Stypendium socjalne
Instrukcja wypełniania oświadczenia o dochodach za 2021 rok w USOSweb
26.09.2022
Oświadczenie o dochodach za 2021 rok, stanowi załącznik do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego w uczelnianym systemie USOSweb.
Przed zalogowaniem upewnij się, że posiadasz:
- aktualne hasło do systemu,
- dokumenty na podstawie, których będziesz wypełniał wniosek.
Zapoznaj się z informacjami w Intranecie w zakładce Stypendia – Stypendium socjalne.
Po zalogowaniu się do uczelnianego systemu USOSweb należy wybrać zakładkę DLA WSZYSTKICH.
W pierwszej kolejności przed przystąpieniem do wypełniania wniosku, należy upewnić się czy numer rachunku bankowego, na który będzie wypłacane świadczenie jest aktualny. Jeżeli numer rachunku bankowego nie został wprowadzony, należy z lewej strony wybrać zakładkę STYPENDIA – KONTO BANKOWE STUDENTA i wypełnić wymagane pola, w przeciwnym wypadku wypełnienie wniosku nie będzie możliwe.
Wybierz z menu zakładkę WNIOSKI.
Po wejściu w zakładkę wyświetlone będą wszystkie wnioski jakie będziesz mógł złożyć wraz z najważniejszymi informacjami. W pierwszej połowie ekranu wyświetlone są wszystkie wnioski, które złożyłeś/aś lub jesteś w trakcie ich wypełniania. W drugiej połowie ekranu wyświetlone są wnioski, które możesz złożyć wraz z informacjami na ich temat.
Nazwa – informacja o rodzaju wniosku.
Tury – zakres dat w których możesz złożyć wniosek.
Po wyborze odpowiedniego wniosku klikamy „zacznij wypełniać”.
Ekran 1 Rodzina studenta
W tym ekranie należy uzupełnić pola dotyczące Twojego składu rodziny. Ekran przedstawia regulacje prawne, na podstawie których wyliczany jest dochód rodziny, zarządzenia wewnętrzne uczelni.
Na dole strony znajduje się tabela, w której należy podać wszystkich członków rodziny, których uwzględnisz w oświadczeniu. Zapoznaj się kogo możesz, a kogo nie możesz w nim uwzględnić. Za pomocą przycisku możesz dodawać członków rodziny lub za pomocą przycisku usuwać.
Ekran 2
W pierwszej kolejności zapoznaj się bardzo szczegółowo z informacjami na temat poszczególnych dochodów – kiedy możesz zaznaczyć TAK, a kiedy NIE. Jeżeli nie wiesz co zaznaczyć, przeczytaj krótki instruktarz (załącznik 1) na końcu instrukcji. Pamiętaj, że należy wypełnić wszystkie pola dla każdego członka rodziny. W zależności od ilości członków rodziny i ich rodzajów dochodów będziesz kierowany do poszczególnych ekranów 3A do 3E.
Ekran 3A (pojawia się do wypełnienia w przypadku wyboru TAK w kolumnie A ekran 2)
Potrzebne dokumenty:
- zaświadczenie o uzyskanym dochodzie za 2021 rok,
- zaświadczenie z ZUS o wysokości składki zdrowotnej za 2021 rok,
- (wykaz wszystkich wymaganych dokumentów stanowi zał. nr 1 do Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów).
W tym ekranie należy wykazać dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia, dzieła, renty, emerytury itd.
W miejsce: dochód, podatek, składki na ubezpieczenie społeczne wpisujemy dane z zaświadczenia o dochodach z Urzędu Skarbowego. Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego nie wystarczy, ponieważ Urząd Skarbowy wykazuje uzyskane dochody łącznie za cały rok 2021. W miejscu składki na ubezpieczenie zdrowotne wpisujemy kwotę wyszczególnioną na zaświadczeniu z ZUS za cały rok 2021.
WAŻNE! Na dole strony należy wskazać przez zaznaczenie pola TAK lub NIE czy w 2022 roku była ciągłość zatrudnienia czyli, czy dana osoba pracowała od 1 stycznia 2021 roku i pracuje w tym samym miejscu w chwili składania wniosku. Jest to bardzo ważne z uwagi na możliwość utraty dochodu i nie wliczania go do dochodu gospodarstwa domowego, co przełoży się na niższy dochód na członka rodziny.
