Ubezpieczenia
Zasady ubezpieczenia zdrowotnego studentów i doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
24.09.2019
Zasady ubezpieczenia zdrowotnego regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1373).
Jednostką właściwą do realizacji w Uczelni procedury ubezpieczeń dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie jest Dział Spraw Studenckich, który ma swoją siedzibę przy ul. Bobrzyńskiego 10.
I. Ubezpieczenie zdrowotne studentów/doktorantów będących obywatelami Polski
- Student/doktorant podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej:
- do ukończenia 26 lat – obowiązek zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na rodzicach, dziadkach bądź opiekunach prawnych – podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego;
- bez ograniczenia wieku, jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na rodzicach, dziadkach bądź opiekunach prawnych;
- bez ograniczenia wieku, jeżeli małżonek podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego spoczywa na małżonku.
- Uczelnia zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego na wniosek studenta/doktoranta, który:
- ukończył 26 lat i nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej oraz obowiązkowi ubezpieczenia z innego tytułu;
- nie ukończył 26 lat i nie został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego z wyjątkowych powodów, przez rodziców, dziadków bądź opiekunów prawnych, nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej oraz obowiązkowi ubezpieczenia z innego tytułu;
- jest obcokrajowcem oraz studiuje lub podejmuje studia w Polsce i jest uznany za osobę pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji lub posiada ważną Kartę Polaka oraz nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
- Student/doktorant nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego gdy:
- pozostaje w stosunku pracy, prowadzi działalność gospodarczą,
- jest zatrudniony na umowę zlecenia,
- pobiera świadczenie emerytalno-rentowe z ubezpieczenia społecznego,
- pobiera rentę socjalną, zasiłek stały zasiłek wyrównawczy lub gwarantowany zasiłek
z pomocy społecznej, - jest rolnikiem lub ich domownikiem w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- jest zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna,
- jest ubezpieczony jako student/doktorant innej uczelni,
- podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z pozostałych tytułów wymienionych w art.66 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studenta/doktoranta powstaje z dniem immatrykulacji lub przyjęcia na studia doktoranckie, po złożeniu w Dziale Spraw Studenckich wnioskuo ubezpieczenie zdrowotne w NFZ wraz z oświadczeniem o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia z innego tytułu, a wygasa z dniem ukończenia studiów lub studiów doktoranckich albo skreślenia z listy studentów lub uczestników studiów doktoranckich.
- Z uwagi na występujące przypadki pozostawania w ubezpieczeniu zdrowotnym na uczelni i z tytułu umowy o pracę – przypominam studentom i doktorantom, że o fakcie podjęcia pracy z jakimkolwiek pracodawcą (umowa o pracę, umowa zlecenia); działalność gospodarcza, pracujący współmałżonek – należy niezwłocznie zawiadomić Uczelnię. Jeśli student lub doktorant nie zgłosi faktu zatrudnienia zostanie obciążony przez uczelnię kosztami za cały okres opłacania składki zdrowotnej. Środki na ubezpieczenie zdrowotne pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i muszą być faktycznie wydatkowane za okres, w którym student nie pracuje zawodowo.
- Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej studenta/doktoranta wygasa po upływie 4 miesięcy od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia.
- Student/doktorant zainteresowany ubezpieczeniem zdrowotnym przez Uczelnię zgłasza się do Działu Spraw Studenckich (przy ul. Bobrzyńskiego 10) z następującymi dokumentami:
- dowodem osobistym,
- aktualną legitymacją studencką lub doktorancką,
- cudzoziemcy – z paszportem, Kartą Polaka albo numerem PESEL (jeśli został im nadany w Polsce),
- drukiem ZNCA potwierdzającym wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego z zakładu pracy rodziców.
- Student/doktorant ma obowiązek zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem nieposiadania przez nich innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. W celu zgłoszenia członka rodziny należy złożyć w Dziale Spraw Studenckich wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym członka rodziny. Wymagane dokumenty:
- dowód osobisty współmałżonka,
- akt małżeństwa,
- akt urodzenia dziecka,
- PESEL dziecka,
- nr paszportu zgłaszanej osoby (w przypadku cudzoziemców).
II. Ubezpieczenie zdrowotne studentów/doktorantów cudzoziemców
- Studenci i doktoranci będący obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, zamieszkujący na terytorium tego państwa mogą korzystać z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak polscy ubezpieczeni pod warunkiem posiadania aktualnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydanej w kraju pochodzenia.
- Studenci i doktoranci niebędących obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy studiują w Polsce i posiadają ważną Kartę Polaka lub zostali uznani za osoby polskiego pochodzenia w rozumieniu przepisów o repatriacji oraz nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie, zawierając stosowną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W takiej sytuacji składkę na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza Uczelnia.
Aby ubezpieczyć się zdrowotnie należy:- udać się do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (ul. Wadowicka 8W), tel. 800 190 590 w celu podpisania umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, z następującymi dokumentami:
- paszport,
- aktualna legitymacja studencka lub zaświadczenie z dziekanatu potwierdzające status studenta,
- Karta Polaka lub dokument potwierdzający pochodzenie polskie w rozumieniu przepisów o repatriacji.
- z podpisaną umową należy zgłosić się do Działu Spraw Studenckich (ul. Bobrzyńskiego 10, pokój 212, I piętro) w celu dokonania dalszych formalności,
- po dokonaniu wyżej wymienionych formalności, UPJPII będzie opłacał comiesięczne składki za ubezpieczenie zdrowotne,
- w celu korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej należy wypełnić deklarację w dowolnej przychodni, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
- udać się do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (ul. Wadowicka 8W), tel. 800 190 590 w celu podpisania umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, z następującymi dokumentami:
- Studenci i doktoranci niebędący obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i niemogący wykazać się ważną Kartą Polaka lub dokumentem zaświadczającym, iż zostali uznani za osoby polskiego pochodzenia w rozumieniu przepisów o repatriacji, mogą zawrzeć z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne i samodzielnie opłacać comiesięczną składkę.
Aby ubezpieczyć się zdrowotnie należy:- udać się do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (ul. Wadowicka 8W) w celu podpisania umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne,
- samodzielnie opłacać składkę ubezpieczenia.
Formularze do ubezpieczenia zdrowotnego
- Oświadczenie do ubezpieczenia 2019,
- Załącznik 1 Wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie zmian danych 2019,
- Załącznik 2 Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpiecznia zdrowotnego 2019,
ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII
prorektor ds. studenckich i dydaktyki
Pliki do pobrania
Oświadczenie do ubezpieczenia 2019
12.00KB [ .docx ]
Załącznik 1 Wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenie zmian danych 2019
15.89KB [ .docx ]
Załącznik 2 Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpiecznia zdrowotnego 2019
14.68KB [ .docx ]
Załącznik 3 Oświadczenie ws. rezygnacji z ubezpiecznia zdrowotnego 2019
13.60KB [ .docx ]