Stypendium socjalne

Komunikat z 19 I 2024 ws. składania wniosków o stypendia socjalne dla studentów i doktorantów na semestr letni roku akademickiego 2023/2024

22.01.2024

W dniach od 25 stycznia do 20 lutego 2024 r. zostanie uruchomiona w systemie USOSweb tura składania wniosków stypendialnych na semestr letni roku akademickiego 2023/2024.

Stypendium socjalne przysługuje studentowi, znajdującemu się w trudnej sytuacji materialnej, przez łącznie 12 semestrów, bez względu na fakt, czy student w trakcie studiów takie świadczenienie pobierał, z tym, że na poszczególnych stopniach studiów okres przysługiwania wynosi odpowiednio:

1. na studiach pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów,
  2. na studiach drugiego stopnia – nie dłużej niż przez okres 7 semestrów.

W przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów, łączny okres, przez który przysługują świadczenia, jest dłuższy o 2 semestry, tj. wynosi łącznie 14 semestrów.

Student, przy ustalaniu okresu przysługiwania stypendium jest zobowiązany uwzględnić całą dotychczasową historię kształcenia się na wszystkich uczelniach wyższych, na których podejmował studia, niezależenie od tego czy rozpoczęty semestr studiów ukończył, czy został w jego trakcie skreślony, czy też przebywał w danym semestrze na urlopie dziekańskim.

O świadczenie nie może ubiegać się student, który posiada tytuł zawodowy magistra, nawet jeżeli uzyskał go za granicą. lub tytuł zawodowy licencjata czy inżyniera, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.

I. Studenci, którzy otrzymywali lub ubiegali sie o stypendium socjalne w semestrze zimowym roku akademickiego 2023/2024 i wnioskują o przyznanie stypendium socjalnego na semestr letni roku akademickiego 2023/2024:

1. wypełniają w USOSweb wniosek o stypendium socjalne na semestr letni 2023/2024, a następnie po zarejestrowaniu, drukują, podpisują i dostarczają do Działu Spraw Studenckich
  2. wraz z wydrukowanym, wypełnionym i podpisanym załącznikiem nr 6 do Regulaminu (Regulamin świadczeń dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, stanowiący załącznik do uchwały nr 65/2023 Senatu z dnia 26.06.2023 r.) uwzględniającym całą historię kształcenia (przyjmujemy, że rozpoczęły się studia na semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024),
  3. a) oraz w przypadku, gdy sytuacja materialna w rodzinie nie uległa zmianie
    z wydrukowanym, wypełnionym i podpisanym załącznikiem nr 10 do Regulaminu, stanowiącym oświadczeniem, że dochody w rodzinie nie uległy zmianie, (dochody nie uległy zmianie wtedy, gdy nie zostało utracone źródło dochodu, z którego dochód wykazany został w zaświadczeniu o dochodach za rok 2022 wydanym przez Urząd Skarbowy, lub nie powstało nowe źródło dochodu, inne niż to, z którego dochód za rok 2022 został wykazany przez Urząd Skarbowy),
    b) lub w przypadku, gdy nastąpiła zmiana dochodu (uzyskanie po roku 2022 dochodu z nowego źródła lub utrata źródła dochodu, z którego dochód został wykazany za rok 2022)
    z wydrukowanym, podpisanym po uprzednim wypełnieniu/zaktualizowaniu w USOSweb oświaoczeniemo dochodach za rok 2022
    oraz z wydrukowanymi, wypełnionymi i podpisanymi zała cznikami 21 lub 22 do Regulaminu, do których należy dołączyć dokumenty potwierdzające fakt utraty lub uzyskania nowego dochodu.
  4. oraz w sytuacji, gdy dochód w rodzinie studenta wynosi w przeliczeniu na osobę 600 zł lub mniej, z zaświadczeniem z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu w roku złożenia wniosku tj. 2024 roku, przez wnioskodawcę lub członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy ze świadczeń pomocy społecznej

II. Studenci, którzy w roku akademickim 2023/2024 ubiegają się o stypendium socjalne po raz pierwszy:

1. wypełniają w systemie USOSweb oświadczenie o dochodach za 2022 rok, a po zarejestrowaniu, drukują, podpisują i dostarczają do Działu Spraw Studenckich,
  2. wraz z uprzednio zarejestrowanym w systemie USOSweb, a następnie wydrukowanym i podpisanym wnioskiem o stypendium socjalne na semestr letni 2023/2024,
  3. oraz wymaganym określonym w Regulaminie, niezbędnym do ustalenia sytuacji materialnej gospodarstwa domowego, kompletem dokumentów,
  4. także z wydrukowanym, wypełnionym i podpisanym załącznikiem nr 6 do Regulaminu (uwzględniającym całą historię kształcenia (przyjmujemy, że rozpoczęły się studia na semestrze letnim roku akademickim 2023/2024),
  5. oraz w sytuacji, gdy dochód w rodzinie studenta wynosi w przeliczeniu na osobę 600 zł lub mniej, z zaświadczeniem z ośrodka pomocy społecznej o korzystaniu w roku złożenia wniosku tj. 2024 roku, przez wnioskodawcę lub członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy ze świadczeń pomocy społecznej.

Dokumentację należy dostarczyć do 22 lutego 2024 r. na adres:

Dział Spraw Studenckich UPJPII
ul. Bobrzyńskiego 10, 30-348 Kraków