fot. Michał Słomski
Prof. dr hab. Marian Wolski, pracownik naukowy w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie otrzymał I nagrodę w kategorii Monografie z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii za publikację „Bartłomiej Paprocki (ok. 1539–1614) herbu Jastrzębiec i jego krąg rodzinny”, Historia, Hereditas, Ecclesia, t. 22, która ukazała się dzięki Wydawnictwu Księgarnia Akademicka.
6 grudnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Jury Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana K. Kuczyńskiego. Był to finał XIII edycji konkursu, w której oceniano książki wydane w 2023 r.
Nagroda „Studiów Źródłoznawczych” im. Stefana K. Kuczyńskiego przyznawana jest od 2012 r. za polskie monografie z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za edycje źródłowe dotyczące czasów od średniowiecza do XX wieku. Patronem nagrody jest Stefan Krzysztof Kuczyński, wybitny historyk mediewista, znawca źródłoznawstwa oraz nauk pomocniczych historii, który przez wiele lat pełnił funkcję współredaktora naczelnego czasopisma „Studia Źródłoznawcze”. Od 2024 r. Nagroda fundowana jest przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji
Nagroda im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego, edycja 2024 – etap II
Prof. dr hab. Marian Wolski Polski historyk, profesor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Urodził się w 1962 r. w Warszawie. W 1992 r. ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim studia w zakresie historii sztuki. Tam też na Wydziale Historyczno-Filozoficznym na podstawie napisanej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Perzanowskiego rozprawy pt. „Trzeciescy herbu Strzemię. Studium z dziejów średniozamożnej szlachty małopolskiej XIV–XVI w.” uzyskał w 1997 r. stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.
W 2014 r. na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. „Potoccy herbu Pilawa do początku XVII wieku. Studium genealogiczno-własnościowe” otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. W latach 1995–2013 był zatrudniony w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk na stanowisku asystenta potem adiunkta. Od 2009 roku pracuje w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dziś jest profesorem tejże uczelni. Od 2016 r. pracuje też jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
W 2024 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Marianowi Wolskiemu został nadany tytuł profesorski. Od roku 1997 jest ekspertem ds. genealogii i heraldyki Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Za zasługi na tym polu otrzymał od Rady Suwerennej Zakonu Maltańskiego srebrny medal Pro Merito Melitensi. Od listopada 2013 do 23 grudnia 2016 r. piastował funkcję prezesa zarządu Fundacji XX. Czartoryskich w Krakowie. W roku 2023 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za dokonania na rzecz muzealnictwa polskiego, a w 2024 r. nagrodę w konkursie Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytek Zadbany” za uratowanie, naukowe opracowanie i udostępnienie rodzinnego dworu w Hawłowicach Górnych.
Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych. W kręgu zainteresowań i badań prof. Mariana Wolskiego znalazły się: genealogia, heraldyka, biografistyka, geografia historyczna, paleografia łacińska, średniowiecze i czasy nowożytne, historia ziemiaństwa polskiego. |