Stypendia socjalne, rektora, dla osób niepełnosprawnych i zapomogi

Pomoc materialna dla doktorantów UPJPII, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem 2019/2020, 6 VII 2020

09.07.2020

 

Zgodnie z ustawą prawo o szkolnictwie wyższym i nauce świadczeniami stypendialnymi dla doktorantów są:

  •  stypendia socjalne,
  •  stypendia rektora dla doktorantów,
  •  stypendia dla osób niepełnosprawnych,
  •  zapomogi,
  •  stypendia i nagrody ministra.

Regulamin świadczeń dla doktorantów znajduje na stronie internetowej Uczelni – w zakładce studenci – pomoc materialna doktoranci -www.upjp2.edu.pl.

Zgodnie z Ustawą o Szkolnictwie Wyższym doktorantowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługują świadczenia pomocy materialnej.

Informacje w sprawach doktoranckich

Z uwagi na pandemię doktoranci przesyłają wszystkie wnioski o świadczenia stypendialne drogą pocztową, na takich samych zasadach jak w uprzednim roku. Wszelkie informacje w sprawach stypendialnych można uzyskać w Dziale Spraw Studenckich:

e-mail dss@upjp2.edu.pl lub telefonicznie: 012 430 20 43 lub 505 498 700 (w godzinach 7:00–15:00). Odpowiadamy tylko na e-maile doktorantów posiadających konta uczelniane w systemie USOS.

Wnioski o przyznanie świadczeń stypendialnych wraz z niezbędnymi załącznikami do pobrania na stronie internetowej: www.upjp2.edu.pl zakładka studenci – pomoc materialna doktoranci.

Terminy składania wniosków (przesyłanie drogą pocztową)

Dla doktorantów, którzy będą ubiegać się o przyznanie pomocy materialnej w I semestrze roku akademickiego 2020/2021 termin składania dokumentów odbywa się w okresie od 14 do 30 września 2020 roku. W przypadku zmiany w sytuacji materialnej w rodzinie doktoranta lub przekroczenia tych terminów, pomoc materialna może być przyznana od miesiąca następnego po złożeniu kompletu stosownych zaświadczeń.

Dla doktorantów, którzy będą ubiegać się o przyznanie pomocy materialnej w II semestrze roku akademickiego 2020/2021 termin składania dokumentów upływa 15 lutego 2021 roku.

 

Stypendium socjalne

Stypendium socjalne na naszej Uczelni przyznawane jest semestralnie.

Skład rodziny doktoranta

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego doktoranta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:

  1. doktoranta;
  2. małżonka doktoranta;
  3. rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych doktoranta;
  4. będące na utrzymaniu ww. osób dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.

Ubieganie się o stypendium socjalne bez dochodów rodziców i rodzeństwa

Doktorant, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby oraz będące na ich utrzymaniu dzieci, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:

  1. ukończył 26. rok życia;
  2. pozostaje w związku małżeńskim;
  3. ma na utrzymaniu dzieci;
  4. osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej;
  5. posiada stałe źródło dochodów i jego przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Doktorant składa także oświadczenie, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych na pierwszej stronie wniosku o stypendium socjalne (wniosek w wypełniony w USOS).

Dokumentowanie sytuacji materialnej rodziny doktoranta

Każdy doktorant ubiegający się o przyznanie stypendium socjalnego zobowiązany jest do przedłożenia:

  • zaświadczenia z urzędu skarbowego doktoranta i członków rodziny doktoranta o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku poprzedzającym rok akademicki (załącznik 17);
  • zaświadczenia z urzędu skarbowego członków rodziny doktoranta rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki (załącznik 18) (jeżeli dotyczy);
  • oświadczenia doktoranta i członków rodziny doktoranta o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki (załącznik 7);
  • zaświadczenia z ZUS-u dot. doktoranta i członków rodziny doktoranta zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki.

        Wymagane załączniki dostępne są w zakładce: studenci – pomoc materialna doktoranci.

W przypadku wspólnego rozliczania się rodziców z osiągniętego dochodu, doktorant zobowiązany jest przedłożyć odrębne zaświadczenia dla każdego z nich. Dochody nieuwzględniane w dochodzie rodziny przy ustalaniu prawa do stypendium socjalnego.

Do dochodu rodziny nie wlicza się:

  1. świadczeń otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (np. stypendium socjalnego, stypendium rektora, stypendium ministra);
  2. stypendiów przyznawanych uczniom, doktorantom i doktorantom w ramach:
    • funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
    • niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
    • umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzanych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych (np. stypendium ERASMUS+).
  3. świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie przepisów o systemie oświaty (np. stypendium szkolne);
  4. stypendiów o charakterze socjalnym przyznawane przez inne podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. stypendium przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, o ile jest to stypendium o charakterze przynajmniej częściowo socjalnym).

Ponadto w dochodzie rodziny doktoranta nie są uwzględniane np. świadczenia rodzinne oraz świadczenia z opieki społecznej, dopłaty bezpośrednie z UE.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego wliczają się do dochodu.

Do dochodu wlicza się świadczenie rodzicielskie wypłacane przez ośrodki pomocy społecznej oraz inne wymienione w załączniku 7 do naszego regulaminu świadczeń dla doktorantów.

