„Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony” – konferencja naukowa zapowiadająca XXIII Dzień Papieski 13 X 2023

13.10.2023 Konferencje, sesje

transhumanizm_czlowiek_przyszlosci_-_konferencja_13_x_2023-1280.jpeg

Ważnym punktem tegorocznych obchodów XXIII Dnia Papieskiego była konferencja naukowa „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony”, która odbyła się 13 października 2023 r. Wśród współorganizatorów byli: Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Sympozjum poprzedziła Msza św. w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Następnie w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyły się obrady, które poprowadził o. prof. Jarosław Kupczak OP (UPJPII).

W słowie otwierającym konferencję ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie powiedział: „Dziś bardzo żywo obecne są pytania o godność transczłowieka, o cielesność, o postczłowieka, o dylematy transhumanizmu. Nie uciekniemy od tych i tym podobnych problemów i nie schowamy głowy w piasek, obecność sztucznej inteligencji w naszym życiu staje się powoli faktem. Musimy w związku z tym postawić sobie pytanie – czy człowiek ma czynić sobie ziemię poddaną wedle Bożego nakazu, czy też ona będzie rządzić człowiekiem? To pytanie także o nasze miejsce we wszechświecie”. [PEŁNY TEKST WYSTĄPIENIA]

W obradach wziął udział m.in. ks. prof. Grzegorz Hołub z Katedry Karola Wojtyły UPJPII, który wygłosił prelekcję pt. „Postczłowiek pomiędzy utopią a antyutopią”. Poruszone zostały takie tematy jak „godność transczłowieka” czy „teologiczne dylematy transhumanizmu”.

Tegoroczny Dzień Papieski, który będziemy obchodzić w niedzielę 15 października przebiegać będzie pod hasłem „Św. Jan Paweł II. Cywilizacja życia”. Poprzedzi on 45 rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Hasło nawiązuje do encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium vitae” („Ewangelia życia”) o wartości i nienaruszalności ludzkiego życia.

W ramach obchodów XXIII Dnia Papieskiego w całym kraju zaplanowano szereg wydarzeń kulturalno-artystycznych. Wolontariusze będą zbierać datki na stypendia dla uzdolnionej, ale niezamożnej młodzieży. Na Zamku Królewskim w Warszawie w sobotę 14 października 2023 r. zostaną wręczone nagrody TOTUS TUUS 2023.

Więcej nt. XXIII Dnia Papieskiego