Konferencje i wydarzenia
Premiera płyty „Pieśni” Sebastiana Szymańskiego do słów Karola Wojtyły i Romana Brandstaettera 20 X 2022
13.10.2022
Data: 20.10.2022
Miejsce wydarzenia: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, ul. Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków
Godzina: 19:30 - 21:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie
Miejsce wydarzenia: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, ul. Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków
Godzina: 19:30 - 21:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie
Z ogromną radością zapraszamy Państwa na premierę płyty Pieśni dr. Sebastiana Szymańskiego do słów Karola Wojtyły i Romana Brandstaettera w wykonaniu Anny Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) i Marcina T. Łukaszewskiego (fortepian). Wydarzenie odbędzie się 20 października 2022 roku o godz. 19:30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w ramach Małopolskich Ekumenicznych Dni Biblijnych 2022 (obowiązuje rezerwacja miejsc – szczegóły na dole strony). Dla wszystkich obecnych przygotowano niespodziankę!
dr Sebastian Szymański kompozytor |
dr Anna Mikołajczyk-Niewiedział sopran |
prof. dr hab. Marcin Tadeusz Łukaszewski fortepian |
Sebastian Szymański wykorzystał współczesne techniki kompozytorskie, które przejawiają się zastosowaniem założeń tonalności odnowionej i implikacją postimpresjonistycznych obszarów brzmieniowych. Szczególnie potraktowana została przestrzeń fortepianowa. Jej konstrukcja cechuje się wielowymiarowością w zakresie agogicznym, dynamicznym i barwowym. Stanowi ona sugestywne tło dla warstwy lirycznej. Koncert, podczas którego odbędzie się prawykonanie cyklu pieśni, będzie obejmował także wykonanie drugiego cyklu pieśni Sebastiana Szymańskiego pt. Muzyczna biografia Karola Wojtyły (utworu powstałego w ramach stypendium MKiDN Kultura w sieci w 2020 r. obejmującego 3 pieśni). To nieprzypadkowe połączenie wynika z relacji św. Jana Pawła II do istoty twórczości Romana Brandstaettera, który w liście kondolencyjnym do abpa Jerzego Stroby Metropolity Poznańskiego zaznaczał:
Pan wieków i wieczności wezwał do siebie Romana Brandstaettera. Przez całe swoje długie i owocne życie docierał on do Chrystusa. Wyrósł w „Kręgu biblijnym”, w którym uczestniczył przez urodzenie i od urodzenia. Krąg ten zaprowadził go do „Jezusa z Nazarethu”. Od chwili spotkania „Jezusa z Nazarethu” całe jego życie i twórczość koncentrowały się wokół osoby Boga Wcielonego, oczekiwanego przez naród Mesjasza, wyrażały się pieśnią. (...) Pieśń jest w Biblii wyrazem nadziei. Pisarstwo Romana Brandstaettera było w całości wyrazem biblijnej i Bożej nadziei. (...) Znajomość Tradycji, ojczyzny Chrystusa, a przede wszystkim świadoma przynależność do narodu wybranego pozwalały mu tworzyć w oparciu o realia wcielenia się Boga.
Transmisja
Posłuchaj również w Spotify!