Próg do stypendium socjalnego

Wysokość dochodu na osobę w rodzinie doktoranta uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne, nie może być wyższa niż 1040,00 zł netto.

Informacje ogólne

We wniosku o stypendium socjalne doktorant wpisuje stan rodziny aktualny na dzień składania tego wniosku i dołącza do niego zaświadczenia i oświadczenia dotyczące osiągniętych przez członków rodziny dochodów.

Doktorant, w którego rodzinie miesięczny dochód na jedną osobę jest niższy od minimum socjalnego (528 zł) zobowiązany jest do złożenia oświadczenia szczegółowo informującego o składzie rodziny i z czego się utrzymują (załącznik 16) oraz przedłożenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny.

O stypendium socjalne w zwiększonej wysokości może ubiegać się doktorant z tytułu zamieszkiwania w domu studenckim lub innym obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie.

Stypendium w zwiększonej wysokości może otrzymać doktorant studiów stacjonarnych, który złożył stosowne oświadczenie (załącznik 11), okazał oryginał umowy najmu lokalu lub zaświadczenie z tytułu zamieszkiwania w domu studenckim lub innym obiekcie.

O wszelkich zmianach dot. zamieszkiwania doktorant niezwłocznie powiadamia pracownika ds. studenckich.

Każdy doktorant powinien złożyć obowiązkowo załączniki: 1, 7, 11,16, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, zaświadczenie o składce zdrowotnej (organ emerytalno-rentowy – ZUS) – swoje i wszystkich członków rodziny (powyżej 18 roku życia). Dla rodzeństwa poniżej 18 roku życia należy przedstawić zaświadczenia o uczęszczaniu do szkoły bądź wyciąg aktu urodzenia dla rodzeństwa nieuczęszczającego do szkoły.

Posiadanie przez doktoranta lub jego rodzinę gospodarstwa rolnego należy udokumentować zaświadczeniem z Urzędu Gminy o wysokości hektarów fizycznych i przeliczeniowych (załącznik 8) i (załącznik 9) z KRUS-u dot. zasiłków chorobowych pobieranych przez rodziców w roku 2018.

W celu szczegółowego zapoznania się z dokumentami niezbędnymi przy składaniu wniosku o stypendium socjalne odsyłam do załączników 4 i 5.

W przypadku utraty bądź uzyskania dochodu przez doktoranta lub członka jego rodziny doktorant składa wniosek o przeliczenie dochodu (wg załącznika 20) wraz z oświadczeniem o dochodzie utraconym/uzyskanym (wg załącznika 21 i 22 – w zależności od sytuacji). Wymienione dokumenty należy złożyć przy składaniu wniosku o świadczenie stypendialne.

W związku z obowiązującym stanem epidemii, na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 695) wprowadzono następujące zmiany w ubieganiu się o świadczenia:

  • od dnia 18 kwietnia do 30 września 2020 r. do wniosków o stypendium socjalne nie wymaga się zaświadczeń z ośrodków pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej rodziny doktoranta.

 

Stypendia ministra

Stypendium ministra może otrzymać doktorant wykazujący się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami lub znaczącymi osiągnięciami sportowymi. Stypendium jest przyznawane na rok akademicki. Stypendium przyznaje minister na wniosek rektora.

Szczegółowe kryteria i tryb przyznawania oraz sposób wypłacania stypendiów ministra, rodzaje osiągnięć i sposób ich dokumentowania, maksymalną wysokość stypendium oraz wzór wniosku o jego przyznanie określi minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego i nauki w drodze rozporządzenia.

Wzory wniosków o stypendium ministra, zasady wypełniania i punktacji na stronie ministerstwa www.mnisw.gov.pl w zakładce szkolnictwo wyższe – sprawy doktorantów i doktorantów – stypendia ministra.

 

Zapomogi

Zapomogę losową (załącznik 2) może otrzymać doktorant w związku z przejściowo trudną sytuacją życiową na skutek: nieszczęśliwego wypadku, poważnej choroby, śmierci członka najbliższej rodziny, klęski żywiołowej i innych wymienionych w regulaminie na podstawie złożonych dokumentów (np. zaświadczenia lekarskie, orzeczenia sądowe, z policji itp.).

Zapomogę można otrzymać dwa razy w roku akademicki.

W okresie pandemii obowiązują przepisy zarządzenia rektora nr 29/2020 z dnia 25 maja br.

 

Stypendium dla osób niepełnosprawnych

Warunkiem otrzymania stypendium jest przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

W przypadku złożenia wniosku (załącznik 3) w trakcie semestru, stypendium przyznawane jest wówczas od miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Wysokość stypendium specjalnego zależy od stopnia niepełnosprawności.

Wnioski o przyznanie świadczeń stypendialnych wraz z niezbędnymi załącznikami do pobrania na stronie internetowej: www.upjp2.edu.pl zakładka studenci – pomoc materialna studenci.

Wnioski

Z uwagi na pandemię kompletny wniosek wraz z dokumentacją należy przesłać drogą pocztową na adres właciwego sekretariatu wydziału.

Po zakończeniu pandemii studenci zostaną poinformowani, czy będą mogli osobiście kontaktować się z Działem Spraw Studenckich. Obecnie pozostaje droga e-mailowa do zadawania wszelkich pytań w sprawach stypendialnych.

 

ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII
prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki

Kraków, 6 lipca 2020 r.

 

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano