13. Dni Tischnerowskie "Szukając nadziei" 24-27 IV 2013

16.05.2014 Komunikaty

Hasłem 13. Dni Tischnerowskich są słowa: Szukając nadziei.

„Chcemy w trakcie tych Dni z nadzieją popatrzeć na rozmaite problemy, z którymi się zmagamy. W szczególności na problem obecności religii w świecie. Czy religia – konkretniej: czy religia taka jak chrześcijaństwo – jest ciągle znakiem nadziei? Czy jest znakiem czytelnym dla wyznawców i dla tych, którzy stoją z boku? Czy nie jest tak, że mówiąc wiele o nadziei, gdzieś w głębi «doduszamy się» rozpaczą?" – pytałł Wojciech Bonowicz, sekretarz Rady Programowej Dni Tischnerowskich, w czasie konferencji prasowej.

Głównym organizatorem 13. Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Jagielloński. Warto przypomnieć, że ksiądz Tischner był studentem tej najstarszej polskiej uczelni (najpierw na wydziale prawa, a potem teologii), a w latach 80. i 90. XX wieku, był wykładowcą filozofii. Jego wykłady monograficzne wygłaszane w l. 80. i 90. w Collegium Witkowskiego UJ - co wtorek o godzinie 18 - przyciągały tłumy słuchaczy. Dzisiaj aula w której spotykał się ze studentami nosi Jego imię.

W tym roku organizatorom udało się zaprosić na wykład z cyklu Colloquia Tischneriana wybitnego profesora Prawa i Unii Europejskiej Uniwersytetu w Nowym Jorku (Szkoła Prawnicza), Człowieka Pojednania Roku 2011 według Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Josepha Weilera, który poświęci swoje wystąpienie rozważaniom na temat obecności religii w sferze publicznej. Profesor Weiler weźmie również udział w debacie filozoficznej Jaskinia Filozofów obok Jarosława Kuisza, Zbigniewa Stawrowskiego i Andrzeja Zolla.

Ważnym elementem programu Dni Tischnerowskich będzie uroczystość wręczenia Nagrody Znaku i Hestii imienia Księdza Józefa Tischnera, ale laureatów poznamy dopiero 11 kwietnia. Zwieńczeniem programu 13. Dni Tischnerowskich będzie koncert laureatów konkursu Na Tischnerowską nutę, z udziałem zespołu Trebunie Tutki.

Bardzo ciekawie zapowiada się również program wydarzeń towarzyszących.
O kolejnych spotkaniach i Strefach Tischnera można przeczytać na stronie www.dni.tischner.pl.

PROGRAM 13. DNI TISCHNEROWSKICH 2013

środa, 24 kwietnia

godz. 17.00 kolegiata św. Anny, ul. św. Anny 11

msza święta w intencji księdza profesora Józefa Tischnera

godz. 18.30 Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
prowadzenie: ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski

czwartek, 25 kwietnia

godz. 17.00 Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33

Colloquia Tischneriana – wykład prof. Josepha Weilera (USA)

Od Ratyzbony do Bundestagu: Chrześcijaństwo (i inne religie) w sferze publicznej - refleksje na temat tez Benedykta XVI (tłumaczenie symultaniczne)

godz. 18.30 Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33
Jaskinia filozofów: Miejsce dla religii – debata z udziałem Jarosława Kuisza, Zbigniewa Stawrowskiego, Josepha Weilera i Andrzeja Zolla, prowadzenie: Dominika Kozłowska i Rafał Prostak

piątek, 26 kwietnia

godz. 11.00 Aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24

Debata Filozofia i nadzieja z udziałem s. Barbary Chyrowicz, Jacka Filka, Roberta Piłata i Karola Tarnowskiego, prowadzenie: Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner

godz. 16.30 Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Czytamy Tischnera – głośna lektura eseju ks. Józefa Tischnera pt. „Wiązania nadziei”
– w wykonaniu Anna Polony oraz otwarta dyskusja z udziałem publiczności, prowadzenie:
Michał Bardel i Adam Workowski

godz. 19.30 Scena im. S. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Wieczór filmowy – spotkanie z reżyserem Ignacym Szczepańskim, emisja jego filmu pt. Tak się toczy moja myśl oraz projekcja-niespodzianka, prowadzenie: Wojciech Bonowicz
sobota, 27 kwietnia

godz. 10.00 Scena im. St. Wyspiańskiego PWST, ul. Straszewskiego 22
Na Tischnerowską nutę – finał Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego; gość specjalny zespół Trebunie-Tutki

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

14 kwietnia godz. 13.00 Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Pofilozofuj-MY rozmowy z dziećmi - temat: Gdzie szukać szczęścia?
Prowadzenie: Jolanta Kogut i Sylwia Gach, gość specjalny: filozof Adam Workowski

22, 23, 24 kwietnia godz. 12.00 Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2
Lekcje czytania z Tygodnikiem Powszechnym
spotkania dla młodzieży szkół średnich Czytamy Tischnera