15. Dni Tischnerowskie 22-25 IV 2015

DNI TISCHNEROWSKIE
ZRODZIŁY SIĘ Z WIELKIEJ POTRZEBY ZACHOWANIA
I PRZEKAZANIA DALEJ DZIEDZICTWA DUCHOWEGO KSIĘDZA PROFESORA JÓZEFA TISCHNERA

Z inicjatywy Wydawnictwa Znak 4 listopada 2000 roku spotkali się w Łopusznej przedstawiciele różnych środowisk, z którymi związany był ksiądz Józef Tischner. To spotkanie dało początek Dniom Tischnerowskim organizowanym co roku w Krakowie przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego, Uniwersytet Jagielloński oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera.

Głównym celem Dni Tischnerowskich jest organizacja wydarzeń popularyzujących dorobek księdza Tischnera, ukazanie różnorodności i aktualności Jego spuścizny zachowanej w esejach, publikacjach, książkach, zarejestrowanych na taśmie filmowej, ale także przechowywanej w pamięci ludzi związanych z filozofem. Program opracowany jest z myślą o jak najszerszej reprezentacji myśli księdza Tischnera oraz dyskusji wokół ważkich, współczesnych tematów filozoficzno-społecznych.

Dni Tischnerowskie to wydarzenie o ugruntowanej pozycji, będące jednocześnie jednym z niewielu promujących tematykę filozoficzną, zarówno w wydaniu popularnym, jak i uniwersyteckim.