Aktualności

„Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos!”

05.01.2023 Pożegnania

 

Msza św. pogrzebowa rozpoczęła się przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie o godz. 9:30. I choć Benedykt XVI nie był od 2013 roku urzędującym papieżem widać było jak dla wielu był kimś niezwykle ważnym. Na plac św. Piotra przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego świata, wielu za pośrednictwem mediów przeżywało ostatnie pożegnanie emerytowanego Ojca Świętego, człowieka wielkiej pracy i gorliwej modlitwy. Określany jednym z najpotężniejszych umysłów naszych czasów, najwybitniejszym teologiem XX i XXI wieku, był zarazem niezwykle pokorny i zgodnie z życzeniem, w sposób skromny i prosty był żegnany.

W pogrzebie Benedykta XVI wzięło udział kilkunastu polskich biskupów m.in.: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz kard. Stanisław Dziwisz. W uroczystości wziął udział także rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała.

Uroczystość była w swym wymiarze niezwykła. Urzędujący papież celebrując mszę pogrzebową żegnał bowiem swojego poprzednika. Homilię papież Franciszek rozpoczął i zakończył ostatnimi słowami Chrystusa, jakie wypowiedział na krzyżu: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46). W kontemplacyjnej mowie, w którą wplecione zostały cytaty z tekstów Benedykta XVI, papież Franciszek przywołał m.in. słowa, które Benedykt XVI wygłosił podczas inauguracji swojego pontyfikatu: Paść znaczy kochać, a kochać znaczy być gotowym także na cierpienie. Kochać znaczy: dawać owcom prawdziwe dobro, pokarm prawdy Bożej, słowa Bożego, pokarm obecności Boga.

Papież Franciszek zakończył homilię żegnając swego poprzednika z wdzięcznością i chrześcijańską nadzieją: Jak kobiety z Ewangelii przy grobie, jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei, aby jeszcze raz okazać mu miłość, która nie ginie; chcemy to uczynić z tym samym namaszczeniem, mądrością, łagodnością i oddaniem, jakimi potrafił obdarowywać przez lata. Chcemy wspólnie powiedzieć: „Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha”. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! [PEŁNY TEKST HOMILII]

Po Mszy św. ciało zmarłego papieża Benedykta XVI zostało złożone do grobu w Grotach Watykańskich, tam, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasu beatyfikacji, a wcześniej Jan XXIII.

 

W wielu kościołach w Polsce i na świecie w tym samym czasie, w którym trwała uroczystość w Watykanie, odbywały się Msze św. żegnające papieża Benedykta XVI. W Krakowie po raz drugi uczcił Jego pamięć dzwon „Zygmunt”. Po raz pierwszy 31 stycznia 2022 r., gdy obwieszczał Jego odejście do Domu Ojca i dziś żegnał Go wraz z całym Kościołem krakowskim, gdy trumna z ciałem papieża składana była w podziemiach Bazyliki św. Piotra.

Wspólnota akademicka Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wraz z rektorem Uczelni żegnającym w Watykanie Benedykta XVI powtarza w gorliwej modlitwie za papieżem Franciszkiem: powierzamy Bogu duszę Benedykta XVI, nieustannego głosiciela Bożego Słowa i szafarza Bożych tajemnic, dziękując Mu za wszystkie dobrodziejstwa jakimi nas obdarzał.

Pogrzeb relacjonowało ponad 600 akredytowanych dziennikarzy z całego świata, w tym dr Paulina Guzik, adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych UPJPII.

 

Galeria

 

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano