Stypendium doktoranckie

Stypendia doktoranckie i stypendia rektora dla doktorantów na rok akademicki 2021/2022, 7 VII 2021

15.07.2021

Dotyczy doktorantów, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem 2019/2020

Informacje ogólne
Stypendium doktoranckie w rozumieniu art. 200 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz.2183, z poźn. zm.) przyznawane jest przez Rektora uczelni na okres 12 miesięcy.

Wysokość stypendium doktoranckiego wynosi nie mniej niż 60% minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta zgodnie z przepisami obowiązującymi przed 1 października 2019 r., tj. nie mniej niż 1470 zł. Decyzję o przyznaniu stypendium doktoranckiego, okresie jego pobierania oraz wysokości podejmuje w uczelni rektor.

O stypendia doktoranckie mogą ubiegać się doktoranci, którzy terminowo realizują program studiów doktoranckich oraz wykazują się zaangażowaniem w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych albo zaangażowaniem w realizację badań naukowych prowadzonych przez jednostkę organizacyjną uczelni.

Szczegółowe kryteria przyznawania stypendium doktoranckiego określa załącznik 2 Kryteria oceny osiągnięć doktorantów dla potrzeb stypendium doktoranckiego, zwiększenia stypendium... do Regulaminu przyznawania stypendium doktoranckiego i zwiększenia stypendium z dotacji projakościowej doktorantom UPJPII.

Wniosek
Doktoranci ubiegający się o stypendia doktoranckie w roku akademickim 2021/2022 składają udokumentowany wniosek do kierownika studiów doktoranckich (załącznik 3 Wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego wraz z załącznikiem 1 Pismo przewodnie do składanych dokumentów i załącznikiem 5 Opinia opiekuna naukowego, promotora o zaangażowaniu doktoranta w realizację badań naukowych...) do 10 października 2021 roku.

Weryfikację i ocenę wniosków przeprowadzają Wydziałowe Komisje Doktoranckie uwzględniając kryteria wymienione w załączniku nr 2 i regulaminie przyznawania stypendiów doktoranckich z dnia 25.09.2017 r. Następnie sporządzają list rankingowe wszystkich doktorantów i przekazują Rektorowi do dnia 25 października 2021 r.

Uczestnicy stacjonarnych studiów doktoranckich mogą ubiegać się o przyznanie zwiększenia stypendium doktoranckiego. Wnioski o przyznanie zwiększenia (załącznik 4 Wniosek o przyznanie zwiększenia stypendium doktoranckiego) składać w terminie do dnia 10 października 2021 roku do kierownika studiów doktoranckich.

Zwiększenie stypendium z dotacji projakościowej w roku akademickim 2021/2022 może być przyznane doktorantowi:

• na drugim i kolejnych latach studiów doktoranckich, który wyróżniał się osiągnięciami w pracy badawczej w poprzednim roku studiów doktoranckich, tzn. uzyskał nie mniej niż 10 punktów. Uwzględnia się także średnią ocen za rok akademicki, poprzedzający złożenie wniosku o przyznanie stypendium doktoranckiego.

Uprawnienie do otrzymywania zwiększenia stypendium przysługuje nie więcej niż 30% najlepszych doktorantów na poszczególnych latach studiów doktoranckich.

W przypadku skreślenia doktoranta z listy uczestników studiów doktoranckich zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.

W przypadku ukończenia studiów doktoranckich w terminie wcześniejszym niż określony w programie studiów doktoranckich zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym podjęto uchwałę w sprawie nadania stopnia doktora.

Ukończenie studiów doktoranckich w terminie wcześniejszym niż określony w programie studiów oraz uzyskanie wyróżniającej oceny rozprawy doktorskiej

Doktorantowi, otrzymującemu stypendium doktoranckie, który ukończył studia doktoranckie w terminie wcześniejszym niż określony w programie tych studiów oraz uzyskał wyróżniającą ocenę z rozprawy doktorskiej, za okres pozostały do terminu ukończenia studiów doktoranckich określonego w programie tych studiów wypłaca się środki finansowe w wysokości stanowiącej iloczyn kwoty otrzymywanego miesięcznie stypendium doktoranckiego oraz liczby miesięcy, o które został skrócony okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.

Stypendium rektora dla doktorantów
Stypendium rektora dla doktorantów może otrzymać doktorant, który złożył indeks wraz ze sprawozdaniem z przebiegu studiów doktoranckich wraz z potwierdzoną dokumentacją za poprzedni rok akademicki do ostatniego dnia jesiennej sesji poprawkowej.

Stypendium dla doktorantów przyznawane jest na wniosek doktoranta przez Komisję Stypendialną. Doktorant składa wniosek (załącznik nr 22) wraz z dokumentacją do kierownika studiów doktoranckich do dnia 10 października 2021 r. Kryteria oceny wniosków do stypendium dla doktorantów określa załącznik nr 21 do Regulaminu przyznawania świadczeń dla studentów i doktorantów UPJPII stanowiącego załącznik do uchwały nr 82/2021 senatu z dnia 28 czerwca 2021 r. z dnia 28 czerwca 2021 r. ws. zatwierdzenia „Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów UPJPII”.

dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII
prorektor ds. studenckich i dydaktyki

Kraków, dnia 7 lipca 2021 r.