostatnim odwiedzonym miastem było Malmö, którego zwiedzanie rozpoczęto od sesji w najstarszym muzeum południowej Szwecji, gdzie uczestnicy zapoznali się m.in. z tematyką edukacji technicznej skierowanej do różnych grup wiekowych. Ponadto, eksplorując muzeum, można było zanurzyć się w historii najstarszego zachowanego renesansowego zamku w Skandynawii, śledzić ewolucję sztuki na przestrzeni wieków oraz w jednym z sektorów muzealnych podziwiać autentyczny okręt podwodny, obserwować żywe żaby, węże oraz mięsożerne piranie. Muzeum w Malmö słynie z różnorodności swoich ekspozycji, które obejmują tematykę związaną z historią, historią naturalną, przyrodą, technologią oraz żeglugą. Na pewno warte zobaczenia są tam wystawy prezentujące dwóch najważniejszych współczesnych artystów z krajów nordyckich (Tal R, Mamma Andersson), przedstawiających obecnie kilka nowych dzieł związanych z artystą Carlem Fredrikiem Hillem. Następnie akademiccy redaktorzy poznawali stare miasto, podziwiając m.in. plac Stortorget, ratusz miejski oraz Lejonet Apotek. Wizytówką Malmö jest Turning Torso – najwyższy budynek mieszkalny w Skandynawii, który również został uwzględniony w programie zwiedzania.

Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz dyskusji na temat wyzwań czasopism akademickich i portali uczelnianych w świetle transformacji cyfrowej. Przyszłoroczna – XXXI konferencja odbędzie się w Kazimierzu Dolnym, a jej organizacji podjęła się Politechnika Lubelska.