Wnioski, dokumenty
Pliki do pobrania
Zmiany w przepisach od 1 I 2022 r.
20.56KB [ .docx ]
Wniosek o niestosowanie miesięcznych kosztów uzyskania przychodu
26.68KB [ .docx ]
Wniosek o niepobieranie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tyt. umów cywilnoprawnych
27.21KB [ .docx ]
Wniosek o niestosowanie ulgi dla tzw. klasy średniej
27.23KB [ .docx ]
Ulga dla dużych rodzin
27.83KB [ .docx ]
Ulga dla seniorów
27.78KB [ .docx ]
Pliki do pobrania
Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych UPJPII
911.38KB [ .pdf ]
Oświadczenie o wysokości dochodów
18.78KB [ .docx ]
Wniosek o udzielenie pomocy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
20.02KB [ .docx ]
Umowa pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
19.88KB [ .docx ]
Klauzula informacyjna RODO dla osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS
157.27KB [ .docx ]
Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny system oszczędzania, obowiązkowy dla pracodawców i dobrowolny dla pracowników. Do programu PPK – z mocy prawa – Uczelnia ma obowiązek włączyć wszystkich pracowników pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym bez względu na formę zatrudnienia. Natomiast pracownicy w wieku od 55 do 70 lat muszą zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o zawarcie w ich imieniu umowy o prowadzenie rachunku PPK.
Instytucja Finansowa, zarządzająca środkami PPK to Skarbiec TFI.
Skąd pochodzą środki na indywidulanym rachunku PPK?
- Pracownik – co miesiąc przekazując obowiązkową wpłatę podstawową w wysokości 2% swojego wynagrodzenia brutto (maksymalnie może to być 4% wynagrodzenia brutto na wniosek pracownika). Natomiast gdy pracownik ma najniższe dochody, wpłata podstawowa może być mniejsza (również na wniosek).
- Pracodawca (UPJPII) – co miesiąc wpłacając obowiązkowo 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika.
- Państwo – jednorazowo wpłacając na powitanie 250 zł, a potem raz w roku dopłacać kwotę 240 zł.
Informacja dotycząca PPK
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny program długoterminowego oszczędzania, tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo. Prywatne i imienne rachunki PPK będą zasilane wpłatami pracownika i podmiotu zatrudniającego oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa. Wpłaty pracownika oraz podmiotu zatrudniającego będą naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia pracownika. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w tym programie, jak i do niego wrócić. Ponadto:
- osoba zatrudniona, która jest uczestnikiem PPK, powinna – w terminie 7 dni, po upływie 10 dni miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynie jej 3-miesięczny okres zatrudnienia – złożyć podmiotowi zatrudniającemu oświadczenie o zawartych w jej imieniu umowacho prowadzenie PPK. Oświadczenie powinno zawierać oznaczenie instytucji finansowych, z którymi zawarto te umowy,
- osoba zatrudniona, która ukończyła 55 lat i nie ukończyła jeszcze 70 lat, aby zostać uczestnikiem PPK, powinna złożyć podmiotowi zatrudniającemu wniosek o zawarcie – w jej imieniu i na jej rzecz – umowy o prowadzenie PPK,
- uczestnik PPK, poza obowiązkową wpłatą podstawową, może zadeklarować wpłatę dodatkową do PPK w wysokości do 2% jego wynagrodzenia,
- uczestnik PPK, którego wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, może złożyć podmiotowi zatrudniającemu deklarację o obniżeniu wpłaty podstawowej do PPK. Obniżona wpłata podstawowa może wynosić mniej niż 2%, ale nie mniej niż 0,5% jego wynagrodzenia.
Kontakt ppk@upjp2.edu.pl.
Szczegółowe informacyjne oraz wnioski w załącznikach.
Pliki do pobrania
Pracownicze Plany Kapitałowe – przewodnik
1.39MB [ .pdf ]
Skarbiec PPK – ulotka
211.78KB [ .pdf ]
Deklaracja PPK – wpłata podstawowa i dodatkowa
1.30MB [ .pdf ]
Dyspozycja PPK – zmiana danych
889.54KB [ .pdf ]
Deklaracja rezygnacji z wpłat do PPK
357.97KB [ .pdf ]
Wniosek o wznowienie wpłat do PPK
398.98KB [ .pdf ]
Pliki do pobrania
Wniosek urlopowy ‒ administracja
33.50KB [ .doc ]
Wniosek urlopowy ‒ nauczyciele akademiccy
28.50KB [ .doc ]
Wypełnij ten wniosek, jeżeli ubiegasz się o wypłatę zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny innym niż dziecko.
Członkami rodziny są: rodzic dziecka, małżonek, rodzice, ojczym, macocha, rodzice adopcyjni, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo.
Samo zaświadcznie lekarskie nie jest podstawą do wypłaty zasiłku.
