Wystawę prac plastycznych Joanny Sobczyk-Pająk "Jan Paweł II. Ludzie i miejsca" można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie

05.07.2019 Konferencje, sesje

"Jan Paweł II. Ludzie i miejsca" to tytuł wystawy prac Joanny Sobczyk - Pająk, ktore można oglądać w podziemiach Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Przedstawia cykl portretów Ojca Świętego Jana Pawła II, ale także portret kardynała Franciszka Macharskiego oraz widoki krakowskich kościołów.

Joanna Sobczyk - Pająk jest absolwentką krakowskiej Akademii sztuk Pieknych w Krakowie, zawodowym fotografem, a jednocześnie wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.

Otwierając wystawę ks. dr hab. Robert Nęcek przywołał słowa papieża Polaka z Listu do artystów, w którym podkreślał, że "temat piękna jest istotnym elementem rozważań o sztuce, artystka w swojej malarskiej refleksji "pragnie nam zaprezentować całą plejadę swoich obrazów, mając świadomość tego, że piękno staje się niewątpliwie celem aktu komunikacji, a pięknem jest to, co czyni człowieka lepszym i szlachetniejszym.

Pierwszy raz zetknąłem się z malarstwem Pani Joanny kiedy – jako rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej – w roku 2010 gościłem w parafii Podłęże na zaproszenie ks. prałata Tomasza Boronia i podziwiałem autorskie obrazy w parafialnym kościele. Nieco później, w roku 2013 zwróciłem się do naszej Artystki z prośbą o namalowanie portretu papieża Franciszka, a następnie  w roku 2018 mojego patrona św. Roberta Bellarmina. Pamiętam, że opanowała mnie wewnętrzna radość, kiedy ludzie widzący te obrazy wyrażali pochlebne recenzje i pytali o godność Artystki. Jakże prawdziwe okazały się wówczas papieskie słowa, że artyści pociągają nas do „oceanu piękna, gdzie zachwyt staje się podziwem, upojeniem, niewymowną radością” .

Wystawę, która wyprzedzając krakowską odsłonę została pokazana na Uniwersytecie św. Józefa w chińskim Makao, a także w Wadowicach będzie można oglądać do 31 lipca w piwnicach Muzeum Archidiecezjalnego (ul. Kanonicza 19). Następnie zostanie zaprezentowana we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii.

okladka_wernisaz1.pdf 3.20MB [ .pdf ]
katalog_wystawa.pdf 11.24MB [ .pdf ]