Zmarł Michał Pieczka, student III roku ochrony dóbr kultury I stopnia UPJPII. Pogrzeb 15 II 2024

12.02.2024 Pożegnania

Szanowni Nauczyciele Akademiccy, Drodzy Studenci

Ze smutkiem informuję, że w nocy z 9 na 10 lutego 2024 r. w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zmarł pan Michał Pieczka, student III roku ochrony dóbr kultury I stopnia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Michał przebywał w szpitalu od 6 stycznia po wypadku samochodowym w okolicach swej miejscowości rodzinnej. Proszę o modlitwę w Jego intencji oraz w intencjach Jego Rodziny.

ks. dr hab. Dariusz Tabor CR, prof. UPJPII
kierownik dyscypliny nauki o sztuce

Uroczystości pogrzebowe
odbędą się w czwartek 15 lutego 2024 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi w powiecie bielskim. Rozpocznie je modlitwa różańcowa o godz. 14:00 w kaplicy cmentarnej. Msza św. będzie celebrowana o godz. 14:30 w kościele. Następnie ciało Zmarłego zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym.

michal_pieczka_2002-2024_-_klepsydra-1000.png

List kondolencyjny rektora UPJPII ks. prof. dr. hab. Roberta Tyrały

Przychodzi nam zmierzyć się ze smutną informacją o śmierci Michała Pieczki, która zabrała Go na III roku studiów ochrony dóbr kultury na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego. Gdy umiera młody człowiek jeszcze bardziej uświadamiamy sobie potęgę śmierci i kruchość ludzkiego życia. Żaden człowiek przed nią nie ujdzie, każdego dosięgnie, ale gdy zabiera tak młodego człowieka krzyczeć by się chciało „Dlaczego?!” Przecież miał przed sobą jeszcze tyle planów, tyle zadań do zrealizowania, także na naszej uczelni. My wierzący nadziei szukamy w Panu.

Rozpoczynamy okres wielkiego postu, będziemy przeżywać mękę i śmierć Chrystusa, aby później radować się Jego zmartwychwstaniem. Patron Uniwersytetu – św. Jana Paweł II – napisał: „po zmartwychwstaniu Chrystusa nigdy więcej śmierć nie będzie ostatnim słowem. Miłość jest silniejsza od śmierci. Jeśli Jezus zgodził się umrzeć na krzyżu, czyniąc zeń źródło życia i znak miłości, to nie ze słabości, nie z upodobania w cierpieniu. To dla zyskania dla nas zbawienia i uczynienia nas już teraz uczestnikami Jego Boskiego życia”.

Modlę się gorąco wraz z całą wspólnotą akademicką Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, głęboko wierząc, że spotkanie z Bogiem, który sam jest Miłością, będzie dla Michała niewyobrażalnie piękne i radosne.

Współodczuwam ze wszystkimi, którzy cierpią po śmierci Michała. Chrystus – Zwycięzca śmierci niechaj niesie moc ukojenia w bólu. Naszego dobrego Ojca pokornie prosimy o potrzebne łaski dla całej Rodziny i opłakujących Go Przyjaciół. Niech miłość do śp. Michała przekuwa się w modlitwę, a ta niech każe nie tracić nadziei, że podąża On drogą Miłości najczystszej, bezwarunkowej i bezgranicznej, jaką potrafi być tylko Miłość Boga.

ks. prof. dr hab. Robert Tyrała
rektor

List kondolencyjny

Czcigodni Rodzice pogrążeni w bólu po stracie Syna
Szanowni Członkowie Rodziny pogrążeni w żałobie
Drodzy Przyjaciele i Sąsiedzi dzielący żałobę z najbliższymi
Drodzy Członkowie Wspólnoty Parafialnej Podwyższenia Krzyża Świętego

Wspólnota nauczycieli akademickich i studentów Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przyjęła z niedowierzaniem wieść o śmierci śp. Michała Pieczki, studenta III roku studiów I stopnia w dziedzinie ochrony dóbr kultury. Sądziliśmy, że jego stan po strasznym wypadku zmierza stopniowo i powoli ku poprawie, ku odzyskaniu pełnej sprawności oraz ku powrotowi na studia. Niestety, musieliśmy przyjąć trudną wiadomość.

Przeżywamy smutek i dzielimy żałobę z najbliższymi. Straciliśmy przecież młodego człowieka, pełnego życia i pasji. Żegnamy studenta z zapałem i fascynacją zgłębiającego obszary kultury, niosącego w sobie bogactwo planów życiowych, zawodowych i naukowych, troszczącego się o swój rozwój osobowy, intelektualny i religijny. Michał był człowiekiem otwartym na świat i na ludzi, zarażającym kolegów swą gorliwością i zaangażowaniem, żywiącym pełne pasji zainteresowania sztukami plastycznymi i dziedzictwem kulturowym, poznającym ich tajniki w czasie wykładów, ćwiczeń i objazdów zabytkoznawczych.

Michał pozostawił po sobie przestrzeń, której nikt inny nie wypełni. Jednakże my wszyscy dzieląc z Wami, Droga Rodzino, żałobę podzielamy również wraz z Wami chrześcijańską nadzieję, że dane jest już Michałowi zająć miejsce w Królestwie Niebieskim pośród zbawionych, a Chrystus Zmartwychwstały, jedyny Pan i Odkupiciel człowieka, pozwoli mu wejść w bezpośrednią komunię z Sobą oraz wypełni jego niespełnione w tym życiu pragnienia, zamiary i plany.

Uczestnicząc w tej nadziei wyrażamy podziękowanie Bogu za życie Michała, podziękowanie rodzicom za jego wychowanie oraz ośmielamy się skierować słowa pocieszenia płynące z liturgii. „Życie bowiem Twoich wiernych zmienia się, ale się nie kończy”.

Ufamy, że wszyscy spotkamy kiedyś Michała w społeczności zbawionych. Prosimy o przyjęcie naszego współczucia oraz zapewnienia o naszej modlitwie za śp. Michała.

Kierownik dyscypliny nauki o sztuce
ks. dr hab. Dariusz Tabor CR, prof. UPJPII

Kierownik kierunku historia sztuki
dr Piotr Pajor