Jeżeli zaznaczy się TAK wtedy przechodzimy do kolejnego ekranu, jeżeli NIE menu rozwinie się i należy wypełnić kolejne dane.
Po kliknięciu przycisku NIE wyświetli się tabela, którą należy wypełnić odnośnie uzyskiwanego rodzaju dochodu i okresu przez jaki był uzyskiwany.
Potrzebne dokumenty:
- PIT-y 11 za 2021 rok, umowy zlecenia, umowy o dzieło, zaświadczenia z ZUS o rentach, emeryturach, zaświadczenia z Urzędu Pracy o stażach itp. (aby wykazać zakres dat w jakich był uzyskiwany dochód),
- (wykaz wszystkich wymaganych dokumentów stanowią załączniki do Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów).
Przy wyborze rodzaju dochodu rozwinie się lista rodzajów dochodu. Pamiętaj, że tylko te dochody uznaje się za możliwe do utracenia. Np. alimenty nie będą możliwe do utracenia i wliczą się do dochodu.
Ekran 3A (pojawia się do wypełnienia w przypadku wyboru TAK w kolumnie A ekran 2)
Potrzebne dokumenty:
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodu i stawki podatkowej,
- (wykaz wszystkich wymaganych dokumentów stanowią załączniki do Regulaminu świadczeń dla studentów I doktorantów).
Ekran przedstawia dochody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej
Ryczałt ewidencjonowany, karty podatkowej -
Wybieramy rodzaj dochodu, wpisujemy dochód już po odliczeniu wszystkich składek oraz podatku, wybieramy okres w jakim dochód był osiągany oraz czy osiągany jest nadal.
Ekran 3A (pojawia się do wypełnienia w przypadku wyboru TAK w kolumnie A ekran 2)
Potrzebne dokumenty: w zależności od uzyskanego dochodu, np.
- zaświadczenie z Urzędu Gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonego w ha przeliczeniowych,
- wyrok sądu orzekający o alimentach i ich wysokości,
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o kwocie ulgi na dzieci.
- (wykaz wszystkich wymaganych dokumentów stanowią załączniki Regulaminu świadczeń dla studentów I doktorantów).
Ekran ten przedstawia wszystkie dochody nie podlegające opodatkowaniu i zostały one wyszczególnione w formie tabelek z rozwijanym menu do wyboru. Poniżej, w punktach, przedstawiono każdy z nich.
WAŻNE! Należy pamiętać o pobraniu druku oświadczenia. Druk wypełniają wszyscy pełnoletni członkowie rodziny nawet jeżeli dochodu nie uzyskiwali – wtedy wpisujemy 0 zł.
Ekran 3A (pojawia się do wypełnienia w przypadku wyboru TAK w kolumnie A ekran 2)
W przypadku ponoszonych kosztów dotyczących alimentów płaconych na rzecz osób spoza rodziny lub zapłacony czynsz z tytułu wydzierżawienia gospodarstwa rolnego należy podać wysokość poniesionych wydatków.
Wymagane dokumenty:
- wyrok sądu orzekający o zasądzonych alimentach, potwierdzenia płatności.
Ekran 3A (pojawia się do wypełnienia w przypadku wyboru TAK w kolumnie A ekran 2)
Wymagane dokumenty:
- zaświadczenie o wysokości dochodu netto za miesiąc następny po pierwszym przepracowanym, np. praca rozpoczęła się w lutym 2022 roku a zaświadczenie za marzec 2022 roku.
Ekran ten wyświetli się tylko i wyłącznie osobie, która w tabeli wyboru dochodu zaznaczyła TAK w kolumnie E, co oznacza, że zaczęła pracę po 1 stycznia 2022 roku. Należy wówczas za pomocą przycisku „dodaj” wpisać na jakiej podstawie uzyskujemy dochód w roku 2022 oraz wpisać kwotę uzyskanego dochodu.
Ekran 4
Ekran pojawi się tylko wówczas, gdy wnioskodawca ubiega się o stypendium socjalne bez wykazywania rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych. Pamiętaj, że należy bezwzględnie w takim przypadku złożyć oświadczenie – do pobrania na dole Ekranu 4. Na ekranie system sprawdza, czy zostały spełnione warunki do ubiegania się o stypendium socjalne jako osoba samodzielna finansowo.
