Stypendia socjalne, rektora, dla osób niepełnosprawnych i zapomogi

Komunikat prorektora ds. studenckich i dydaktyki z 11 VII 2022 dotyczący świadczeń stypendialnych dla doktorantów

11.07.2022

 

Świadczenia stypendialne dla doktorantów UPJPII na rok akademicki 2022/2023 (stypendia socjalne, stypendia rektora, stypendia ministra, zapomogi, stypendia dla osób niepełnosprawnych)

 

Doktoranci, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem 2019/2020 są uprawnieni do ubiegania się o świadczenie o których mowa art. 86 ust. 1 pkt 1–4 i art. 359 ust. 1, ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce są:

  • stypendia socjalne,
  • stypendia rektora dla doktorantów,
  • stypendia dla osób niepełnosprawnych,
  • zapomogi,
  • stypendia i nagrody ministra.

Regulamin świadczeń dla studentów i doktorantów 27 VI 2022.

 

Stypendium socjalne
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego doktoranta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody wszystkich członków gospodarstwa domowego.

Doktorant, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby oraz będące na ich utrzymaniu dzieci, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:

  1. ukończył 26. rok życia;
  2. pozostaje w związku małżeńskim;
  3. ma na utrzymaniu dzieci;
  4. osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej;
  5. posiada stałe źródło dochodów i jego przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia , i którym mowa w art. 88 ust. 3 ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (930,35 zł).

Wysokość dochodu na osobę w rodzinie doktoranta uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne, nie może być wyższa niż 1051,70 zł netto. Doktorant, w którego rodzinie miesięczny dochód na jedną osobę jest niższy od minimum socjalnego (600 zł) zobowiązany jest do złożenia oświadczenia szczegółowo informującego o składzie rodziny i źródle jej utrzymania (Załącznik 9 Oświadczenie dotyczące wykazywania dochodu niższego od minimum socjalnego) oraz przedłożenia zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.

Każdy doktorant ubiegający się o przyznanie świadczenia jest zobligowany do udokumentowania sytuacji dochodowej, zgodnie z Załącznikiem 1 Wykaz dokumentacji do obliczenia dochodu w rodzinie studentaZałącznikiem 11 Zasady obliczania dochodu w rodzinie studenta do Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów.

Doktorant, który spełnia przesłanki określone w Regulaminie świadczeń dla studentów i doktorantów UPJPII może się również ubiegać o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.

Wniosek o przyznanie stypendium wraz z wymaganym oświadczeniem o składzie i dochodach rodziny należy zarejestrować w systemie USOSweb, wydrukować, podpisać i dostarczyć za pośrednictwem poczty do Działu Spraw Studenckich UPJPII.

Stypendia socjalne przyznawane są na semestr. Wniosek o przyznanie stypendium należy złożyć w semestrze zimowym do 15 października każdego roku akademickiego, w semestrze letnim do 15 lutego.

 

Stypendia rektora dla doktorantów
Stypendium rektora dla doktorantów może otrzymać doktorant, który złożył indeks wraz ze sprawozdaniem z przebiegu studiów doktoranckich wraz z potwierdzoną dokumentacją za poprzedni rok akademicki do ostatniego dnia jesiennej sesji poprawkowej.

Stypendium dla doktorantów przyznawane jest na wniosek doktoranta przez Komisję Stypendialną. Doktorant składa wniosek w tradycyjnej papierowej formie (Załącznik 3 Wniosek o przyznanie stypendium rektora dla doktorantów) wraz z dokumentacją do kierownika studiów doktoranckich do dnia 10 października 2022 r. Kryteria oceny wniosków do stypendium dla doktorantów określa Załącznik 15 Kryteria oceny osiągnięć dla potrzeb stypendium rektora dla doktorantów.

Stypendium przyznawane jest na rok akademicki (do 9 miesięcy).

 

Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Warunkiem otrzymania stypendium jest przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Stypendium jest przyznawane na rok akademicki (do 9 miesięcy). W przypadku złożenia wniosku w trakcie semestru, stypendium przyznawane jest wówczas od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Wysokość stypendium uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności.

Doktorant ubiegający się o stypendium dla osób z niepełnosprawnością powinien w celu złożenia wniosku skontaktować się z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych.

Wniosek o stypendium należy zarejestrować w systemie USOSweb, wydrukować, podpisać i dostarczyć do Działu Spraw Studenckich UPJPII.

 

Zapomogi
Zapomogę losową może otrzymać student w związku z przejściowo trudną sytuacją życiową powstałą na skutek: nieszczęśliwego wypadku, poważnej choroby, śmierci członka najbliższej rodziny, klęski żywiołowej i innych wymienionych w regulaminie na podstawie złożonych dokumentów (np. zaświadczenia lekarskie, orzeczenia sądowe, z policji itp.). Zapomogę można otrzymać dwa razy w roku akademicki.

Wniosek o zapomogę należy zarejestrować w systemie USOSweb, wydrukować, podpisać i dostarczyć za pośrednictwem poczty wraz z wymaganym kompletem dokumentów do Działu Spraw Studenckich UPJPII.

 

Stypendia ministra
Stypendium ministra może otrzymać młody naukowiec wykazujący się znaczącymi osiągnięciami naukowymi związanymi ze studiami. Stypendium jest przyznawane na rok akademicki. Stypendium przyznaje minister na wniosek rektora.

Szczegółowe kryteria i tryb przyznawania oraz sposób wypłacania stypendiów ministra, rodzaje osiągnięć i sposób ich dokumentowania, maksymalną wysokość stypendium oraz wzór wniosku o jego przyznanie – określi minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w drodze rozporządzenia.

Informacje o terminach przyjmowania wniosków i zasadach przyznawania stypendium ministra publikowane są na stronie ministerstwa www.mnisw.gov.pl.

 

dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII
prorektor ds. studenckich i dydaktyki

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano