Szkolenie „Otwartość w nauce – trendy i wyzwania” 26 X 2022

12.10.2022 Oferty
Data: 26.10.2022
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bobrzyńskiego 10, Kraków

2022_upjp2_open_access_week_www.jpg

Wydawnictwo Naukowe i Biblioteka Główna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz firma Elsevier 26 października 2022 o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Biblioteki Głównej przeprowadziły szkolenie „Otwartość w nauce – trendy i wyzwania”, które odbyło się z okazji Tygodnia Otwartej Nauki.

Celem szkolenia było omówienie koncepcji otwartego dostępu (Open Access) w szerszym kontekście wdrażania otwartości w nauce (Open Science). Przedstawione zostały różne modele otwartości w oparciu o przykłady oraz z ujęciem aspektów praktycznych. W trakcie spotkania zostały poruszone następujące zagadnienia:

• Otwarty dostęp a otwarta nauka
  • Modele otwartego dostępu ze szczególnym uwzględnieniem Gold OA oraz Green OA
  • Otwarty dostęp na przykładzie Elsevier
  • Otwarty dostęp na przykładzie UPJPII
  • Licencje prawnoautorskie w Open Access
  • Umowy transformacyjne

Pod koniec szkolenia miała miejsce sesja Q&A.

Szkolenie prowadziła: Paulina Milewska, Elsevier (p.milewska@elsevier.com)

otwartosc_w_nauce_2022_-_paulina_milewska.png

Paulina Milewska
posiada ponad 14-letnie doświadczenie w pracy w i z bibliotekami akademickimi, instytucjami naukowymi w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Z wykształcenia bibliotekoznawczyni, pracowała na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Humanistyczno-Ekonomicznym w Łodzi oraz Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a także pełniła funkcję członkini zarządu i kierowniczki projektu w Fundacji Fenomen.

Specjalizuje się w szkoleniach – skupiając się na tym, jak najlepiej przedstawić informacje, aby były one istotne, praktyczne i przydatne. Uzyskała tytuł magistra bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Łódzkim oraz ukończyła elitarny program kształcenia w Szkole Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Z Elsevier jest związana od 2019 roku, najpierw pracowała jako trenerka, a następnie w 2021 r. objęła rolę Customer Consultant, w obu przypadkach wspierając instytucje naukowe w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.