Ekran 5
Ekran zawiera listę dokumentów, jakie musisz załączyć do oświadczenia o dochodach. Tabela podzielona jest na sekcje odnoszące się do poszczególnych ekranów jakie wypełniałeś/aś oraz składu Twojej rodziny. Należy zaznaczyć dokumenty, które dotyczą wszystkich członków Twojej rodziny.
Ekran 6
Ekran zawiera podsumowanie dochodów w odniesieniu do poszczególnych członków rodziny. Sprawdź czy wszystkie wyliczenia są zgodne.
Ekran 7
Po przejściu do Ekranu 7 należy:
- Sprawdzić poprawność wszystkich danych za pomocą przycisku nawigacyjnego „sprawdź”,
- Zobaczyć podgląd wniosku.
UWAGA! Podgląd wniosku w formacie pdf zawiera znak wodny „NIEZATWIERDZONE”. Taki wniosek nie zostanie przyjęty! Oświadczenie, które chcesz złożyć należy wydrukować dopiero po kliknięciu „zarejestruj”.
Zarejestrowanego oświadczenia nie można już modyfikować, jeżeli jednak wiesz, że zarejestrowałeś/aś oświadczenie z błędami zgłoś się do Działu Spraw Studenckich.
Podgląd oświadczenia ze znakiem wodnym „NIEZATWIERDZONE”.
Po kliknięciu przycisku „złóż” zostaniesz przekierowany na stronę z informacjami o wypełnianym oświadczeniu.
UWAGA!
Zarejestrowanie oświadczenia w USOSweb nie wystarczy! Oświadczenie należy wydrukować, podpisać i przesłać drogą pocztową jako załącznik do wniosku o stypendium socjalne wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami do Działu Spraw Studenckich.
PRZYKŁAD |
Po wydrukowaniu, w chwili kiedy przejdziesz do modułu głównego WNIOSKI, wyświetli się w pierwszej kategorii Oświadczenie o dochodach – stan „ZAREJESTROWANY”.
W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Spraw Studenckich, e-mailowo dss@upjp2.edu.pl z konta uczelnianego.
Załącznik nr 1. Instrukcja dotycząca składu rodziny i dokumentów, jakie należy złożyć (podstawowe warianty).
Student
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodzie za 2021 rok,
- oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej (jeżeli pracowałeś/aś w roku 2021),
- oświadczenie la – informacja o dochodzie nieopodatkowanym (bez względu na to, czy był uzyskiwany, czy nie).
Matka
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodzie za 2021 rok,
- oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej (jeżeli pracowałeś/aś w roku 2021),
- oświadczenie 1a – informacja o dochodzie nieopodatkowanym (bez względu na to czy był uzyskiwany czy nie).
Ojciec
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodzie za 2021 rok,
- oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej (jeżeli pracowałeś/aś w roku 2021),
- oświadczenie 1a – informacja o dochodzie nieopodatkowanym (bez względu na to czy był uzyskiwany czy nie).
Rodzeństwo/dzieci
- do ukończenia 7 roku życia – ksero skróconego aktu urodzenia,
- w wieku od 7 do 18 roku życia – zaświadczenie ze szkoły o pobieranej nauce,
- w wieku od 18 do 26 roku życia (pod warunkiem, że się uczy) – zaświadczenie o pobieranej nauce oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego (bez względu czy uzyskano dochód czy nie),
- bez względu na wiek i pobieraną naukę tylko rodzeństwo/dzieci z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności.
Rozwód
Jeżeli jesteś po rozwodzie lub Twoi rodzice są po rozwodzie:
- ksero odpisu prawomocnego wyroku sadu orzekającego rozwód.
Alimenty
- ksero odpisu prawomocnego wyroku sądu o zasądzonych alimentach,
- oświadczenie 1a – o dochodach nieopodatkowanych,
- jeżeli alimenty nie są płacone – zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji,
- zaświadczenie z funduszu alimentacyjnego – jeżeli alimenty są wypłacane przez fundusz.
Gospodarstwo rolne
- zaświadczenie z gminy o wielkości gospodarstwa w ha przeliczeniowych.
Pliki do pobrania