Stypendia socjalne, rektora, dla osób niepełnosprawnych i zapomogi

Komunikat z 14 I 2022 dotyczący świadczeń stypendialnych socjalnych dla studentów/doktorantów na II semestr roku akademickiego 2021/2022

17.01.2022

 

W dniach od 29 stycznia do 15 lutego 2022 r. zostanie uruchomiona w systemie USOS tura składania wniosków stypendialnych na II semestr 2021/2022.

 

Złożenie wniosku i przyznanie stypendium w semestrze zimowym nie oznacza automatycznej kontynuacji i wypłaty w semestrze letnim.

Studenci, którzy otrzymywali stypendium w semestrze I i wnioskują o kontynuację wypłaty stypendium socjalnego w semestrze II wypełniają oświadczenie, wniosek stypendialny (aktualizują złożony w systemie USOS wniosek o stypendium na I semestr 2021/2022), drukują i uzupełniają brakujące dane i przesyłają do Działu Spraw Studenckich.

W przypadku, gdy sytuacja materialna rodziny studenta nie uległa zmianie w stosunku do tego co przedstawił student/doktorant, ubiegając się o stypendium socjalne na semestr zimowy, nie ma konieczności składania wszystkich dokumentów o dochodach na semestr letni – aktualizujemy wniosek stypendialny i wypełniamy załącznik nr 6.

Studenci, u których nastąpiła zmiana dochodu (uzyskanie dochodu – wymagany załącznik nr 15, zaświadczenie o uzyskaniu dochodu od pracodawcy z drugiego pełnego miesiąca od rozpoczęcia pracy o dochodach netto, utrata dochodu – wymagany załącznik nr 16, świadectwo pracy, dokument o zarejestrowaniu w Urzędzie Pracy) wypełniają ponownie wniosek o przeliczenie dochodu – załącznik nr 14) wypełniają oświadczenie o dochodach i wniosek stypendialny (drukują, podpisują) i całość dokumentacji stypendialnej przesyłają do Działu Spraw Studenckich.

Studenci/doktoranci, którzy ubiegają się o stypendium po raz pierwszy wypełniają w systemie USOS oświadczenie o dochodach za 2020 rok oraz wniosek o stypendium socjalne.

Wniosek po zarejestrowaniu należy wydrukować i przesłać wraz z kompletem dokumentów w postaci wszystkich wymaganych załączników do Działu Spraw Studenckich.

Student, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej (od 1 stycznia 2022 r. – 600 zł netto), dołącza do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny. Niedołączenie zaświadczenia skutkuje odmową przyznania stypendium socjalnego.

Ośrodek pomocy społecznej wydaje to zaświadczenie na wniosek studenta na podstawie aktualnych lub ostatnich posiadanych informacji o beneficjentach pomocy społecznej (rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się tylko w przypadkach wskazanych w ustawie o pomocy społecznej). Wniosek o wydanie zaświadczenia może być przez studenta złożony elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.

W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów stypendium socjalne można pobierać tylko na jednym, według własnego wyboru.

Stypendium socjalne nie przysługuje studentowi, który posiada tytuł zawodowy magistra, nawet jeżeli uzyskał go za granicą. Stypendium to nie przysługuje także w sytuacji, gdy student posiada tytuł zawodowy licencjata, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami z dnia 17 listopada 2021 r. (Dz.U. poz. 2232) w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zmodyfikowano i doprecyzowano przepisy dotyczące ustalania okresu przysługiwania świadczeń dla studentów (tj. stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora i zapomogi) w powiązaniu z okresem studiowania.

Świadczenia przysługiwać będą na studiach pierwszego stopnia, drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta.

W ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:

  1. pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów
  2. drugiego stopnia – nie dłużej niż przez okres 7 semestrów

W przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów (np. na kierunkach medycznych), łączny okres, przez który przysługują świadczenia, jest dłuższy o 2 semestry, tj. wynosi łącznie 14 semestrów.

Okres 12 semestrów (lub 14 semestrów w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 11 albo 12 semestrów), w trakcie których studentowi przysługują świadczenia rozpoczyna się w momencie podjęcia studiów i nabycia praw studenta po raz pierwszy (na pierwszym kierunku studiów). Do okresu przysługiwania świadczeń wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym także semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć. Wyjątek stanowią semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego (kolejne studia pierwszego stopnia nie są wliczane do okresu przysługiwania świadczeń). W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.

 

Instrukcja wypełniania wniosku o stypendium socjalne w USOSweb

Aby złożyć wniosek o stypendium, należy zalogować się do uczelnianego systemu USOSweb.

Przed rozpoczęciem składania wniosku upewnij się, czy jest wprowadzony poprawny numer Twojego numeru konta, aby sprawdzić poprawność lub wprowadzić numer konta należy po zalogowaniu się do USOSweb przejdź do zakładki płatności > dla studenta > stypendia > konta bankowe studenta.

W celu otrzymania stypendium socjalnego należy:

  1. Wypełnić w systemie USOSweb oświadczenie o dochodach za rok 2020 USOSweb (dla wszystkich Wnioski > Oświadczenie o dochodach za rok 2020).
  2. Wygenerować z systemu USOSweb wniosek o stypendium socjalne USOSweb (dla wszystkich Wnioski > Wniosek o stypendium socjalne).
  3. Wydrukować wypełnione Oświadczenie o dochodach oraz wniosek o stypendium socjalne i podpisać.

Instrukcja wypełniania Oświadczenia o dochodach za 2019 rok (II semestr) roku akademickiego 2020/2021

UWAGA

Oświadczenie o dochodach oraz wniosek o stypendium muszą być wydrukowane po zarejestrowaniu w systemie USOSweb. W przeciwnym wypadku na dokumentach będzie widniał znak wodny „NIEZATWIERDZONE”. Wnioski i oświadczenia z napisem „NIEZATWIERDZONE” nie będą rozpatrywane.

Ww. dokumenty wraz ze wszystkimi załącznikami, potwierdzającymi dochody osiągnięte w 2020 r. należy wysłać drogą pocztową na adres: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków z dopiskiem Dział Spraw Studenckich.

Niezłożenie papierowej wersji wniosku w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z nieubieganiem się o stypendium.

 

dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII
prorektor ds. studenckich i dydaktyki

Kraków, dnia 14.01.2022 r.

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano