Aktualności

„Duchowość i przestrzeń w kontekście Camino de Santiago” – XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa 20 X 2018 (Relacja + galeria zdjęć)

08.10.2018 Konferencje, sesje
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Planowana konferencja jest  kolejnym spotkaniem, poświęconym problematyce genezy i funkcjonowania Drogi św. Jakuba, duchowości szlaku oraz kultu Jakuba Starszego Apostoła w Polsce i na świecie. Tegoroczna Konferencja organizowana jest w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geograficznego –Roku Polskiej Geografii 2018 pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Jednym z celów konferencji jest wzajemna wymiana informacji o polskim dorobku w zakresie stanu badań naukowych i podejmowanych działaniach organizacyjnych związanych z kultem św. Jakuba.

Po zakończeniu konferencji – 20 października 2018 r.  o godz. 16:30 w Sanktuarium Diecezjalnym św. Jakuba w Więcławicach Starych zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. w X rocznicę otwarcia Małopolskiej Drogi św. Jakuba.  W niedzielę 21 października 2018 r. zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Spotkaniu Pielgrzymów na Małopolskiej Drodze św. Jakuba w 10. rocznicę otwarcia szlaku.

Program konferencji w załączniku

Informacje dotyczące konferencji są zamieszczone także na stronie internetowej: www.caminogalicja.pl

Sprawozdanie z konferencji: Franciszek Mróz – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji
Kraków, 20 października 2018 r./


20 października 2018 r. w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (przy ul. Bernardyńskiej 3) odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Duchowość i przestrzeń w kontekście Camino de Santiago”.
Organizatorami konferencji byli: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polskie Towarzystwo Geograficzne – Komisję Geografii Religii, Urząd Gminy w Michałowicach oraz Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Więcławicach Starych.
Konferencja była kolejnym spotkaniem, poświęconym problematyce genezy i funkcjonowania Drogi św. Jakuba, duchowości szlaku oraz kultu Jakuba Starszego Apostoła w Polsce i na świecie. Szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela rozwija się bardzo dynamicznie w naszym kraju. Sieć polskich odcinków Camino de Santiago wynosi obecnie już ponad 7 tys. km. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych konferencji, spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat funkcjonowania oznakowanych odcinków Szlaku Jakubowego w Polsce.
W konferencji udział wzięło 85 osób, w tym pracownicy naukowi reprezentujący zagraniczne (Hiszpania, Węgry i Słowacja) i krajowe ośrodki naukowe, a także przedstawiciele Bractw i parafii św. Jakuba w Polsce oraz członkowie organizacji i stowarzyszeń zajmujących się m.in. promocją ruchu pielgrzymkowego do Santiago de Compostela.
Organizatorów konferencji cieszy sukces organizacyjny i naukowy konferencji – rekordowa liczba uczestników oraz wysoki poziom merytoryczny referatów. Cieszą również słowa studentów, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu: „Dziękujemy za wspaniałą okazję uczestniczenia w dzisiejszej konferencji „Duchowość i przestrzeń w kontekście Camino de Santiago”. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jesteśmy wdzięczni za możliwość poznania wspaniałych osób, uśmiechniętych, pełnych inspiracji i wartości, jakie wczoraj przekazywali. Szlak św. Jakuba jak dotąd nie był nam dobrze znany, mimo, iż mieszkamy przy jego odcinkach. Po wysłuchaniu części referatów o postaci św. Jakuba, muzyce na Camino de Santiago i wielu innych, każdy z nas- studentów na pewno pogłębi wiedzę na ten temat. Po takim zastrzyku inspiracji aż chce się spakować plecak i ruszyć do Santiago de Compostela po nowe, lepsze życie a następnie wrócić z muszlą św. Jakuba i móc wymienić się przeżyciami, tak jak dzisiaj robili to uczestnicy konferencji. Natalia”.
Po oficjalnym zakończeniu konferencji, uczestnicy spotkania udali się do Sanktuarium Diecezjalnego św. Jakuba w Więcławicach Starych, gdzie została odprawiona Jubileuszowa Msza św. w X rocznicę otwarcia Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Biskup Krzysztof Zadarko – Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Z kolei następnego dnia, w niedzielę 21 października 2018 r. uczestnicy konferencji wzięli udział w Międzynarodowym Spotkaniu Pielgrzymów na Drodze św. Jakuba – pielgrzymując Camino de Santiago z Wieliczki do kaplicy św. Jakuba w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski– metropolita krakowski, Ks. Arcybiskup Julián Barrio Barrio – metropolita Santiago de Compostela, Ks. Biskup Krzysztof Zadarko – Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski, Francisco Javier Sanabria Valderrama – Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce, prof. dr hab. Kazimierz Karolczak – Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak – Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, prof. dr hab. Antoni Jackowski – Profesor Honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Antoni Rumian – Wójt Gminy Michałowice.
Większość referatów wygłoszona podczas konferencji została opublikowana w pracy pt. „Duchowość i przestrzeń w kontekście Camino de Santiago” pod redakcją ks. Piotra Roszaka, Franciszka Mroza i Łukasza Mroza, wydanej przez Wydawnictwo „Czuwajmy”.

/Franciszek Mróz – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji
Kraków, 20 października 2018 r./

 

Galeria zdjeć:

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

fundusze_europejskie.jpg

reczpospolita.png

unia_europejska.jpg

Informacje o cookies ....

Zapisano