Pliki do pobrania
Przypominamy o konieczności składania wniosków o opiekę nad dzieckiem zdrowym do lat 8, chorym lub niepełnosprawnym.
Samo zaświadczenie lekarskie nie jest podstawą do wypłaty zasiłku.
Pliki do pobrania
Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem
248.35KB [ .pdf ]
Od 9 listopada 2020 r. ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres wypłaty zasiłku został przedłużony do 24 grudnia 2020 r. oraz od 28 grudnia 2020 r. do 9 maja 2021 r.
Opieka nad dziećmi do lat 8.
Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem w przypadku:
- zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko,
- otwarcia tych placówek, gdy nie mogą one zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii COVID-19 (np. z powodu funkcjonowania szkoły w systemie hybrydowym),
- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub braku możliwości sprawowania opieki przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Ważne!
Od 29 marca 2021 r. do 2 maja 2021 r. szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia opieki uczęszczającym do klas I–III dzieciom osób:
- zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
- realizujących zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
- realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- pełniących służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
- wykonujących działania ratownicze,
- zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369),
- zatrudnionych w ogrzewalniach i noclegowniach, o których mowa w art. 48a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- zatrudnionych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o których mowa w art. 67 i art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
- zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
- zatrudnionych w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
- zatrudnionych w jednostkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, i realizujących zadania na terenie tych jednostek.
Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast jeśli rodzic skorzysta z opieki zapewnionej dzieciom przez taką placówkę, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Otwarcie żłobków i przedszkoli od 19 kwietnia 2021 r.
W związku z otwarciem od 19 kwietnia 2021 r. żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz podmiotów prowadzących inne formy wychowania przedszkolnego, nadal obowiązuje zasada, zgodnie z którą dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli placówka jest otwarta, a rodzice podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.
Ustalanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres od 19 kwietnia 2021 r. w związku z otwarciem żłobków i przedszkoli:
- w przypadku gdy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem za łączny okres od 12 do 25 kwietnia 2021 r. złożył rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym, oświadczenie to stanowi wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres do 18 kwietnia 2021 r. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku bez konieczności składania nowego oświadczenia lub korygowania oświadczenia już złożonego, nie dłużej niż do 18 kwietnia 2021 r.
- w przypadku, gdy pomimo otwarcia od 19 kwietnia 2021 r. żłobków i przedszkoli nastąpi jednak zamknięcie danej placówki lub jej ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres po 18 kwietnia 2021 r. rodzic dziecka, które nie jest jeszcze w wieku szkolnym składa nowe oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Na tej podstawie przysługuje prawo do zasiłku, nie dłużej niż do 9 maja 2021 r.
Opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki, albo gdy niania lub dzienny opiekun nie może sprawować opieki z powodu COVID-19, przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.
Kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).
Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (aktualizacja 9.04.2021 r.). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Link do informacji w tej sprawie.
Pliki do pobrania
Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego
40.88KB [ .docx ]
Osoby poddane kwarantannie jako domownicy osób zakażonych koronawirusem – świadczenia w razie choroby.
Od 3 listopada 2020 r. osoba współzamieszkująca lub prowadząca wspólne gospodarstwo z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 ma obowiązek poddania się kwarantannie. Taka kwarantanna rozpoczyna się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną i kończy się 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.
W takim przypadku organ inspekcji sanitarnej nie wydaje decyzji. Podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych (wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego) jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny.
Oświadczenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko ubezpieczonego,
- numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
- informację o dniu rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia,
- dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, tj. imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada, dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
- podpis ubezpieczonego.
Dziecko albo inny członek rodziny na kwarantannie – zasiłek opiekuńczy.
Ubezpieczony może wystąpić o zasiłek opiekuńczy, jeśli opiekuje się przebywającym na kwarantannie lub objętym izolacją w warunkach domowych:
- dzieckiem do lat 14,
- dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat,
- innym członkiem rodziny.
Kwarantanna lub izolacja dziecka lub innego członka rodziny są traktowane tak jak choroba dziecka lub innego członka rodziny.
Od 24 października 2020 r. podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego, jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
Oświadczenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko ubezpieczonego,
- numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
- dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
- dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
- podpis ubezpieczonego.
Pliki do pobrania
W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich w okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zapewnienia on rodzicom i opiekunom dzieci możliwość sprawowania opieki w okresie funkcjonowania szkół podstawowych i średnich w trybie nauki zdalnej.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. (do 21 dni) rodzicom lub opiekunom dzieci,
którzy opiekują się dzieckiem w wieku:
- do lat 8,
- do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do okresu, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy przewidziany w przepisach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz.U. poz. 2331),
- rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 2301) – dotyczy nauki zdalnej.
Pliki do pobrania
Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego 2021
164.38KB [ .pdf ]