Poradnia Bioetyczna przy UPJPII służy pomocą. Obchodzi 1. rocznicę istnienia.

05.04.2017 Komunikaty

Poradnia Bioetyczna – w służbie drugiemu człowiekowi

Od roku przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie działa pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna, w której można otrzymać informację lub poradę na tematy związane z bioetyką. W przypadający 25 marca Dzień Świętości Życia odbyło się spotkanie z okazji pierwszej rocznicy jej powstania. Siedzibę poradni odwiedził w ten dzień abp Marek Jędraszewski – nowy metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski wygłosił do uczestników spotkania – przedstawicieli zarządu Fundacji „Jeden z nas” i jej wolontariuszy, przedstawicieli władz Uniwersytetu Papieskiego, pracowników Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki i jego studentów, a także instruktorów Poradni Bioetycznej i jej współpracowników specjalne słowo i wykład, którego tematem była wartość życia. Metropolita przypominał, że prawdziwą miarą człowieczeństwa jest troska o drugiego człowieka i jego życie.

Poradnia Bioetyczna jest miejscem, które służy osobom zmagającym się z różnymi dylematami moralnymi w zakresie bioetyki. Do poradni można zgłaszać się mailowo lub osobiście – jednak jak podkreślają jej organizatorzy, najczęściej wybieraną przez klientów drogą kontaktu z poradnią był do tej pory Internet. Specjaliści zaangażowani w tworzenie poradni udzielili wsparcia wielu osobom, wśród których byli między innymi studenci medycyny, lekarze, farmaceuci, małżeństwa po stracie dziecka w fazie prenatalnej, kapłani, osoby zmagające się z problemem niepłodności czy też kobiety po przebytej procedurze in vitro.

Poradnia Bioetyczna świadczy swoje usługi nieodpłatnie i anonimowo. Współtworzą ją Międzywydziałowy Instytut Bioetyki przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja „Jeden z nas”. Informacje lub poradę będzie można uzyskać osobiście w siedzibie poradni przy ul. Bernardyńskiej 3, bądź elektronicznie przy pomocy formularza dostępnego na stronie www.poradniabioetyczna.pl